“Vissza az őskorba” Szentesen
Október 8-a és 10-e között rendezte meg a Koszta József Múzeum a Csalog József Emlékkonferenciát Szentesen Csalog József születésének 100. évfordulója alkalmából. Csalog József néprajzkutató és régész, õ alapozta meg a magyar kísérleti régészetet.
Munkásságát életében nem becsülték sokra, megállapításait, felfedezéseit ma viszont már mindenütt alkalmazzák. Ez az esemény tulajdonképpen az õ szakmai rehabilitációja – mondta el az egyik elõadó, Béres Mária, a Koszta József Múzeum igazgatója. Csalog József munkája során az õskorral foglalkozott. Elsõsorban a neolitikum korának mindennapi életét, így az edény- és a textilkészítés akkori „tudományát” és például a hajviseletet próbálta megfejteni. Emellett õ találta meg a Szegvár-tûzkövesi Sarlós Istent. Ez a legkorábbi ismert férfi istenszobor. Ma az összes történelemkönyvben és történelmi atlaszban megemlítik.
A konferencia szervezõi korban igazodtak az õ munkásságához. Az eseménysorozaton az õskorral kapcsolatos legújabb kutatási eredményeket ismertették. Az eseménynek kettõs célja volt. Az egyik, hogy bemutassa magát Csalog Józsefet, mint néprajzkutatót, régészt, és mint magánembert. Emellett felidézze a szakmai munkásságát, valamint a tell-kutatást, ami egy külön, speciális terület az õskor régészetében. A másik, hogy ismertesse a Szentes környéki legújabb kutatásokat és azok eredményeit.
A konferencián nemcsak elõadások hangzottak el, hanem kirándultak is a résztvevõk. Ellátogattak Szegvárra, a tûzkövesi lelõhelyre, megnézték a volt megyeházát és a Falumúzeumot is. Emellett meghallgatták a régész egyik unokája, Csalog Gábor zongoramûvész koncertjét is a szentesi Lajtha László Alapfokú Mûvészeti Iskolában és Hangversenyközpontban.
A három napos konferencián a szakma egész Európában ismert tudósai vettek részt, de voltak itt vendégek a középgenerációból és természetesen a kezdõ, fiatal régészek közül is. A rendezvény folytatásaként késõbb szeretnék megjelentetni a mostani programsorozaton elhangzott elõadások anyagából összeállított konferencia kötetet.
Hasonló régészeti konferenciát a jövõben is rendeznének Szentesen, a nagyberuházások megelõzõ feltárásainak anyagaiból. Így bemutatnák például a felgyõi hulladéklerakó, a Csongrádot elkerülõ út, illetve az M43-as építését megelõzõ feltárások eredményeit.
A három napos programsorozat a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósulhatott meg. A rendezvény ötletgazdája és szervezõje dr. Szabó János József volt.
Medgyesi Konstantin
sajtóreferens
(Fotó: Dömsödi Teréz)