Idegenforgalmi akcióterv – magyarázzuk a bizonyítványt, vagy javítani akarjuk? – Egy képviselő-testületi ülés margójára
A szeptember 27-i képviselő-testületi ülés leghoszszabb és legélesebb vitát hozó napirendje az „Idegenforgalmi koncepcióra épülő megvalósítási akcióterv aktualizálása” című előterjesztés volt.
A vita kiváltói mi, pálmások voltunk. Megkérdőjeleztük a városvezetés elmúlt évtizedek alatti idegenforgalmi teljesítményét és elutasítottuk a beterjesztett határozati javaslatot. Elutasítottuk, mert hasonlóan halogató, tétovázó, a konkrétumokat kerülő szellemű volt, mint ami oda vezetett, hogy Szentes az idegenforgalomban messze elmaradt a vele összehasonlítható környező települések mögött.
Próbálták ugyan a baloldali képviselők magyarázni a bizonyítványt, felértékelni az eredményeinket, – mondván, hogy önmagunkhoz képest milyen dicséretes a helyzet, milyen sok rendezvényünk van, milyen jók vagyunk. Nem vitatták, hogy szálláshely ügyben tényleg nem állunk jól, de ez nem is a városvezetés dolga, mondták. Azt is bizonygatták, hogy különleges kincsünk, a Kurca hasznosítását milyen sok „nehézség” teszi lehetetlenné. Érdekes, hogy Szarvasnak nem okozott lehetetlenséget a Holt-Körös bevonása a turizmusba, egészen addig, hogy kisebb sétahajó is jár rajta.
A pálmások véleménye az, hogy Szentesnek legalább annyi, de inkább több potenciális lehetősége van, mint nálunk idegenforgalomban sokkal sikeresebb településeknek.
VÁROSUNKÉRT! NEM PÁRTOKÉRT!
VELÜNK! FÜGGETLENEKKEL!
PÁLMÁSOK SZÖVETSÉGE
A különbség, egyben az Ő fejlődésüknek, a mi lemaradásunknak az oka egy szó: a hozzáállás. Más náluk és más nálunk.
Amelyik település vezetése elkötelezett az idegenforgalom mellett és a beszéd helyett a tettekkel érvel, ott kiugró eredmények vannak.
Mivel van a 17.000 lakosú Szarvasnak több, jobb adottsága, mint nekünk, hogy 39.000 vendégéjszakája, 260 millió Ft szálláshely bevétele lehetett 2011-ben, amíg Szentes 22.000 vendégéjszakával, csak 85 millió Ft bevételt ért el. De vehetjük Mórahalom 37.000 vendégéjszakáját, 240 millió Ft bevételét, és ami még megdöbbentőbb, a 2100 lakosú Cserkeszőlő 87.750 vendégéjszakáját és 305 millió Ft-os bevételét.
Még elkeserítőbb, ha e települések utóbbi 10 évi fejlődését vetjük össze a mienkkel.
Amíg Szentes kétszerezte a forgalmat, addig Szarvas ötszörözte, Mórahalom harminchétszerezte.
A városunkba látogató turisták számát jól mutatja a magánszálláshelyek, azaz a panzió férőhelyek száma. Szentesen 95, amikor Szarvason 240, Mórahalmon 550, Cserkeszőlőn 630, Kiskun-majsán 542.
A sikeres települések titka, hogy profi, hozzáértő turizmus szervező, irányító csapatot hoztak létre, és módszeresen összefogják azokat a vállalkozásokat, amelyek a településen a turizmus területén működnek. Összefogják, koordinálják a szálláshelyek, a vendéglátóhelyek, a turista programot, attrakciót adó, látványossággal, bármi ilyen szolgáltatással rendelkező vállalkozásokat. A programok szervezésén, összehangolásán túl szakmai segítséget adnak, pályázatok kidolgozásában is segítenek. Csinálják a turizmust, nem csak beszélnek róla és van eredmény.
Talán ezek a kemény szavak hatottak a képviselők egy részére és polgármester úrra, hogy határozati javaslataink többségét végül elfogadták. A maszatoló, „a képviselő-testület szorgalmazza”, „a képviselő-testület javasolja figyelembe venni”, „a képviselő-testület támogatja”, stb., semmitmondó határozati megfogalmazások helyett végre konkrét döntéseket hozott a képviselő-testület. A döntések végrehajtásához határozott a szükséges pénz biztosításáról is. Összesen 21 millió Ft-ot szavazott meg a Sportcsarnok, a Sportszálló, a Pusztai László Sporttelep különböző terveire, munkáira és a szervezett túraútvonalak kidolgozására.
Döntött végre arról is, hogy kell egy profi városi turisztikai marketing csoport, de a végső döntést a novemberi ülésre halasztotta. A Tourinform iroda létrehozását ismét, mint már annyiszor, elvetette. A képviselők többsége félre értelmezi az iroda szerepét, de tényleg nem az a lényeg, hogy van-e vagy nincs. Egy tény: ahol jól megy a turizmus, ott van. De az idő majd megoldja ezt a problémát.
Ami elkeserítő: a Kurca hasznosítását a többség most sem tartotta fontosnak, nem adott egy fillért se, még a lehetőségeket kidolgozó tanulmány elkészítésére se.
Ugyanígy halogató döntés született az alsó-középkategóriás szálláshely hiány feloldására. A Sportszálló esetleges ilyen célú hasznosításáról a döntést jövő tavaszra halasztotta. Talán akarjuk? Vagy az is lehet, hogy csak úgy teszünk?
Minden esetre szerintünk, pálmások szerint magyarázni az eredményeket nem kell, csak az eredménytelenséget.
A turizmus egyértelmű mérőszámai a vendégforgalom és a bevétel, továbbá a turizmusban foglalkoztatottak száma. Ezek változásának trendje igazolja, hogy jól csinálják a turizmust vagy nem.
Nem muszáj másokat másolni, lehet saját utunkon is járni, ha az eredményesebb, mint a másoké. Eddig nem a szentesi út eredményei a meggyőzőbbek.
Mi, pálmások ajánljuk a legjobbak gyakorlatának az átvételét, de legalább megnézni, hogy mi a sikerük titka, hogyan csinálják. És akkor még mindig eldönthető, hogy mi hogyan csináljuk. Csak csináljuk, könyörgöm!
Ehhez viszont a képviselő-testület és a polgármester elköteleződése az első lépés. Lépni kell!
Horváth István 30/9353 -845
(Fotók: dt. )