Az ügyvéd válaszol – Az öröklési illetékről

Az ügyvéd válaszol.Örökölni fogok, miben változott az öröklési illeték mértéke?
Olvasói kérdés: Sajnos örökölni fogok, hallottam jogszabály változásról, illetékfizetési mentességről  az öröklési illeték tekintetében, ezért érdeklődnék, hogy mik ezek a változások ?

Ügyvédi válasz: Kérdéséből nem tudtam meg, hogy aki után fog örökölni, az Önnek milyen fokban volt a rokona. Valóban jól tudja, az illetéktörvény változásai 2013. év január hó 01. napjától hatályosak, Önt a hagyatéki eljárás során kellő jogi tájékoztatással látja el majd a közjegyző.
A jogalkotó szándéka szerint egyszerűsödtek az öröklési illetékek, illetve a módosítás oka elsősorban az illetékszabályok könynyebb alkalmazása, másodsorban az eddigi mentességi kedvezményi rendszer bővítése. Az örökléssel történő vagyonszerzéshez kapcsolódóan összesen két illetékkulcs irányadó, egy általános illetékmérték, öröklés esetén 8%, ilyenkor az illeték kiszabásnál a rokonsági kapcsolat most már nem bír relevanciával, egységesen 8% – os illeték fizetésre köteles az örökös, az örökség után, míg a lakástulajdon és ahhoz kapcsolódó vagyoni értékjog szerzés esetén, pl adásvételnél, egységesen  4%  az illeték mértéke.
A jogszabály úgy fogalmaz, hogy mentes az illeték alól (értékhatár nélkül) az örökhagyó egyenesági rokona (az örökbefogadás útján létrejött rokoni kapcsolat esetén is) által megszerzett örökrész. Az új szabályozás szerint az özvegyekre is kiterjed az egyenes ági rokonokat megillető illetékmentességi, értékhatár nélküli szabályozás.
Fontos tudni, s nagyon érdekes (valahol ellentmondásos is a törvény), hogy az illetékfizetés alól tulajdonjog szerzés esetén, 20.000.000, – forintig, a túlélő házastárs mentes, a megszerzett örökrész, tiszta értéke után az illetékfizetés alól, míg az özvegyi jog (haszonélvezeti jog)  öröklése esetén, illeték menteség illeti meg a túlélő házastársat.    
Lényeges változás, hogy 2013. 01. 01-től  k i –
k e r ü l t  az illetékmentes öröklés (ajándékozás) köréből is a takarékbetét szerzése, s a bankszámlák közötti átutalás útján történő ingyenes szerzés.
Kérdését köszönöm:                                                     Tisztelettel:

Dr. Dömsödi József
ügyvéd

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.