Téli vitaminforrások

Zöldség-gyümölcs illusztráció.Termeljünk, vásároljunk,  étkezzünk tudatosan. A napokat átszövõ rohanás, stressz számtalan módon hat a szervezetünkre. A  táplálkozási szokásaink is hozzá idomulnak a napi rohanáshoz, ezért észre sem vesszük, mikor eszünk káros  anyagokat.

Tél közeledtével is hozzá juthatunk a zöldségekhez és gyümölcsökhöz. Ilyenkor megváltoznak az étkezési szokásaink is. A megfelelõ anyagok összeválogatása a háziasszonyok és a séfek komoly gondja. Hidegebb idõszakban a boltok tele vannak áruval (zöldség, gyümölcs). Aki teheti, jobb a termelõtõl vásárolni, így kérdezhetnek az áru eredetérõl, mert õ ismeri a saját portékáját. A hazai termékek közül az alma, körte birsalma,  stb. tárolható.
Megfelelõ tárolással még tavasszal is van árunk.  Az alma félék sok antioxi-dánst és vitaminokat tartalmaznak. A körtében C, K,  vitamin és ásványi anyagok:  foszfor, vas, kálium található. A birsalma nagy mennyiségû C vitamint tartalmaz. Ezek mellett megtalálható a narancs, banán, füge naspolya a polcokon. Pl.  nálunk a csicsókát ritkábban fogyasztják, pedig magas a rost tartalma. Vannak  olyan  gyümölcs- és zöldségfélék,  amelyek egész évben  kaphatók,  pl.  burgonya, sárgarépa, gyökér, stb. A maghéjas termények, dió, mogyoró, mandula fõ szezonja télen van, sok bennük a telítetlen zsírsav. Koleszterin csökkentésben rendkívül hatékony, a szív- és érrendszer javításához is hozzájárul. Újhagymát, póréhagymát a hidegebb idõszakban gyakrabban fogyasszunk, mert vírus- és baktériumölõ  hatású. A káposztafélék is elállnak, pl. a savanyú káposzta antioxidáns hatású. A cékla, fekete retek csípõs íze a benne lévõ mustárolajnak köszönhetõ. Kiváló asztmás betegségek esetén, kedvezõ hatást fejt ki a májra és az epére. A cékla kitûnõ vérképzõ, köszönhetõ a benne levõ nyomelemeknek. Ide tartozik még a fokhagyma, fogyasztása napi szinten ajánlatos. Hatóanyagai: A, B1-B2-B3, C és D-vitamin. Nyomelemek: réz, vas, jód, szelén és magnézium. Kedvenc téli csemegénk a sütõtök, sok benne a C-vitamin és a karotinoid anyag. Fogyasszunk tehát télen is sok nyers egészséges gyümölcsöt és zöldségféléket, a változatos táplálkozás a lényeg. Naspolya, szeder, szilva és szõlõ, ezek a gyümölcsök is késõbb érnek, ezért sokáig hozzá juthatunk az értékes  vitaminokhoz. Szõlõ: B1-B2 vitamint tartalmaz és sok benne a folsav.
Télen többet költünk az élelmiszereinkre, a minõséget meg kell fizetni. Mégis érdemes elgondolkodni  ezen, hiszen az egészségünk lehet a tét. Aki teheti, napi szinten tudatosan vásároljon, néhány napra elõre tervezze a menüt: kiegészítõ reggelit és vacsorát.
Igaz, mindenki a saját létére és családjáéra tervezhet, figyelemben kell venni a betegségeket, kötelezõ diétát, stb. Nagyon sok  ok és akadály létezik, amiért nem tudjuk betartani vagy tartatni az egészséges táplálkozást. Aki olvassa a cikkemet és úgy gondolja, valami kimaradt vagy hozzá szeretne szólni, tegye azt meg a szerkesztõségen keresztül. Mindenkinek kívánom, hogy jusson hozzá az egészséges élethez szükséges élelmiszerekhez.

Csordás Istvánné
eü szaktanácsadó

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.