Az ügyvéd válaszol – Amikor utólag vitatott, ki az apa

paragrafusOlvasói kérdés: „Sajnos összevesztem élettársammal, aki a láthatást közös gyermekünkkel azért nem kívánja számomra biztosítani, mert – állítása szerint – most mondta el fiúnknak, nem is én vagyok a vérszerinti édesapja. Természetesen nem tudok belenyugodni  ebbe a helyzetbe, mit tudok ellene tenni?”

Ügyvédi válasz: Egy párkapcsolat felbomlását követõen gyakran elõfordul, hogy az édesanya felelõtlen kijelentéssel szeretné az apa és gyermeke kapcsolatát ellehetetleníteni.
Gyermekük megszületése elõtt Önnek teljes hatályú apasági elismerõ nyilatkozatot kellett tennie, amellyel Ön magáénak ismerte el a születendõ gyermeküket, ezt hivatalból kéri a Kórház. Kérdésébõl arra következtetek, hogy a kapcsolattartás nem volt szabályozva, ennek hiányában az anyát nem tudja „rákényszeríteni” a kapcsolattartás biztosítására.
Mivel az élettársi kapcsolatuk megszakadt, azonnal kérje a Bíróságtól a gyermeke láthatásának szabályozását, mert ennek hiányában a Gyámhatóság nem tud Önnek segíteni. Esetükben az anya a gyermek megszületését követõen vitatja az apa, vagyis az Ön személyét, sajnos így nem marad más választása, Bírósághoz kell fordulnia, ahol I. rendû alperes a gyermeke, a II. rendû alperes az anya lesz a perben. Keresetében kérje az apaságnak bírósági úton történõ megállapítását, a bíró a rendelkezésére álló bizonyítási eljárás keretében (a gyermek fogantatásának ideje, a tanúk vallomása és az orvosi vizsgálatok eredménye) annak tudatában hozza meg ítéletét, s Önt a gyermek apjának nyilváníthatja, majd  rendelkezik a kapcsolattartásról is, melyet a Gyámhatóság hathatós közremûködésével tud „betartani”.
A Bíróság a törvény erejénél fogva, az apa keresetére való tekintettel elrendelheti az orvosi vizsgálatot. A mai orvostudomány minden kétséget kizáróan tisztázni tudja az apa személyét ún. származás megállapítási ügyekben, különbözõ vércsoportrendszerek vizsgálatát tudják elemezni.  Amennyiben a vélelmezett apára nem tud kizáró eredményt megadni ezen vérvizsgálat – a gyermek egyéves korának betöltése után – további antigének meghatározására is mód van, valamint antropológiai örökléstani vizsgálatra is, amely a leszármazó – gyermek biológiai tényre pozitív értelemben tud utalni. Ezen vizsgálatokkal felmerülõ költségek nagyon jelentõs összegeket, több százezer forintot tesznek ki, melyek viselése a per kimenetelétõl függõen terheli a peres feleket.
Kérdését köszönve:                                                     
Tisztelettel:
Dr. Dömsödi József
ügyvéd

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.