Idegenforgalmi akcióterv – magyarázzuk a bizonyítványt, vagy javítani akarjuk? – Egy képviselő-testületi ülés margójára

Pálmások Szövetsége.A szeptember 27-i képviselő-testületi ülés leghoszszabb és legélesebb vitát hozó napirendje az „Idegenforgalmi koncepcióra épülő megvalósítási akcióterv aktualizálása” című előterjesztés volt.

A vita kiváltói mi, pálmások voltunk. Megkérdőjeleztük a városvezetés elmúlt évtizedek alatti idegenforgalmi teljesítményét és elutasítottuk a beterjesztett határozati javaslatot. Elutasítottuk, mert hasonlóan halogató, tétovázó, a konkrétumokat kerülő szellemű volt, mint ami oda vezetett, hogy Szentes az idegenforgalomban messze elmaradt a vele összehasonlítható környező települések mögött.
Próbálták ugyan a baloldali képviselők magyarázni a bizonyítványt, felértékelni az eredményeinket, – mondván, hogy önmagunkhoz képest milyen dicséretes a helyzet, milyen sok rendezvényünk van, milyen jók vagyunk. Nem vitatták, hogy szálláshely ügyben tényleg nem állunk jól, de ez nem is a városvezetés dolga, mondták. Azt is bizonygatták, hogy különleges kincsünk, a Kurca hasznosítását milyen sok „nehézség” teszi lehetetlenné. Érdekes, hogy Szarvasnak nem okozott lehetetlenséget a Holt-Körös bevonása a turizmusba, egészen addig, hogy kisebb sétahajó is jár rajta.
A pálmások véleménye az, hogy Szentesnek legalább annyi, de inkább több potenciális lehetősége van, mint nálunk idegenforgalomban sokkal sikeresebb településeknek.

VÁROSUNKÉRT! NEM PÁRTOKÉRT!

VELÜNK! FÜGGETLENEKKEL!

PÁLMÁSOK SZÖVETSÉGE

A különbség, egyben az Ő fejlődésüknek, a mi lemaradásunknak az oka egy szó: a hozzáállás. Más náluk és más nálunk.
Amelyik település vezetése elkötelezett az idegenforgalom mellett és a beszéd helyett a tettekkel érvel, ott kiugró eredmények vannak.
Mivel van a 17.000 lakosú Szarvasnak több, jobb adottsága, mint nekünk, hogy 39.000 vendégéjszakája, 260 millió Ft szálláshely bevétele lehetett 2011-ben, amíg Szentes 22.000 vendégéjszakával, csak 85 millió Ft bevételt ért el. De vehetjük Mórahalom 37.000 vendégéjszakáját, 240 millió Ft bevételét, és ami még megdöbbentőbb, a 2100 lakosú Cserkeszőlő 87.750 vendégéjszakáját és 305 millió Ft-os bevételét.
Még elkeserítőbb, ha e települések utóbbi 10 évi fejlődését vetjük össze a mienkkel.

Szárnyas Napok 2013 pillanatfelvétele.

Amíg Szentes kétszerezte a forgalmat, addig Szarvas ötszörözte, Mórahalom harminchétszerezte.
A városunkba látogató turisták számát jól mutatja a magánszálláshelyek, azaz a panzió férőhelyek száma. Szentesen 95, amikor Szarvason 240, Mórahalmon 550, Cserkeszőlőn 630, Kiskun-majsán 542.
A sikeres települések titka, hogy profi, hozzáértő turizmus szervező, irányító csapatot hoztak létre, és módszeresen összefogják azokat a vállalkozásokat, amelyek a településen a turizmus területén működnek. Összefogják, koordinálják a szálláshelyek, a vendéglátóhelyek, a turista programot, attrakciót adó, látványossággal, bármi ilyen szolgáltatással rendelkező vállalkozásokat. A programok szervezésén, összehangolásán túl szakmai segítséget adnak, pályázatok kidolgozásában is segítenek. Csinálják a turizmust, nem csak beszélnek róla és van eredmény.

Alkony a Tiszán.

Talán ezek a kemény szavak hatottak a képviselők egy részére és polgármester úrra, hogy határozati javaslataink többségét végül elfogadták. A maszatoló, „a képviselő-testület szorgalmazza”, „a képviselő-testület javasolja figyelembe venni”,  „a képviselő-testület támogatja”, stb., semmitmondó határozati megfogalmazások helyett végre konkrét döntéseket hozott a képviselő-testület. A döntések végrehajtásához határozott a szükséges pénz biztosításáról is. Összesen 21 millió Ft-ot szavazott meg a Sportcsarnok, a Sportszálló, a Pusztai László Sporttelep különböző terveire, munkáira és a szervezett túraútvonalak kidolgozására.
Döntött végre arról is, hogy kell egy profi városi turisztikai marketing csoport, de a végső döntést a novemberi ülésre halasztotta. A Tourinform iroda létrehozását ismét, mint már annyiszor, elvetette. A képviselők többsége félre értelmezi az  iroda szerepét, de tényleg nem az a lényeg, hogy van-e vagy nincs. Egy tény: ahol jól megy a turizmus, ott van. De az idő majd megoldja ezt a problémát.
Ami elkeserítő: a Kurca hasznosítását a többség most sem tartotta fontosnak, nem adott egy fillért se, még a lehetőségeket kidolgozó tanulmány elkészítésére se.
Ugyanígy halogató döntés született az alsó-középkategóriás szálláshely hiány feloldására. A Sportszálló esetleges ilyen célú hasznosításáról a döntést jövő tavaszra halasztotta. Talán akarjuk? Vagy az is lehet, hogy csak úgy teszünk?
Minden esetre szerintünk, pálmások szerint magyarázni az eredményeket nem kell, csak az eredménytelenséget.

Kiskunfélegyházáról érkeztek és másodszor főztek a szentesi Lecsófesztiválon.

A turizmus egyértelmű mérőszámai a vendégforgalom és a bevétel, továbbá a turizmusban foglalkoztatottak száma. Ezek változásának trendje igazolja, hogy jól csinálják a turizmust vagy nem.
Nem muszáj másokat másolni, lehet saját utunkon is járni, ha az eredményesebb, mint a másoké. Eddig nem a szentesi út eredményei a meggyőzőbbek.
Mi, pálmások ajánljuk a legjobbak gyakorlatának az átvételét, de legalább megnézni, hogy mi a sikerük titka, hogyan csinálják. És akkor még mindig eldönthető, hogy mi hogyan csináljuk. Csak csináljuk, könyörgöm! 
Ehhez viszont a képviselő-testület és a polgármester elköteleződése az első lépés. Lépni kell!
Horváth István  30/9353 -845

(Fotók: dt. )

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.