Ha dolgoznak a komposztlakók…
Karácsony elõtt a Mûvészetek Házában – bekapcsolódva a hagyományõrzõ advent eseményeibe – találkozhattunk Kakuk Attilával. Megtudhattuk tõle, mi a komposztálás, és mit jelent számára, hogy saját élõkertjében termeszti meg a zöldségeket, amelyeket helyben fel is dolgoz.
A természetben is minden mindennel összefügg. Sok bajunk forrása, hogy már ezt elfelejtettük.
– A környezetnek vagy önmagunknak jó, ha magunk kezdünk el komposztálni? – tudakoltam.
– Mindennek és mindenkinek jó – válaszolta.
– A komposztálás a legõsibb módszer, ami hatékonyan feldolgozza az összes háztartásban keletkezõ szerves hulladékot, – konyha hulladék, fanyesedék aprítva, fû, állatok ürüléke – amit ma összehordanak az emberek nagy tömegbe és veszélyes hulladéknak nevezik. Kertes házak esetében ezt mindenki, saját hasznára tudja fordítani, komposztálással.
– Mi az eljárás lényege, és mi a legegyszerûbb módja a komposztálásnak?
– A kertünkben – lehetõleg árnyat adó bodza, mogyoró bokrok társaságában – kijelölünk egy 1 x 1 méteres területet, amit 3 oldalon feldeszkázunk, körbekerítünk, kb. 1 méter magasan. A nyitott oldalon az egyik sarokba elkezdjük az összes háztartási hulladékot szépen lepakolni, a komposztos vödrünket kiürítjük, kiöblítjük kis vízzel, azt is rálocsoljuk, majd betakarjuk vékony rétegben szalmával. A következõ alkalommal széthúzzuk a szalmát és ugyanígy járunk el.
– A kisállatok trágyája hogyan, milyen arányban dolgozható bele a komposztba?
– Természetesen minden, a háztartáshoz tartozó állat ürüléke mennyiségi határ nélkül bedolgozható, – még akkor is, ha valamelyik gyógyszeres kezelést kapott, – hiszen komposztálásunk 3 éve alatt teljesen ártalmatlanítjuk ezek hatását.
– Három év kell tehát a komposzt tökéletes éréséhez…
– Egy évig egy helyre gyûjtjük az összes szerves hulladékot. A fagyok beállta elõtt a komposztlerakó helyünk mellé – de megint csak árnyékos helyre – prizmába átrakjuk, és szintén betakarjuk szalmával, de itt már vastagabban. Átrakáskor megforgattuk, a legteteje kerül alulra és persze levegõvel is feldúsul, megint ideális körülményeket teremtünk a komposztálódáshoz. 1 évig itt érleljük, és ezek után, megint átrakjuk a 3. kupacba, megint betakarjuk szalmával és majd tavasszal használjuk fel a kertünkben – magyarázta.
– Tehát a 2. évtõl már 3 komposztkupacunk lesz; egy ami ketreces és éppen pakoljuk, egy a 2. éves, egy pedig a 3. éves, ezekkel semmi dolgunk nincs, hagyjuk a ,,komposztlakókat” háborítatlanul élni, szaporodni – tette hozzá.
– A csapadék hiánya befolyásolja-e a készülõ komposzt minõségét?
– Kis odafigyeléssel nem. Amikor a háztartási és egyéb kerti hulladékot a komposztketrecbe öntjük, általában a tároló edényt kimossuk, és azt a vizet is ráöntjük, persze utána megint betakarjuk szalmával, ami visszafogja a kipárolgást és egyébként is bokrok árnyékába helyeztük el. Így sosem szárad ki, mindig él, mindig dolgozik a komposztunk.
– Hogyan tudunk a leghatékonyabban védekezni a házikertben a jelenlegi klíma hatásokkal szemben?
– Ez nagyon összetett gondolat; induljunk ki a komposztálásból, hiszen egy nagyon szép, morzsalékos, jó illatú televényt kapunk, ami kiváló víz-, gõz- és gázmegtartó tulajdonságokkal rendelkezik. Mindemellett feljavíthatjuk kertünk talaját vele, visszaadva mindazt a Földanyának, amit elvettünk tõle. Egészséges, vegyszer mentes zöldségeket termelhetünk benne és nem gyarapítjuk a hulladéklerakók méretét. Ha minden kertes ház komposztálna, óriási mennyiségû tehertõl szabadítanánk meg a lerakókat, ami az ipari termelés okozta üvegházhatást is egybõl csökkentené – vázolta.
– Mindenhol, a közterületeken is növelni kellene a zöldterületeket, mindenhol, a nagyobb méretû zöldség-gyümölcs kertészetekben is csökkenteni kellene a vegyszer használatát, elõtérbe hozni a természetes élõkert gazdálkodást és kutatni, megtalálni a zöld energiaforrá-
sok lehetõségét, gondolunk itt többek között a komposztkazánra.
Ugye, érdemes ezen elgondolkodni… Vigyázat! Csak élõ hulladékból komposztáljunk, ne kerüljön bele semmilyen mûanyag, papír, fém, üveg csomagoló anyag, mert az nem oda való! Váljék hasznukra e néhány gondolat.
Kép és szöveg: D. T.