Az ügyvéd válaszol – Kiskorú, veszélyben
Milyen szülõi magatartás tekinthetõ kiskorú veszélyeztetésének?
Olvasói kérdés: Ismerõsöm finoman fogalmazva csúnyán bánik kisfiával, a felháborító magatartása ellen mit tehetek? Hogyan tudnék segíteni?
Ügyvédi válasz: Sajnos, kérdése nagyon aktuális. A közvéleményt a gyermekek sérelmére elkövetett jogsértések – esetek, mindig nagyon megrázzák, nagy figyelmet kapnak. A családban élõ gyermek büntetõjogi védelmét szolgálja a jog olyan magatartás bûncselekményé nyilvánításával, mint a családi állás vagy elhelyezés megváltoztatása (errõl külön cikkben írok), illetve a kiskorú veszélyeztetésének bûncselekménye. Amennyiben a tisztelt kérdezõ azt tapasztalja, hogy az ismerõse a kiskorú gyermek testi, értelmi vagy erkölcsi fejlõdésére nézve hátrányos magatartást tanúsít, akkor kötelessége azt jelenteni. Általában az óvodában vagy az iskolában az óvónõk – pedagógusok – felismerik ezen nemkívánatos “helyzetet”, s módjukban is áll intézkedni, mivel a jog számos eszközt ismer ezen nem kívánatos helyzet orvoslására.
A Gyermekjóléti szolgálat, a Gyámhatóság tud segíteni a gyerekeknek, hiszen õk pontosan ezen helyzetek megoldására hivatottak. A szakképzett munkatársaik hatékonyan dolgoznak, ezért javaslom, haladéktalanul keresse fel õket, így segíteni tud a gyereknek.
Példaként megemlítem, hogy önmagában az a tény, miszerint a kiskorú gyermek iskoláztatását elmulasztja a szülõ, az már megvalósítja a kiskorú veszélyeztetésének bûncselekményét. Van, amikor a kk. veszélyeztetés nyilvánvaló, pl. ha valakivel közösen követ el bûncselekményt a gyermek vagy a törvényes felügyeletet gyakorló szülõ, nevelõ szülõ, gyermekét szexuálisan molesztálja, illetve a táplálkozást, a rendszeres orvosi ellátást, a higiéniai alapfeltételeket nem biztosítja a gyermeknek.
Fontos tudni, hogy a kiskorú veszélyeztetés bûncselekményét nemcsak szülõ követheti el. Kérdését köszönöm. Tisztelettel:
Dr. Dömsödi József ügyvéd