Gyógynövényeink (14.)

Galagonya.jpgGalagonya (Crataegus) A népi gyógyászatban leggyakrabban alkalmazott szívgyógyszerek egyike a galagonya. A növényt évszázadok óta ismerjük, a cserje többnyire kertekben, szántóföldek szélén nõ, vadon vagy telepített formában. A kilenc méteresre is megnövõ bokor, formára nyesve fehér virágaival, piros bogyóival gyakorta szolgál dekoratív kerítésként is.

Az elsõ ismert feljegyzések egyike 1305 körül keletkezett, s szerzõje még köszvény ellen ajánlotta, ám egyes források szerint a népi orvoslás szívpanaszok enyhítésére is használta. Ez utóbbi alkalmazásmódot igazolták késõbb a 19-20. századi vizsgálatok, melyek szerint a galagonya az egyik legkiválóbb szívre ható gyógynövény. E kutatások során kiderült, hogy a növény úgy erõsíti és szabályozza a szívmûködést, hogy jóformán semmilyen mellékhatása nincs, s ezért tartós kezelés is végezhetõ vele.
Régóta ismeretes, hogy a galagonya hatóanyagai csökkentik a vérnyomást (ha nem is közvetlenül) és a vér koleszterinszintjét, megakadályozzák, hogy koleszterin rakódjon az érfalra, s ritkítják a szívtáji szorító fájdalommal járó (angina pektoriszos) rohamokat is. Jótét hatásuk annak tulajdonítható, hogy a szívkoszorúerek tágításával javítják a szívizomzat vérellátását, elõsegítik azokat az anyagcsere-folyamatokat, amelyeknek következtében nõ a szívösszehúzódások ereje, s az úgynevezett angiotenzin-átalakító enzim gátlásával fékezik a vérnyomás-növekedést. Az értágítás egyrészt annak tulajdonítható, hogy bizonyos flavonoidok elernyesztik a szívkoszorúerek simaizomzatát, másrészt jó néhány anyagot megakadályoznak abban, hogy a szívbeli erek simaizmát összehúzzák.
Hatóanyagai infarktus után a szívizomzat vérellátását, az ér újraképzõdését segítik elõ, a vérnyomást és pulzusszámot csökkentik, s ezzel együtt fokozzák a szervek és az izmok vérellátását. A 40 év feletti, keveset mozgó, rendszertelenül táplálkozó, dohányzó, nagy igénybevételnek, erõs stresszhatásoknak kitett menedzserek szívmûködési zavarainak megelõzésére is kiváló megoldás a naponta fogyasztott galagonyatea.       
Rideg Róbert
természetgyógyász-tanár
fitoterapeuta

Előzmény: www.varosivisszhang.hu/2008/06/01/gyogynovenyeink-13/

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.