Várakozások: szakma és közélet – Ami a városban még elmaradt…
Három kérdést tettem fel Pálmások Szövetsége tagjainak. Talán nem véletlen, hogy egymástól függetlenül, ám mégis nagyon hasonlóan gondolkodnak szakmáról és közéletrõl. Talán éppen ezért választották a pálmások aktív, környezetformáló civil közösségét.
Az elsõ kérdésem mindhármukhoz az új évi várakozásaikra vonatkozott.
Bajczár Sándor mentõgépkocsi vezetõ: “A gazdaság fellendülésének örülnék a legjobban, ha már itt, vidéken is érezhetnénk a pozitív változásokat, és jó lenne, ha végre tényleg megnyugtató módon megoldódna a devizahiteles családok helyzete. Véget érne ez a hosszas, kegyetlen vergõdés, a mindennapi túlélési harc.”
VÁROSUNKÉRT! NEM PÁRTOKÉRT!
VELÜNK! FÜGGETLENEKKEL!
PÁLMÁSOK SZÖVETSÉGE
Csernus-Lukács László ny. építõipari vállalkozó: “Vannak már ugyan bíztató jelek az építõiparban, de ez még nem minden, és elsõsorban a nagy vállalkozásokat érinti. A hozzánk hasonló családi vállalkozásoknak az lenne a jó, ha beindulnának a lakossági építkezések. Ideális volna, ha már végre megszûnnének a bosszantó körbetartozások is a szakmán belül.”
Dr. Németh Jenõ házi gyermekorvos: “A legfontosabb egyéni, – családi projekt – hogy az idén érettségizõ fiamat felvegyék majd az egyetemre. Háziorvosként, mint – kvázi – vállalkozó, sok-sok újszülöttet várnék az újévtõl, hogy legyen munkám, s nem mellesleg, javulhatna az egészségügy helyzete is. “
A második kérdéskörben, lakókörnyezete aktuális gondjairól Bajczár Sándor így vélekedett:
– Én a Nagyhegyen lakom, folyamatosan azt tapasztalom, hogy a közbiztonság nem javul ebben a városrészben. Már kértük többen is, hogy a kamera rendszer ide is, legalább a Kikelet utca környékére, érjen ki, de hiába. A hétvégi kertek, kis nyaralók környékén, de a egész városrészben elszaporodtak a lopások, betörések. Mielõbb megoldást szeretnénk ebben a kérdésben.
Csernus-Lukács Lászlótól azt kérdeztem, milyen tanácsokat adna az olvasóknak a téli fûtési szezonra vonatkozóan.
– Cégünk egyik erõssége az épületgépészet. A legtöbbször, amikor sor kerül egy ingatlan nyílászáróinak cseréjére, nem igen gondolnak a lakástulajdonosok arra, hogy a lakás légellátása megfelelõen biztosított-e. Kazánok, vízmelegítõk, melyeknek a légellátása a belsõ térbõl történik, könnyen visszafordíthatják az égésterméket, ezért van olyan sok baleset.
Minden energiahatékonysági beruházás elõtt egyeztetni kell a fûtésrendszerrõl, kémények állapotáról a megfelelõ szakemberekkel, hogy elkerüljük a késõbbi tragédiát. Nagyon fontos ez vegyestüzelésû kazán üzemletetése esetén is.
A megújult rendelõ további fejlesztési lehetõségeirõl érdeklõdtem dr. Németh Jenõtõl:
– Jó a felújított rendelõben dolgozni, ám mivel a várót másik körzet is használja, így megnõtt a zsúfoltság. Ami a fejlesztéseket illeti, informatikai és kisebb eszközbeszerzéseink vannak tervezve az idénre. Ezeket megvalósítjuk.
Szentes Város Képviselõ-testülete idei elsõ ülésén foglalkozik a város 2014-2020 közötti uniós pályázati periódusával, megnevezve azokat a fejlesztési elképzeléseket, amelyeket elõtérbe kíván helyezni. Arra is kíváncsi voltam, beszélgetõ partnereim mit látnának szívesen viszont ebben reménycsomagban.
Bajczár Sándor: – Én mindenképpen a peremterületek felzárkóztatását keresném. Elmaradt korszerûsítések vannak szinte minden városrészben és külterületen. Emellett a szociális háló befoltozására is figyelni kellene.
Csernus-Lukács László: – Ha Berekhát látképét öszszehasonlítjuk a város északi részével, mindenki láthatja, mekkora a különbség. Ki kellene egyenlíteni ezeket az eltéréseket és minden a városba bevezetõ útszakasz mellett megszüntetni az elhanyagoltságot, rendbe tenni az útburkolatokat, járdákat, kerékpárutakat – mondta.
– Olyan beruházások kellenének a városnak, amelyek bevételt hoznak, munkahelyeket teremtenek – tette hozzá dr. Németh Jenõ.
– Sportturizmus, fürdõfejlesztés, ipari park és egyéb olyan infrastrukturális beruházások, amelyek termelõ befektetéseket vonzanának ide. Ha lenne több termelõ beruházás, lenne több adóbevétel és akkor jutna több a szociális és egészségügyi fejlesztésekre is. A fürdõhöz, sportuszodához kapcsolódóan egészségügyi fejlesztések, beruházások is megvalósulhatnának, mert az egészségügy jó üzlet is lehet! (Masszázs, gyógytorna, reumatológiai, sportorvosi ellátás, stb.) – sorolta.
Dömsödi Teréz