Fókuszban a kertészeti integrációk – Lépjen most!
A napokban jelent meg a 28/2008 (III. 7.) FVM rendelet szerint az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alap kertészetek korszerûsítését ösztönzõ pályázati kiírása. A benyújtás határideje május 15. Szirbik Imre polgármester elsõsorban azon kertészek figyelmét hívja fel erre a lehetõségre, akik felhagytak a tevékenységükkel, de õk, vagy családjuk, újrakezdené, ill. aki családi gazdaságát szívesen építené a zöldség- és gyümölcstermesztésre a jövõben.
– A pályázóknak két köre lehet, egyrészt akik agrárvállalkozóként kertészettel foglalkoznak, s valamely integrációhoz tartoznak. Én azoknak a figyelmét szeretném felhívni, akik mint fóliázó családi gazdálkodók, kívántak korábban fõ-, vagy kiegészítõ tevékenységként a kertészetbõl megélni. A tevékenységük újraindítását segítheti ez a pályázat, mivel a költségek 30-40%-ára támogatást nyújthat. Az önkormányzatok szerepe most az, hogy felhívják a figyelmet a fejlesztésekre megnyílt lehetõségre, – vázolta.
– Ezen érintetteknek szintén valamely szakmai csoporthoz kell fordulniuk. Jól gondolom?
– Annál is inkább, mivel a megtermelt terménynek biztos piacra van szüksége. Fontos továbbá a minõség kérdése is. Ha megfelelõ számú pályázó lesz, az önkormányzat konkrét anyagi segítséget is felvállal, az ún. “háztáji agronómusnak” a foglalkoztatásához pl. hozzájárul, – mondta a polgármester, és hozzáfûzte:
– Probléma továbbá, hogy sokan nem rendelkeznek olyan szállítójármûvel, amellyel a termõhelyrõl a felvásárló helyre vihetnék az árut. Ebben is segítenénk, akár kistérségi szinten.
– Az említettekre vonatkozhat akár a pályázat is?
– A kertészeti szakma teljes spektrumát érinti. Abban van korlátozás, hogy a gépek csak a megadott géplistából választhatók ki. De a termesztõ, és energia ellátó berendezésekre korlátozás nincs a felhívásban.
– Érdekes, hogy termálkút fúrása is lehetséges pályázati cél. Ebben léphetnek a kistérségi integrációk?
– Mivel energiabázis is pályázható, és a Dél-alföld elsõsorban a geotermális energiára számíthat, tehát lehetne akár termálkút fúrására is pályázni. Ám ha valaki biomassza felhasználásával, vagy a kertészetekben öszszegyûlt hulladékokból kíván energiát nyerni, szintén pályázhat.
– A pályázatnak szakmai képzés is feltétele. Ez mit jelent?
– Aki a tevékenységben részt vesz, folyamatosan meg is újítja az ismereteit. De aki évekkel, évtizedekkel ezelõtt abbahagyta a kertészkedést, annak az új agro-technológiai, minõségbiztosítási, a piacra jutáshoz szükséges tudnivalókat pótolnia kell. A speciális ismeretek megszerzésében mind a DÉL-KERTÉSZ Szövetkezet, mind a Bartha János Kertészeti Szakképzõ Iskola segítséget tud nyújtani, – hallhattuk.
Akinek a leírtak felkeltették az érdeklõdését, Marsi Tibor falugazdásztól, vagy a Helyi Vidékfejlesztési Irodában Gyömbér Ferenc irodavezetõtõl kérjen bõvebb felvilágosítást. (Szentes, Kossuth tér 5., volt Panoráma helyén.) Gyorsan kell azonban cselekedniük, hiszen a pályázat beadásának május 15. a határideje.
Kép és szöveg:
Dömsödi Teréz