Vidékfejlesztési pályázatok – Haszonos tudnivalók

Október 3-án Csongrádon hivatalosan megtörtént az Új Magyarország Fejlesztési Terv 3. tengelyét alkotó intézkedések bemutatása.  A napokban megjelenõ vidékfejlesztési pályázatok  között lesznek mikrovállalkozások fejlesztését, turisztikai tevékenységeket, falumegújítást és -fejlesztést, valamint vidéki örökség megõrzését szolgáló programok.

Az elsõ pályázatokat október 15. és november 30. között lehet benyújtani, – tájékoztatott Gyömbér Ferenc, a Helyi Vidékfejlesztési Iroda szentesi irodavezetõje.
– Mikrovállalkozások esetében technológiai fejlesztésre, a gazdasághoz tartozó épület felújítására, korszerûsítésére lehet pályázni, – említette, és kiegészítésként azt mondta: – Az Európai Unióban egyre fontosabbak a környezeti és minõségbiztosítási rendszerek, ezek kidolgozása. De emellett keretek nyílnak a kis értékû közmû, infrastruktúra fejlesztésekre is.
– Jó hír, hogy megemelkedtek a támogatási intenzitások. Szentes térsége hátrányos helyzetûnek minõsül, így a megemelt támogatási összeg 65% is lehet a korábbi 50%-kal szemben. A legkisebb pályázható forrás kb. 300.000 Ft, a legmagasabb pedig kb. 50.000.000 Ft, – sorolta Gyömbér Ferenc. (Az összeg a   forint – euro árfolyamtól függ. – szerk.)
A turisztika területén minõségi magán szálláshelyek kialakítása, és a már meglévõk korszerûsítése és bõvítése is szóba jöhet. A kiírások vonatkoznak az ifjúsági szálláshelyekre épp úgy, mint az agroturisztikához kapcsolódó programok, hagyományok bemutatására.
Van-e különbség, és mi, a falusi és agroturizmus között? – tudakoltuk.
– Szorosan összefonódik a két fogalom, – válaszolta. – A falusi turizmus része a magán szálláshely szolgáltatás. Komplexen kell szállást és programokat biztosítani a vendég számára. Nagy lehetõségnek látom ebben a pályázatban a programkínálatok és szolgáltatások összefûzését. Természetesen lehet majd pályázni a vadász- és horgászturizmus fellendítésére, vagy erdei sétautak, gyalogösvények kialakítására. A támogatási intenzitás itt is 65%. A pályázható összegek ugyanúgy alakulnak, mint a mikrovállalkozásoknál, – fûzte hozzá.
A falumegújítási program kapcsán Gyömbér Ferenc beszélgetésünk során megjegyezte: 
– A kisebb települések minden támogatási jogcímre jogosultak. Szentes kistérségi központ a falumegújításra és vidéki örökségre csak külterületi beruházás során pályázhat. A mikrovállalkozás és turisztika teljes egészében nyitott, csak ott van megkötés, ahol a 100 fõ/km2 népsûrûségi kritérium érvényesülését kérik. A falumegújítás a kistelepülési önkormányzatok pályázata lesz. Gazdasági és közösségi épületek felújítására, vagy akár közterületek rendbetételére nyújt kiváló lehetõséget. 
Majd a negyedik prioritással folytatta: – A vidéki örökség megõrzése a helyi- és országos védelem alatt álló épületek felújítására, rendbe tételére biztosít 100%-os támogatási intenzitás mellett forrásokat.
Az elmúlt év õszén megalakult a vidékfejlesztési közösség, ennek a szervnek mi a szerepe a pályázatoknál?
– A támogatási kérelmeket mindenkinek a Szegedi Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz kell benyújtania, egyben meg kell küldenie Csongrádra az Alsó-Tiszavidék Fejlesztéséért Egyesület részére is, ugyanis a megalakult helyi közösségnek egy pontozási jegyzõkönyvet kell kitöltenie, amelyet mérlegel a vidékfejlesztési hivatal is. Vagyis ha a két pontozási jegyzõkönyv összhangban van, számíthat jó eséllyel nyertesnek a pályázat. Az Alsó-Tiszavidék Fejlesztéséért Egyesület munkaszervezete Csongrádon lesz. A pontozási jegyzõkönyvrõl pedig az elnökségi tagok döntenek.

Akinek nem sikerül most pályázni, az se csüggedjen, mert jövõre kétszer, várhatóan májusban és októberben ismét megnyílnak ugyanezek a lehetõségek.
A Helyi Vidékfejlesztési Irodák további információkért az alábbiak szerint érhetõek el:
Gyömbér Ferenc szentesi irodavezetõ: Tel.: (63) 401-493, e-mail: szentesi@vkszi.hu. Kovács László Csongrád: (30) 398-3790. E-mail: csongradi@vkszki.hu. További aktualitások találhatóak folyamatosan az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program hivatalos honlapján is: www.umvp.eu.
Gyömbér Ferenctõl arról is hallhattunk, hogy a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Magyar Nemzeti Vidékfejlesztési Hálózat kialakításáról döntött. Nevébõl adódóan ezzel az a cél, hogy önkormányzatok, gazdasági szereplõk és civilek szakmai hálózata jöjjön létre. Akik az elkövetkezõ hetekben a Helyi Vidékfejlesztési Irodákban regisztrálnak, azok ennek a hálózatnak a tagjaivá válhatnak, és rendszeres célirányos tájékoztatáshoz juthatnak a pályázatokkal kapcsolatban. 
Kép és szöveg: – dite –

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.