NATO-RÉGIÓ: Műszakiak a Bakonyban

„Irány a Bakony!” Ezzel a mondattal hagyták el az alföldi város, Szentes katonái laktanyájukat. Az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Mûszaki Zászlóalj a Magyar Honvédség immár negyedszer megrendezendõ nagyszabású gyakorlatán, a „Bevetési Irány 2008” statikus bemutatóján vesz részt a Várpalota melletti, „0”-ponti lõtéren.

A zászlóalj, az alakulat két fõ profiljával, a hídépítés és a víztisztítás egy-egy szeletével mutatkozik be. A statikus bemutató helyszínén három különbözõ, különleges technikai eszköz látható a telepítésük különbözõ fázisaiban.
A speciális álcahálóval fedett konténer mélyén a kor követelményeinek megfelelõ ZENON ADROWPU víztisztító berendezés bújik meg. A számítógép vezérlésû eszközzel kezelõik képesek bármilyen szennyezettségû (vegyi, biológiai, atom) vízbõl, emberi fogyasztásra alkalmas ivóvíz elõállítására. A hozzá tartozó csomagoló berendezéssel pedig a katonák számára könynyen kezelhetõ, szállítható tasakos ivóvíz készíthetõ.
Különleges és érdekes látványt kínál minden bemutatón a TMM-3 nehézhídrakó felszerelés. A különbözõ akadályok áthidalására alkalmas nyompályás hídelem a mûszaki biztosítás elengedhetetlen eszköze. Nagy szakértelemmel, pontos és precíz munkával építik egymáshoz a hídelemeket a katonák, melynek kapcsán megszûnik a természeti akadály a gépjármû és harcjármû forgalom elõtt.
A bemutató harmadik helyszínén, egy kombinált híd, illetve annak egy részletének felépítése várt az alakulat Alacsonyvízi Hídépítõ Századára.

De mi is az a kombinált híd? Ez a megfogalmazás egy 60 tonnás hidat foglal magában, amely két típusú híd összeépítésével készül. Az elsõ része TMM-3 nyompályás hídelembõl áll, melyhez hozzáépítik a fahidat – tudtuk meg Baranyai István századostól, az Alacsonyvízi Hídépítõ Század parancsnokától.
A hídrészletet a katonák rövid idõ alatt megépítették, melyhez jelentõs mennyiségû faanyagot használtak fel. A nagyméretû gerendáktól kezdve, a cölöpökön és rönkfákon keresztül, a 400 kg-os elõre elkészített pályaburkolatokig terjedt a paletta, melyeket korábban az általuk feldolgozott rönkökbõl készítettek el a fafeldolgozó eszközeikkel.
A megépített híd jelentõségét az adja, hogy a tavaly decemberben megalakított Alacsonyvízi Hídépítõ Század katonáinak, a szakmai és gyakorlati kiképzése után ez az elsõ tényleges hídépítési szakfeladata, melyet az elvárásoknak megfelelõ szinten teljesítenek.
A gyakorlat bemutató napjaira a szentesi katonák büszkén vallják, jöhet esõ, fújhat szél, áll a „bakonyi híd”.          
Kép és fotó:
Juhász László szds.


Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.