A Szalva hagyaték nyomában
Az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred katonái közművelődési délután keretében, a szentesi Koszta József Múzeum együttműködésével tekintették meg a ligeti Csallány Gábor Kiállítóhelyen berendezett Szalva Emlékszobát, 2013. október 1-én. Szentes város díszpolgára, a növénynemesítő Szalva Péter és felesége életútját, munkásságát, és hagyatékából kialakított emlékszobát Dr. Mód László néprajzkutató, egyetemi adjunktus, a kiállítás rendezője mutatta be a katonáknak.
A növénynemesítőként nemzetközi hírnevet szerzett Szalva Péter kutatómunkája 1955-ben indult a szentesi tájkörzetben. Három növényféleség, a paprika, a karalábé és a kelkáposzta adta eleinte a fő nemesítés irányát. A termelés és a kutatás mellett az elért eredmények minél szélesebb körben történő megismertetésének is fontos szerep jutott az életükben. Első mezőgazdasági kiállítása 1957-ben volt, Csongrádon, melyet számtalan hazai, és külföldi követett, eljutva többek között Bécsbe, Amszterdamba, Odesszába. 1979. évi nyugállományba vonulásáig 382 érmet és 337 oklevelet szereztek különböző termékeikért.
Szalva Péter sokoldalú egyéniség volt. Kitanulta a színészetet, melynek során több színházban is szerepelt, és a helyi társulat egy meghatározó alakjává vált. Ez mellett fontos szerepet játszott életében a sport szeretete. Sakkozott, sportlövészettel foglalkozott és asztalitenisz versenyeken is jelentős eredményeket ért el.
Az emlékszobát Szalva Péter életútjának megfelelően rendezték be, tudtuk meg Mód Lászlótól. Ez mellett kialakították azt a tárgyi környezetet, melyet a nyugdíjas házaspár a lakóhelyén kialakított. A munkássága alatt készített nagyméretű fényképek, zöldség magokból készített kompozíciók, hímzések, különböző zöldségeket ábrázoló fafaragások mind a lakásuk falát díszítette úgy, ahogy a tárlat is visszatükrözi azt. A kiállítás külön érdekessége a több évtizeden keresztül folytatott kísérletek eredményeként létrehozott termékek bemutatása, mint a paprikapálinka, paprikalikőr, paprikalekvár.
A műszaki katonák a színvonalas előadás meghallgatását követően örömmel tekintették meg a kiállítást, mely ismét hozzájárult a helyőrséghez, Szentes városához kapcsolódó nevezetességekkel, híres emberekkel kapcsolatos ismereteik bővítéséhez.
Kép és szöveg: Juhász László százados