A kötvénykibocsátás folyamata Szentesen
A szentesi képviselõ-testület februári ülésén a város éves költségvetésének elfogadásával egyidejûleg döntött arról, hogy 5,3 milliárd forint értékben bocsát ki kötvényt, részint a város forráshiányának csökkentésére, részint a meglévõ hitelállomány kiváltására és a jövõbeni fejlesztések megalapozására.
Ez a lépés nem egyedi, a legtöbb önkormányzat – pártállástól függetlenül – hasonlóan mérlegelt ezekben a napokban. Lássuk, hol tart Szentes tranzakciója:
– Felkértünk egy fõvárosi közremûködõ céget, amely több település kötvénykibocsátását intézi, válaszolta Szirbik Imre polgármester, országgyûlési képviselõ, majd így folytatta:
– A munkájukat három helyi szakember segíti. A bankok felé az ajánlatkiírás két héten belül megtörténhet, és az ajánlatok kiértékelésére vonatkozó elsõ tárgyalásokra május elsõ harmadában számítunk. Várhatóan május végén hozhatja meg a képviselõ-testület a szerzõdést érintõ döntését, – magyarázta.
– Meghatározó kérdés, hogy nyílt-, vagy zártkörû kötvénykibocsátásról beszélhetünk.
– A mi eljárásunk a kettõ közötti, tehát minden olyan bank felé a felhívást elküldjük, amely a kötvénykibocsátásra engedéllyel rendelkezik.
– Az eljárásnak a kamaton, szervezõi és letétkezelõi díjon túl költsége merül fel a nemzetközi értékpapír kód megszerzésével is. Mindezek városunk esetében mennyit tesznek ki?
– Két részre bontanám. A kiírás, elõkészítés, kódbeszerzés, azaz az apróbb irodai költségek, és a tanácsadói díj 600.000 forintjába kerül a városnak. A kamatok alakulása azonban a banki ajánlat függvénye lesz majd.
– A kötvénykibocsátáshoz ajánlj-e fel fedezetet a város, avagy sem? – tudakoltuk még.
– Nem kívánom felfedni a kiírásban szereplõ részleteket, – így Szirbik Imre – de a képviselõ-testület álláspontja az, hogy nem kívánunk ingatlan biztosítékot felajánlani, hanem a visszafizetésre bevételi elemet jelöltünk meg fedezetként, mint pl. 2010 után a lakossági csatorna beruházás lejártával felszabaduló önkormányzati törlesztési részt, 120 millió forintot, vagy a város iparûzési adó bevétele – megközelítõleg 900 millió forint – felett befolyó összegeket. Ez utóbbi öt év átlagában elérte az évi 7%-os növekedést. Legalább 4,5%-os szinten számoltunk. A harmadik ilyen elem a talajterhelési díj visszaforgatásából jelentkezik, mivel a kötvénykibocsátásból a szennyvíztisztító rekonstrukciója megtörténhet. A negyedik lehetõség a nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérleti díjának a piaci viszonyokhoz igazítása, bár errõl még testületi döntés nem született.
Szirbik kiemelte: a meghatározó törlesztési idõszakban, 2010-2011 fordulóján, a mai ismert kamatszinten 420 millió forintot kell “elõvarázsolni”, ami biztonsággal megtehetõ. A biztonságérzetet növeli, hogy a kibocsátásból származó pénz közben kamatozik, hiszen nem egyszerre használják majd fel, és az ipari parkból is további bevételekre számítanak.
– S most lássuk, hogyan kívánja felhasználni az önkormányzat az így szerzett 5,3 milliárd forintot?
– 450 milliót a jelenlegi likvid hitelállomány kiváltására fordítunk. 4,2 milliárd forint szolgál az új beruházások pályázati önerejeként, ilyen az ipari park beruházás (250 MFt. önerõ), a strandhoz kapcsolódó SPA program (700 M. önerõ), vagy a liget és környékének korszerûsítése. A kórház rekonstrukciós pályázathoz kb. 350 millió forint önrész válhat szükségessé, – sorolta a polgármester. De sor kerül út felújítási programokra (250 M. önrész), és a városközpont rekonstrukciójára is, amihez szintén 250 millió forint önerõvel lehet számolni.
A legnagyobb kérdõjel a szennyvíztisztító ügye, – mondta, hozzátéve: itt a legnagyobb vita az ipari üzemek által kibocsátott szennyvizeket szabad-e önkormányzati és európai uniós támogatással tisztítani, hiszen nem sérülhet közben a versenyjog. Ha a szaktárcák a város mellé állnak az EU-val folytatott vitában, az 1 milliárd forint helyett akár 350 millió forintra mérséklõdhet a pályázat saját erõ igénye.
Végezetül Szirbik Imre arról beszélt, hogy szabad keretet hagynak a ma még nem látható lehetõségek kiaknázására, valamint a következõ testület döntésére bízva, hiszen a program 2013-ig tart. A kötvények futamideje minimum 20 év lehet, s a törlesztésre 2-5 év türelmi idõt kaphat a szentesi önkormányzat is.
Kép és szöveg: D. T.
Kapcsolódó információ: www.varosivisszhang.hu/2008/05/15/az-53-milliardos-kotvenykibocsatas-margojara/
2008 05 23 21:29-kor
A mai képviselő-testületi ülésen a polgármester elmondta, hogy három bank küldte be pályázatát a kötvénykibocsátást illetően. A képviselők a júniusi ülésükön várhatóan meghozzák döntésüket arról, melyik bank ajánlata a legkedvezőbb, és melyiket hatalmazzák fel a város kötvényügyletének véghezvitelével.