Földtörvény módosítás

Rónahír.jpgElfogadta az Országgyûlés a földtörvény módosítását. A változtatások a földajándékozási és a csereügyletekre vonatkoznak, mivel ma e tranzakciókkal sokan igyekeztek a törvényi kiskaput kihasználni, a helyben lakó gazdálkodóknak kedvezõ elõvásárlási sorrendet érvényesíteni.

Augusztustól földet csak földre lehet cserélni úgy, hogy a területeket a helyben lakók (a már egyébként is földtulajdonosok) szerezhetik meg. Az ajándékozási ügyletek pedig csak közvetlen hozzátartozók között valósulhatnak meg.
Az agrártárca nem tett le arról, hogy az õsszel újabb földtörvény-módosítási csomagot készítsen elõ, amely a bérleti rendszer megváltoztatására,  és az ún. osztatlan közös földtulajdo-nokra vonatkozna. Ez utóbbinál a gondot ma az okozza, hogy az osztatlan (kiméretlen) táblákban valamennyi tulajdonos hozzájárulása kell a területeket érintõ döntésekhez.
 
Pályázatok
A kistérségi Leader-program keretében várhatóan õsszel lehet pályázatot benyújtani a következõ fejlesztésekre:
– Turisztikai tevékenységek ösztönzése: lehetõség nyílik a fenntartható falusi-, agro-, és ökoturisztikai beruházások infrastrukturális és szolgáltatási feltételeinek a támogatására. Kiemelten a falusi magán- és ifjúsági szálláshelyek kialakítására, korszerûsítésére, valamint a lovas, a horgász, a vadász és az erdei turizmushoz kapcsolódó szolgáltatások fejlesztésére.
– Mikrovállalkozások fejlesztése: a támogatás célja, a térségben új mikrovállalkozások létrehozása, illetve már mûködõ egységek mûszaki-technológiai fejlesztése.
– Vidéki örökség megõrzése: ez a helyi védelem alatt álló építmények külsõ és belsõ felújítására, korszerûsítésére, valamint az épületekhez kapcsolódó zöld felületek létrehozására irányul.
HVI_falióra.jpg– Falumegújítás és fejlesztés: ennél a támogatási formánál az önkormányzatok pályázhatnak majd a település megjelenésében szereppel bíró épületek rekonstrukciójára, annak környezetét és megjelenését javító kisléptékû infrastrukturális fejlesztésekre, valamint közparkok, pihenõhelyek, piacterek és játszóterek kialakítására, illetve korszerûsítésére.
Bõvebb információ a Helyi Vidékfejlesztési Irodában kapható, Szentes, Kossuth tér 5. Tel.: 63/401-493, 30/860-1718.
 
Tenyészállat-kiállítás
Elfogadták az állattenyésztésrõl szóló törvény módosítását, amelynek alapján a tenyésztés-szervezésért felelõs agrárminiszter szakmai szempontok mérlegelésével speciális esetekhez tudja igazítani a tenyészállat-kiállítások megtartásának feltételeit.
 
Növényvédelmi teendõk
A közelmúltban lehullott nagy mennyiségû csapadék kedvez a gomba eredetû betegségek elterjedésének, közülük  a szõlõ peronoszpóra,  a burgonya- és paradicsomvész veszélyére hívjuk fel a figyelmet. A levéltetvek újabb telepei jelentek meg a gyümölcsfákon, a zöldségeskertekben és a virágokon. Irtásukkal egy menetben célszerû levéltrágyát is kijuttatni növényeknek, mert a sok esõ hatására a tápanyaggal gyengén ellátott területeken hiánybetegségek tünetei láthatók.
 
Diákmunka-vállalás
A nyári szünet idõszakában nagyon sok diák vállal rövidebb-hosszabb ideig munkát, hogy kiegészítse zsebpénzét, vagy hozzájáruljon tanulmányai költségének fedezéséhez. Miután a fiatalok kevéssé jártasak a munkajog világában, fokozottabban ki vannak téve a munkáltató általi megkárosítás veszélyének. Amennyiben hasznos és bõvebb tájékoztatáshoz kívánnak hozzájutni a fiatal munkavállalókra vonatkozó lényegesebb rendelkezésekrõl, korlátozásokról, úgy azt megtudhatják a http://www.ommf.gov.hu/ weboldalról.

Tiszavirágzás 
A napokban figyelhettük meg legnagyobb termetû kérészfajunk, a tiszavirág rajzását. A Tisza-partot azonban nemcsak a rovarok násztáncát csodálók látogatják. Többen igyekeznek a rajzó kérészeket minél nagyobb számban befogni. A gyûjtõk az agyagos partoldalakban fejlõdõ lárvákat is sok helyen kiássák, súlyosan károsítva a legfontosabb élõhelyeket, veszélybe sodorva a tiszavirág szaporodását, fennmaradását.
Tekintettel arra, hogy e faj napjainkra már szinte csak a Tiszán található meg, az élõhelyek elpusztítása a faj kihalásához vezethet. A tiszavirág védett rovarfaj, természetvédelmi értéke egyedenként 2000 Ft. A rovarnak azonban nemcsak a röpképes egyede, hanem a még lárva állapotban lévõ, vagy már elhullott egyedei is védettek, ezek gyûjtése szintén tilos. Aki mindezek ellenére tiszavirágot befog, szabálysértést követ el.

1%.jpgAz adók 1 százalékáról
A személyi jövedelemadó egy százalékáról rendelkezõ jogszabályi változás alapján a társadalmi szervezetek számára felajánlott, de általuk fel nem vett összeg a Nemzeti Civil Alapprogramhoz kerül. Az adócsomag részeként az adózók visszajelzést fognak kapni arról, hogy elõzõ évi felajánlásuk célba ért. Forrás: FVM, Agrároldal, OMMF

Garai-Szabó Imréné

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.