Új kerületi hatósági főállatorvos – Előremutat és segít

dr_Dobos_András.jpgÁprilis elsejétõl a Csongrád megyei fõállatorvos dr. Dobos Andrást a szentesi kerület hatósági fõállatorvosává nevezte ki. A Kossuth tér 5. alatti hivatalban dr. Jankó Gábor szakmai munkáját folytatva, kicsit a versenyszféra szellemiségét tudatosítva ígér következetes szigort az ágazatban.

A jogszabályok betartatását épp úgy fontosnak tartja majd, mint elõmozdítani a háztáji gazdaságok újbóli fellendülését.
Olyan elõdök nyomdokain kíván  kerületi hatósági fõállatorvosként haladni dr. Dobos András, mint dr. Polner Tibor, dr. Gombos András, vagy a leköszönõ dr. Jankó Gábor. Az ágazatra vonatkozó jogszabályok betartatásában az elõremutató segítõ szándékot tartja meghatározónak a büntetéssel szemben. 
– Az elsõ, és legfontosabb feladatom az lesz, hogy végiglátogassam a kerület összes állattartó telepét, és élelmiszer feldolgozó üzemét, – mondja Dobos doktor, aki új beosztásában a legfontosabbnak a járványügyi szabályok érvényesülését tekinti. Ezzel párhuzamosan az élelmiszerbiztonság egyes kritériumaira figyel, hogy az emberi egészséget veszélyeztetõ tényezõket – csak úgy, mint eddig – a kerületben idõben szûrhessék ki. 
Kérdésemre elmondja, hogy a szolgáltató és hatósági állatorvosok, valamint az adminisztratív személyzet közel húsz fõt tesz ki a kerületben. Ez a létszám a feladatokhoz mérten koránt sem elegendõ. A rendkívül felkészült team azonban képes megfelelni a kihívásoknak, amelyek mind az állatgyógyászat és járványügy, mind az élelmiszerbiztonság területén folyton megújuló elvárásokból adódnak. Külön kiemeli a hivatal adminisztratív vezetõjének, Farsang Erzsébetnek a felelõsségét, aki a legaprólékosabban felhívja a figyelmét az egyes papírmunkákra. Õ a hivatal lelke, – teszi hozzá. 
Arra a kérdésre, hogy milyen jogviszonyban áll ezentúl a kollégákkal, Dobos doktor azt mondja, hogy a jövõben is egynek tekinti magát közülük, tehát szó sincs alá-, fölérendeltségi viszonyról. Elismeri az idõsebb kollégák tapasztalatait, amelyekre számít, a fiatalabbak számára pedig a tapasztalatokat át kell adni. Továbbra is mindenkinek tennie kell a dolgát. A hivatal akkor tudja a feladatát teljesíteni, ha olyan felkészült állatorvosi csapat áll a rendelkezésére, mint amilyen most is, – mondja, majd példaként említi a tavalyi madárinfluenza eseteket, amikor a kerületi állatorvosok szakértõ módon védték a közegészségügyet, a helyi lakosság egészségét és a munkahelyeket.
Terveirõl dr. Dobos András elmondja, hogy az állattartókkal közvetlen kapcsolatra törekszik, és aktívan folytatja a környezõ múltik ellenõrzését. Mindezt azért is fontosnak tartja, mert nincs olyan támogatási forma, ami ne kötõdne a hivatalhoz. Mind az állatjóléti támogatások, mind a beruházások esetében kell a hivatal jóváhagyása. A jelenlegi tapasztalata az, hogy az állattartási kedv javul, mivel nincs nap, hogy ne kérnének újabb engedélyeket.

Elvégzik mindazon állategészségügyi feladatokat, amelyeket a 148/2007.(XII.8.) FVM rendelet ír elõ. Egyedülálló lehetõség, hogy az állatgyógyászati költségeket a termelõk támogatásként most lehívhatják, – vázolja a fõállatorvos. Bõvebbet minden érintett megtudhat a saját állatorvosától!
– A kollégák felkészültségét bizonyítja az is, hogy míg az ország hangos a különféle húsbotrányoktól, térségünkben ilyen nem fordulhat elõ. Mindent megtesznek azért, hogy egyetlen termelõ se csússzon ki az ellátás rendszerébõl, – halljuk.
Mekkora állatlétszámot kell az állatorvosoknak rendszeresen figyelemmel kísérniük?
– Összeadtuk, hogy 150 ezer sertés volt tavaly a kerület  nagyüzemeiben. Ez még a kisüzeme-kével kiegészül. Nagyon magas a szarvasmarhalétszám is. Átcsoportosult tehát az állattartás struktúrája. A háztáji valóban eltûnt, de igen számottevõ a nagyüzemi állattartás. Én azonban azt tartanám jónak, ha egy kissé viszszaháztájisodnánk… Elképzelhetõ, hogy a közeljövõben a juh és a nyúl vágására lehet vágóhidakat létesíteni, ez új lehetõségeket adna e két ágazatnak helyben is.
Mit tudhatunk az esedékes eboltásokról?
Május 2. és június 15. között lesz lehetõség az ebek beoltatására háznál, rendelõben avagy a hagyományos összevezetéses módszerrel. A várható költsége 2500 Ft, plusz a féregtelenítés díja. Figyeljék a felhívásokat!
A kerületi hatósági fõállatorvos hivatala naponta 8.00-15.00 óra között fogadja ügyfeleit. Keressék fel bizalommal!

Kép és szöveg: dt.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.