Idén is az UV-védelemről
Domján Ilona, a szentesi Optic World Optikai Szalon vezetõje újabb tanácsokkal látja el az olvasókat a nyári szezonra, hisz a napsütést megfelelõ védelemmel kell élveznünk, hogy annak káros hatásait a késõbbiekben elkerülhessük.
– De mi is a káros napsugárzás? – kérdezzük.
– A napsugárzás egy bizonyos része, az UV-sugarak nem csak a bõrt, hanem a szemet is károsítják. Tudományos bizonyítékok sora támasztja alá, hogy a szemet érõ túlzott napsugárzás például az egyre fiatalabb korban jelentkezõ, eddig az idõs emberek „privilégiumának tartott” cataracta, azaz szür-ke hályog kialakulásának fontos kockázati tényezõje. A színlátás vagy az éjszakai látás károsodása, a szem felszínének gyulladása, a szemkörnyéki bõr korai elöregedése, sõt a bõr vagy a szem belsejének daganata is kialakulhat, amennyiben túl sok napfény éri a szemet.
Egy jó minõségû napszemüveg, amit a tökéletes UV-szûrés, megfelelõ méret és az arc vonalához simuló fazon jellemez, teljes védelmet nyújt a szem és a szem környéki érzékeny bõr számára a nap káros sugarai ellen. Ugyanakkor egy jól takaró napszemüveg véd a levegõben lebegõ por, piszok szemcsék és allergiát okozó részecskék ellen is. Vízparton fokozottan érvényesül a károsító hatás, és a szakemberek véleménye szerint még akkor is viselni kell a napszemüveget, amikor éppen nincs direkt napfény, tehát borús az idõ. A déli órákban – nemcsak a szem védelme érdekében – érdemes kerülni a napot – sorolta.
– Mibõl is áll az élethez nélkülözhetetlen napfény?
– A Napból érkezõ sugarak csak nagyon kis része esik a látható fény tartományába, és a napozás során nem elsõsorban ettõl kell tartanunk. A minket érõ napsugarak egy része a melegítõ hatású infravörös fény, amely elengedhetetlen a D-vitamin aktív részének kialakulásához, és így a csontképzéshez, serkenti a vérkeringést és az anyagcserét. Ezzel nincs is gondunk, szükségünk van rá.
A látható fényen „túli” legközelebbi sugárzás az ibolyántúli sugárzás, amely magas frekvenciájú sugárzás, a Napból érkezõ sugarak spektrumán közvetlenül az emberi szervezetet roncsoló röntgensugárzás elõtt található. Az ibolyántúli, másként UV (ultraviola) sugárzás több szempontból is veszélyes lehet ránk. A Föld légkörében lévõ ózonréteg felelõs a Napból érkezõ UV-sugárzás elnyeléséért. Az ókori gyógyító hagyományok és a ma is alkalmazott színterápia alapján a nyaki és a feji részhez a kék szín tartozik. Az ultraibolya sugarak állnak legközelebb a látható kék színhez, ezért a kék szín a legérzékenyebb az UV-sugárzásra. Napszúrást nem azért kapunk, mert a fejünk van a legközelebb a Naphoz, sokkal inkább azért, mert a fejünket „kék fény” veszi körül. Napszúrást nemcsak napon, hanem felhõs idõben és víz alatt is kaphatunk, mivel az UV -sugarak kb. másfél méterre hatolnak be a víz alá.
A legtöbb napszemüveg nem csak az UV-sugárzás ellen véd, hanem polár szûrõvel is rendelkezik, aminek autóvezetõk, horgászok és a vízi sportokat kedvelõk élvezhetik jótékony többletfunkcióit. Egy fényforrás folyamatosan sugároz rendkívül nagy számú fényhullámot.
Minden egyes ilyen hullám transzverzális rezgéseket végez, tehát terjedési iránya merõleges kitérésekkel rezeg. A sok hullám mindegyike más síkban és más fázisban végzi rezgéseit: Ezt nevezzük természetes fénynek. A természetes fény igen sok hullámból áll, amelyek minden síkban, terjedési irányukra merõlegesen rezegnek.
A természetes fénytõl különbözik a polarizált fény. Polarizált az a fény, amely terjedési irányára merõlegesen, de csak egy síkban rezeg. Önmagában minden hullám polarizált, ebbõl következik, hogy a polarizált fény nagy számú, azonos síkban rezgõ hullámból áll.
A polarizált lencséjû napszemüveget kifejezetten arra a célra tervezték, hogy elsõsorban a tört fényt szûrje. A polarizált lencse a függõleges irányú fénynyalábokat ereszti át, így a vakító fény nem jut át.
– Sokan kérdezik joggal, milyen szempontok alapján érdemes a számukra legmegfelelõbb napszemüveget kiválasztani.
– Nos a lencsék színe, a keretek formája nem csupán divat kérdése, de tény, hogy a divat évek óta segítségünkre van nagyméretû retro-fazonjaival, hogy egyszerre legyen napszemüvegünk trendi és biztonságos. Érdemes minél nagyobb és kissé íves formát választani, hiszen az oldalról vagy felülrõl beszökõ napsugarak károsíthatják szemünket, és zavarhatnak a látásban. Ami a lencsék színét illeti, szinte a szivárvány minden színében pompázhatnak, a sárgától a zöldön át a szürkéig bezárólag. Fontos tudnunk azonban, hogy ezek a színezett lencsék látásunkra is kihatással vannak. Míg a sárga fokozza a kép élességét, a barna a kontrasztokat erõsíti fel, a szürke természetes képet fest, de maximálisan nyeli el a káros sugarakat, a zöld pedig az éles fényt tompítja, de nem befolyásolja a kép valódi alapszínét.
Az Optic World szakértõ segítséget nyújt a választásban vásárlói számára. Széles választékban kínál termékeket a legkedvezõbb kategóriáktól a luxusmárkákig. Szentesen a Kossuth tér 5. sz. alatti szalonban az épület felújítása alatt is zavartalan nyitva tartással, folyamatos kedvezményekkel, akciókkal várja Vásárlóit. Dr. Gyovai Judit szemész szakorvos, kontaktológus továbbra is kedden és csütörtökön 9:00-15:00-ig rendel elõzetes bejelentkezés alapján. (x.)
* Komplett csomagakcióink: már 14.990 Ft-tól,
* Beváltható kuponjaink: fényre sötétedõ lencsék 20% kedvezménynyel,
* Benetton gyermekkeretek és napszemüvegek 50% kedvezménnyel, kontaktlencse kipróbálási akció,
* Multifokális szemüvegéhez most 40000 Ft értékû munkaszemüveg-lencse az ajándék,
* Minden Ray-Ban napszemüveg 10% kedvezménnyel és választható ajándékkal, Bausch & Lomb kontaktlencse és folyadék nagy kedvezménnyel.
Az akciók május 30-ig tartanak, a részletekrõl érdeklõdjön üzletünkben!
Szentes, Kossuth tér 5. Az épület feújítása alatt is nyitva.
+36(63)444-543, +36/30-367-4696
www.opticworld.hu
szentes@opticworld.hu