“Józanul élni – az nehéz igazán”

Illusztráció. Forrás Kínai medicina.A szevedélybeteg   módszere látszólag egyszerû: csak a mai napot bírjam ki ital nélkül. Minden nap?

Egy egyszerû történet. A pokolba vezetõ út sörrel van kikövezve. Elõször sörrel, azután borral, majd égetett szesszel, a végén már mindegy…
Ez a személy tizenévesen kezdte, a középiskola után  rendszeres  italozóvá vált. Olyan érzés ez, mintha  hiányozna valami, ha nem pótolod, bele is halhatsz.
Igen, hõsünk is az italozgatásba majdnem belehalt. Lesoványodott, lerobbant, beteg lett. Barátai lassan elmaradtak, munkahelyét váltogatta. Mindenhová  táskával ment, mert abban  tartotta az üvegeket, amire szüksége volt. Szégyenkezett és szenvedett.
Már harminc évet ivott át, amikor tényleg majdnem mindent elveszített, az önbecsülését, az egészségét, a munkáját, a családja bizalmát, több sikertelen leszokási  kísérlet után elvállalta az alkohollal szembeni tehetetlenségét.
Igen, el kell mondani   és felvállalni, milyen volt? Hol tart most? Mindenki  csak önmagáról beszélhet, nincs direkt tanítás.
“X” megjárta a hadak útját. Élete során az alkohol módszeresen tette tönkre az életét. Munkáját elveszítette, felesége külön költözött, elváltak. Átélte a testi és lelki összeomlást. Ezek után kért segítséget, a problémáját  megbeszélték. Ez csak egy  ideig tartott. Eltûnt, családja már tudta, visszaeset. Mit lehet tenni? A segítségnyújtás   elsõsorban a szenvedésekkel megszerzett tapasztalatok hiteles átadásában, a lebeszélésben, a józan életvitelre, bizonyítható alapokon  nyugvó rábeszélésben és meggyõzésben nyilvánul meg.   
A szenvedélybeteggel   élõ (hozzátartozó) személy   vagy felvállalja a helyzetet, vagy  külön utakon járnak.
Milyen terapeutára lenne szükség? Jó emberi tulajdonságokkal, jellemvonásokkal, pl. figyelem, rábeszélõ képesség, meggyõzés, hitelesség, bírálat és önbírálat, önértékelés. Valamelyik tulajdonsággal biztos rendelkezik az illetõ.
Hogyan lehet együtt  élni egy iszákos személlyel?   Nagyon nehezen, sok türelem kell, ez lemondással járó folyamat. Amikor a tûrõképesség határát is elveszítette a személy – akkor jobb az egyenes úton haladva tovább menni egyedül. Aki már leélt 20-30 évet az iszákos párja mellett, el tudja dönteni, neki mi a jó. A probléma ott kezdõdik, (mindig) hisznek nekik:  „megjavulok, holnaptól más életet élek (szólnak a fogadkozások). Végül: ha eddig így leéltük az életet, sajnálom elhagyni, mi lesz vele? Itt a nagy probléma, az emberi kötõdés még a sok rossz ellenére is. Minden megy tovább, telnek a napok, hónapok, évek és egyszer majd csak véget ér az élet.
Aki már átélte és tapasztalta a mondatok értelmét,   elõttük világos az üzenetem, akik nem, azok gondolkodjanak el, mert a kérdések mellett ott a válasz is. Az olvasóknak kitartást és jó egészséget kívánok.
Csordás Istvánné 
eü.  konzultáns

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.