Tisztújító közgyűlés volt a DélKerTÉSZ-nél – Öt milliárd fölötti árbevétel, először
Január 10-én tisztújító közgyûlést tartottak a Dél-alföldi Kertészek Szövetkezeténél és értékelték az elmúlt öt év eredményeit is. Az Igazgatóság tagjai: elnök továbbra is Ledó Ferenc, tagok: Bakó Dániel, dr. Csikai Miklós, Janó Imre és Kovács György. A felügyelõ bizottság elnöke változatlanul Hevesi János lesz a 2014 – 2019-ig tartó idõszakban is, tagok: Léhner István és Vass Sándor. Az elmúlt öt év tapasztalatait és az aktualitásokat az elnök úr összegezte lapunk számára.
Ledó Ferenc elnök beszámolójában kitért arra az örvendetes tényre, hogy az induláskori 1,5 mrd-os árbevétellel szemben 2013-ban több mint 5 mrd forintos árbevételt tudtak elérni. Ez mûködésük eddigi legjobb teljesítménye. Az input anyag forgalmuk 3,4 mrd körüli volt. Átalakult némileg a forgalmazott növények struktúrája, ma már a paprika félék a teljes forgalom 70%-át teszik ki, utána a paradicsom már csak 20%-kal van jelen, és a maradék 10% a további zöldségnövények forgalmát jelenti.
Kiemelte továbbá, hogy a pénzügyi, gazdasági válság, valamint a fogyasztás mérséklõdése együttesen késztette alkalmazkodásra a szövetkezetüket. 2011 volt a leggyengébb évük, amikor az uborka botrány felborította a piac egyensúlyát, veszteségbe taszítva a termelõket, köztük tagjaikat is. Ebbõl a helyzetbõl 2013 évben sikerült teljesen talpra állniuk.
(Fotó: dt.)
Nehézséget jelentett továbbá az idõközben bevezetett új szabályozással felmerült költségek, díjak kigazdálkodása, és megérezték a feketegazdaság tevékenységének hatásait is. A sok-sok adminisztratív kötelezettség sem kedvez, mert erõt, figyelmet vesz el az érdemi teendõktõl – vázolta.
Ledó Ferenc meglátása szerint a stabil árualap, a kistermelõk és az Árpád csoport közötti harmonikus egyensúly és a szigorú minõségpolitika sokat segített a nehézségek leküzdésében. Örömmel számolt be arról, hogy a paprika és paradicsom termesztés ma már csak nem teljes egészében az integrált biológiai növényvédelem szabályai szerint történik.
A cég beruházásairól Ledó Ferenc elnök elmondta, hogy fennállásuk alatt mintegy 1 mrd-os vagyont szereztek. Az épületek karbantartása, az új csomagoló és a tagi csomagoló megépítése ebbõl több mint 200 millió forintos értéknövekedést tesz ki. Vásároltak továbbá olyan csomagoló – osztályozó gépeket, amelyeket – hogy megkönnyítsék tagjaik munkáját – kihelyeznek hozzájuk.
– A termelõk mára megértették, hogy csak fejlesztések által lehet elõre jutniuk, a hozamok növekedése teszi lehetõvé a fajlagos költségek csökkenését. Ilyen fejlesztések történtek pl. a Szent Lászlói fûtött fóliás kertészetben is, ahol tagjaik 80%-a mára átállt a talaj nélküli termesztésre. A csomagoló kapacitás további bõvülésével elérték, hogy az ország legnagyobb csomagoló kapacitásával rendelkeznek, amely akár napi 820 mázsa termék elõkészítését tudja biztosítani a piac számára.
Kiemelte továbbá beszámolójában a jó csapatszellemet, a közösségen belüli együttmûködés teljességét a tagok és a cég menedzsmentje, valamint a tagok és a cég alkalmazottai között.
Ezen mûködési elvek összessége és ez az értékrend tette lehetõvé, hogy a DélKerTÉSZ kollektívája és személy szerint Ledó Ferenc az utóbbi években, de különösen 2013-ban több elismerést is kiérdemelt. Megkapta Szentes Város Önkormányzatától a “Városért” Emlékérmet. Cégvezetõként az év végén Szegeden átvehette a PRESZTIZS-díjat is.
– Elnök úr! Hol tart a “Szentesi paprika” eredetvédelmi eljárása jelenleg? – érdeklõdtünk.
– December végével letelt az a három hónap, ami a Közlönyben kihirdetéstõl kezdve élt, s amely alatt észrevételek érkezhettek volna a kérelmünkkel kapcsolatban.
(Fotó: dt. )
– Így most már bármelyik napon megérkezhet a döntés arról, hogy jogosultak vagyunk a védjegy használatára. Azonban a munka dandárja ezután következik, így a védjegy használatát várhatóan 2015-tõl tudjuk majd bevezetni.
– Az elmúlt évek sikerei jó belépõt jelentenek az önök számára a 2014-2020-ig tartó uniós költségvetési ciklus pályázataihoz. Melyek azok a fejlesztési irányok, amelyekhez támogatást remélhetnek?
– Folyamatosan folyik nálunk olyan jellegû kísérleti termesztés, amely a hozamok és jövedelmezõség érdekében szükséges fejlesztéseket, és a bõvítés lehetõségeit térképezi fel. A kertészet várhatóan kiemelt ágazat lesz ebben az uniós ciklusban, igyekszünk maradéktalanul felkészülni a hátralévõ 1 évben a késõbbi lehetõségek kihasználására – fogalmazott Ledó Ferenc elnök.
– Az már biztos, hogy a csomagoló kapacitásunk további növelésére szükség lesz, újabb osztályozógépek, és azok kihelyezése a termelõkhöz ugyancsak fontos lépés. Azonban, ahhoz, hogy a Kormány által kitûzött 1 millió tonnás zöldség – gyümölcs fogyasztás megvalósuljon, a kertészetek mellett az élelmiszer ágazat fejlesztésére, támogatására is szükség lesz. Az országban három, ebbõl a térségünkben egy feldolgozó üzem, amely a többlet árualapot felhasználja, nagyon elõnyös volna.
Dömsödi Teréz
(DélKerTÉSZ fotók)