DélKerTÉSZ: Magyar Termék védjegy ősztől – Milliárdos vagyon tíz év alatt

Ledó Ferenc elnök (balról) az új 400 m2-es csarnokban, amelyben a termelők frissen behozott terményeiket tudják válogatni.A tízéves fejlõdésrõl és a jelen kihívásairól beszélgettünk Ledó Ferenccel, a Dél-alföldi Kertészek Szövetkezete elnökével.

Elnök Úr! 2002 óta melyik évük volt kimagaslóan sikeres, és melyiket törölné ki legszívesebben a cég történetébõl?
– A legjobb évünk a 2010-es esztendõ volt, amikor a sok csapadék visszavetette a szabadföldi terményeket, így megnõtt a kereslet a fóliás kultúrák iránt. A kereslet kedvezõ árakat is vont maga után – válaszolta.
– A következõ évben azonban a német uborka botrány hatására egész végig nyomottak maradtak  a felvásárlási árak. Mintegy 800 millió forinttal kevesebb árbevételhez jutottak a termelõk, mint korábban. Különösen rosszul érintette õket, hogy a kiugróan jó évet egy ennyire rossz követte – tette hozzá.
Csak azok tudták könynyebben venni az akadályokat, akik idõben átálltak a talaj nélküli termesztésre, fejleszteni tudnak azóta is folyamatosan – mondta.
Ehhez képest hogyan alakult a 2012-es évük?
– A tavalyi év közepesen jónak mondható. A kínai kel kivételével minden növényünk pozitív eredményt hozott. Szerencsére volt lehetõségünk arra, hogy a gazdasági év kezdetén segítsünk a termelõinknek a nehézségek mérséklésében. A kilátások jók 2013-ra is. Megfelelõ technológiai elõkészítés után minden növényünk fejlõdésnek indult. Most azért aggódunk, hogy a kánikula ne veszélyeztesse a termés eredményeket.
– Jól gondolom, hogy a fejlesztéseikre a legbüszkébb?
– Igyekeztünk kihasználni az uniós és nemzeti támogatásokat. Ennek köszönhetõen a telephelyünk megvásárlásával és fejlesztésével 1 milliárdos tehermentes vagyont sikerült képeznünk, ez a tagság vagyona. Az épületeinket felújítottuk, új hûtõ és csomagoló csarnokot építettünk. Nem rég elkészült az a 400 m2-es klimatizált csarnokunk, amely azt szolgálja, hogy a hûtõlánc ne szakadjon meg. A termelõk minél gyorsabban itt helyben válogathassák át a terményeket.
Erre az évre terveznek-e újabb fejlesztést?
– Idén nagyobb beruházásunk nem lesz. A szociális helyiségeket szeretnénk felújítani, valamint a gépparkunk elöregedett eszközeit cseréljük le.

Paprika mérés a csomagoláshoz.

– Egyre inkább eltolódik a paprika félék irányába az értékesítésük. Volt-e további növekedés ezen a területen?
– Igen, a TV-paprika értékesítése közel 10%-kal,  a hegyes-erõs paprikáé alig 3%-kal növekedett. Folyamatos a növekedés a Kápia paprika forgalmazásában is, az idénre megkötött szerzõdéseink is ezt támasztják alá. Új növényként, 300 tonna éves megrendeléssel két áruházláncnak szállítunk Kalifornia paprikát – sorolta.
– Kevesebb volt tavaly a paradicsom terméshozama, a kánikula legjobban ezt a növényt viselte meg. A kígyóuborkát most már inkább csak másodnövényként vállalják a termelõink. A hajtatott káposztafélékbõl pedig 500 tonna várható, nagyrészt skandináv exportra.
Ledó Ferenc szólt arról, hogy kísérleti jelleggel megkezdték a jégsaláta termesztését is.
Hogyan látja a termálvíz visszasajtolás kérdését?
– Várjuk a Parlament döntését. Ha nyerhetünk még 10-15 évet, ez idõ alatt a technológia fejlõdés bizonyára eljut a megoldásig. Addig is szükség volna pontos mérésekre, hogy bizonyítani lehessen: az elhasznált víz pótlódik-e, vagy sem, és meddig elég a vízkészletünk. Mennyi vizet termelhetünk ki, és meddig.
Ledó Ferenc végezetül arról is szólt, hogy tavasszal megszerezték a Magyar Termék védjegy használatának jogát. Tényleges bevezetésére õsztõl, az új csomagolásokon kerül majd sor.

Kép és szöveg: – dite –

Csomagolás után.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.