Itt az idő – Őszi teendők a kertben
Sárréti Gyuláné, a Vásárhelyi út melletti Díszfaiskola tulajdonosa a beszélgetõ partnerem. Kérem, foglalja össze olvasóink számára azokat az õszi kerti munkákat, melyeket ön a legfontosabbnak tart!
– Az õszi kerti munkák gondos elvégzése a következõ év sikeréhez ugyanolyan fontos, mint az építkezésnél a jó alap. Elõször csak címszavakban, majd egyesekrõl részletesebben szólnék. Pl. a betakarítás, egyben a kert kitakarítása is. A télre felkészítést a trágyázás, talaj-elõkészítés követi, amit az ültetések, telepítések zárnak – sorolta.
– Részletesebben kitérnék, mit értek a növényeink télre való felkészítése alatt: a fagyérzékeny növények (pl. Pampafû, gránátalma, füge, évelõ fukszia stb.) védelmére használjunk lombtakarást. Egészséges fának a lombja, amely nem tartalmaz káros anyagot, pl. dió, jöhet szóba. A gyepfelületek levegõztetése a filcesedett vágalék kigereblyézésével érhetõ el, így a gyökérzóna, levegõhöz jutva, megerõsödik, és a talajfelszín felkaristolva, alkalmasabbá válik a téli csapadék befogadására – hallhattuk, majd hozzá tette:
– Fontos a tápanyag viszszapótlás, alapmûtrágya-keverék vagy speciális õszi gyeptrágya kiszórásával. Fõleg a kálium és foszfor feltöltésre szorítkozzunk, nitrogént már ne használjunk õsszel. Természetesen szerves-trágya kiszórása is nagyon hasznos, mert a tél folyamán jól bemosódik a talajba.
– Beszélgetésünkben következzék az õszi munkák fénypontja: az ültetés, telepítés…
– A faültetés klasszikusan õsszel a legideálisabb. Fontos, hogy a beültetett fa, cserje vagy örökzöld növény gondosan elõkészített ültetõ gödörbe kerüljön. A gödör megfelelõ méretû legyen: faültetésnél jó, ha eléri az 1 métert a lazítás mélysége, cserjék és bogyós gyümölcsök esetében 60 cm is elegendõ. Trágyával kevert talajfelszín (termõréteg) kerüljön a gödör aljára, mert csak most, azaz ültetéskor van lehetõségünk arra, hogy a gyökérzet alá trágyát rakjunk. Ezt ne mulasszuk el! Így sokkal nagyobb lendülettel fog fejlõdni a növényünk, mivel gyökeresedés után rögtön tápanyagra lel. A téli csapadék lassú beszivárgásával szinte szívja, beépíti a talaj magába a gyökérzetet.
– Hogyan válasszunk gyümölcsfát magunknak?
– Elõtte át kell gondolnunk az alábbiakat: milyen a talajunk? Mely fajok, fajták tartoznak a család kedvenc gyümölcsei közé? Melyek azok, amelyek frissen fogyasztva élvezhetõk igazán? Milyen terjedelmû fát tudunk elhelyezni? Milyen érési idejût szeretnénk? Ha van elegendõ helyünk, szerencsés egy-egy fajból egész terméssort telepíteni, koraitól a késõiig. Pl. õszibarack esetében: Early Redhaven, Redhaven, Suncrest, Elberta telepítésével elérhetjük, hogy július elejétõl augusztus végéig folyamatosan sárgahúsú õszibarack érik a kertünkben. Ugyanezt eljátszhatjuk a fehérhúsúakkal is: Mariska, Ford, Cham-pion, Michelini. Egyéb gyümölcsfajokkal is megtehetjük ezt. Aztán tisztázzuk, milyen metszést és növényvédelmet fog majd igényelni a gyümölcsfánk? Szüksége van-e porzópárra? Milyen a fagyérzékenysége?
Mindezt, szerencsés szakemberrel megbeszélni, és olyan helyrõl vásárolni a fát, ahová visszatérhetünk felmerülõ kérdéseinkkel.
– Mi a helyzet a bogyós gyümölcsökkel?
– Tanácsolom, hogy keressünk helyet ezek számára is (ribizli, málna, szeder, köszméte, szamóca) a kertben, hiszen frissen szedve finomak igazán. Szörpök, dzsemek készíthetõk belõlük és ugyanakkor kicsi a helyigényük.
– Visszatért a szõlõ-telepítési kedv is.
– Teljesen kiérdemelten, hisz a szõlõ jelenléte mindig is rangot adott a kertnek és kertésznek egyaránt. Maga a növény is fontos eleme lehet a kertnek, pergola, lugas, növényfal, stb. formájában, nem is beszélve a termés széleskörû felhasználási lehetõségeirõl: frissfogyasztás, ivólé, téli tárolás, mazsola készítés, must, bor.
A novembertõl március végéig telepített szõlõ korábban fakad, erõsebben fejlõdik. Itt is fontos a mélylazítás és tápanyag feltöltés ültetés elõtt.
– Továbbra is nagy divat a friss gyep, most telepítsük?
– A gyepfelületek és pázsitok telepítésének, a kikopott részek pótlásának is az egyik legjobb idõszaka az õsz. Ha jól begyökeresedik õsszel a füvünk, akkor kora tavasztól szép fejlõdésre, teljes díszértékre számíthatunk.
– Nem késõ még a tavaszi hagymásokat ültetni?
– A tulipán, nárcisz, jácint, gyöngyike, stb. hoznak nekünk, szép virágzásukkal tavaszi hangulatot, ha most õsszel földbe rakjuk õket. Ültethetjük lombhullató cserjék, fák alá, évelõ ágyásokba, kerti járdák és teraszok környezetébe. Cél lehet, hogy minél közelebb essenek a mindennapi élet színteréhez, hogy idõben észlelni és élvezni tudjuk majd a természet tavaszi mozdulását.
– S még egy fontos tanács…
– A tél beállta elõtt ne mulasszuk el az egynyári virágágyások és zöldséges kertek, kertrészek trágyázását, ásását, szántását, mert a téli csapadék befogadására így a legalkalmasabb a talajunk, és a fagy talajporhanyító hatása csak így tud igazán segítségünkre lenni.
– Zárszóként?
– Használjunk ki minden szép õszi napot! Így a kertünk szépen rendbe rakva, mi pedig a jól végzett munka kellemes érzésével várhatjuk a téli nyugalmat.
– Mozgalmas õszt! Kertre fel tehát!
V. V.