Gyógynövényeink (12.)
Az ezerjófû (Centaurium erythraea) védett. Népies nevei: epefû, gyomorfû, földepe, cintória, hideglelésfû, hidegûzésfû, százaranyosfû, százforintosfû, lázfû, ördögcsíptefû. A növény Centaurium nevét egyesek szerint Khiron kentaurtól kapta, aki fölfedezte a gyógyító hatását.
Mások szerint a centum és az aureum szavak összevonásából származik, ami arra vonatkozik, hogy igen becses, 100 aranyat érõ fû. Nyugat-Ázsiában, Észak-Amerikában és csaknem egész Európában – nálunk is – honos.
Az ókorban és a középkorban is megbecsült növény volt. (Gentianaceae) családjába tartozó, egy-, vagy kétéves növény. Hazánkban termõ mindhárom faja (kisezerjófû, keskenylevelû ezerjófû, csinos ezerjófû) gyógynövény, de leggyakrabban a kisezerjófû fordul elõ, erdõirtásokban, száraz réteken terem. Szára négyszögletes, 10-50 cm magas. 10-35 cm-es, idõsebb szárai csövesek. Legalsó levelei tõrózsában állnak, rövid nyelûek, fordított tojás alakúak, 3-4 cm-es szárlevelei keresztben átellenesek, ugyancsak 3-4 cm hosszúak és hosszúkás tojás alakúak. A bogernyõben elrendezett, piros, vagy rózsaszínû, csillag alakú virágok csak napsütésben nyílnak ki. Termése 20 mm hoszszú, 5 mm vastag, sárga színû, két kopácsra nyíló tok. Mivel legelõkön, kaszálókon, erdõs, bokros helyeken tömegesen terem, így elsõsorban a vadon termõ növényeket gyûjtik. A föld feletti virágzó részt sarlóval, vagy éles késsel vágják le, és csukló vastagságú csokrokba kötve, napvédett, szellõs helyen szárítják. (A vad termõhelyeken begyûjtött magvakat tavasszal közvetlenül elvetik, a legkedvezõbb a régóta parlagon heverõ terület.) A termesztett ezerjófüvek föld feletti részét gyûjtik virágzáskor, ami júniustól augusztusig tart.
A füvet mindenképpen árnyékos helyen kell szárítani, mert a napfény hatására elveszíti a színét. A gyógynövény bizonyítottan emésztést és epemûködést serkentõ, étvágyfokozó hatású. Teáját fogyasztják puffadás enyhítésére, májbántalmak ellen és vértisztítóként. A homeopátia a friss növényt gyomorfájdalom csillapítására használja amarumként, növeli a gyomorsav-elválasztást, az étvágyat. Teakeverékek, keserû tinktúrák alkotójaként alkalmazzák. A népi gyógyászatban máj-, epe-, vesebajok, vérszegénység gyógyítására használják.
Rideg Róbert
természetgyógyász, tanár
fitoterapeuta
Előzmény: www.varosivisszhang.hu/2008/03/03/gyogynovenyeink-11/