Példa értékű alkotások – Pirike újabb sikere

Pirike és alkotásai a mezőkövesdi kiállításon.Még februárban rendezett a Szentesi Díszítõmûvész Szakkör a könyvtárban kiállítást, amely a témája szerint a “Konyhából, kamrából”, azaz a háziasszonyok nem éppen szem elõtt lévõ zugaiból kikerülõ kézmûves alkotásokat gyûjtötte öszsze és mutatta meg.

Erre a kiállításra készült Kovács Ivánné Pirike éléskamrai garnitúrája, mely 2 polcterítõbõl, 2 kisebb, 3 nagyobb befõttesüveg takaróból, 3 kisebb gyógynövényes (hársfa, menta, kamilla feliratú) zsákocskából és 2 nagyobb száraztészta (lebbencs, laska) tárolására szolgáló zsákocskából áll. A garnitúra része továbbá 1 nyújtófa tartó is. Ezeket a tárgyakat házi takácsvászonra, lövétei szálánvarrott technikával, szálszorításos azsúrral  készítette. Az alapanyagot szomszédja, Busa László szõtte.
Az idehaza megcsodált garnitúrát azután benevezte a Kisjankó Bori Országos Hímzõpályá-zatra is. A pályázat anyagából Mezõkövesden a Közösségi házban rendezett kiállítás épp a napokban zárja kapuit, az ország legszebb hímzései között természetesen láthatta a közönség Pirike éléskamrai garnitúráját is, amely a Hagyományok Háza neves szakembereibõl álló szûri tagjaitól az alábbi véleményezést kapta:
“Nagyon ötletes megoldás. Az egyes tárgyak összhangban vannak egymással. A kivitelezés igényes, a tárgyak arányai nagyon eltaláltak. “A”, a legjobb kategóriába sorolandó…”
A rangos kiállítás anyagát ezután a Hagyományok Háza az Iparmûvészeti Múzeumban állítja ki, ahol egészen az Advent kezdetéig látogatható lesz.
Pirike a pályázat egyik Különdíját nyerte el, amelyet az Emberi Erõforrások Minisztériuma ajánlott fel és a minisztérium képviselõje adott át részére.
– Honnan jött egyáltalán a garnitúra ötlete? – tudakoltuk.
– Gyermekkoromra gondoltam vissza, miket láttam én akkor az igényes háziasszonyok éléskamrájában, akik sokat adtak arra, hogy még a konyhájuk, kamrájuk rejtett zugai is rendezettek, szépek legyenek. Ezzel a garnitúrával példát szerettem volna állítani a mai fiatal lányok számára, lássák, hogy így is lehet.
– Miért éppen ezek a tárgyak, és miért éppen ezzel a megoldással készültek?
– Mindig arra törekszem, ami nem mindennapos. Olyan különleges, egyedi megoldásokat keresek, amelyekbe bele tudom alkotni a saját egyéniségemet.
Milyen alkotás foglalja le mostanában?
– Ez érdekes, mert általában mindig több dolgot készítek egyszerre. Most is így van jelen a horgolás, hímzés, bútorfestés, szövés a mindennapjaimban. Mikor mihez van kedvem, vagy éppen melyik munka a legidõszerûbb. Most az, hogy egy csomó apró használati tárgyat elkészítsek, ill. még javában tart a befõzési szezon, sok-sok gyümölcsöt, zöldséget és gyógynövényt teszek el télire.
A fényképfelvételt férje készítette a mezõkövesdi kiállításon, dokumentálva a tárgyak elrendezését. Gratulálunk Pirikének, még sok hasonló sikerhez merítsen ilyen csodálatos ötleteket.         D. T.

Egy hozzászólás “Példa értékű alkotások – Pirike újabb sikere” bejegyzésre

  1. Dömsödi Teréz:

    Csak egy tipp!

    Pirike úgy készít lekvárt csipkebogyóból, hogy kimagozza, majd átpasszírozza. A teához pedig langyos vízben elõzõ nap beáztatja a húsos csipkebogyót, hogy ne illanjon el annak C-vitamin tartalma. Erõs hõ hatására ugyanis szerinte ez történik.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.