Cserélni kell az egyéni vállalkozói igazolványokat!
Módosult az adózás rendjérõl szóló törvény, melynek részeként megváltoztak az eddig használt szakmakódok. A szakmakód-változás a gyakorlati életben azt jelenti, hogy valamennyi egyéni vállalkozói igazolványon szereplõ szakmakódot az új normáknak megfelelõ szakmakódokra kell lecserélni, tehát minden egyéni vállalkozó vállalkozói igazolványát ki kell cserélni.
Az igazolványcserét az okmányirodák illetékmentesen végzik. Amennyiben a vállalkozó egyidejûleg más adatváltozást is be kíván jegyeztetni az igazolványába, akkor az illeték mértéke 3.000 Ft. A vállalkozói igazolványok jogszabály által meghatározott cseréjének határideje: 2008. június 30.
Az ügyintézéshez szükséges okmányokkal, illetve az igazolványcserével kapcsolatban felvilágosítás kérhetõ a szentesi okmányirodában (Tel.: 63/510-393).
Kiemelt prioritás a kertészet korszerûsítése
Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) keretében meghirdették az új agrártámogatásokat, amelyeknek elsõdleges célja a vidéki munkahelyek megtartása és újabbak teremtése. Az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) támogatás igényelhetõ a kertészeti ágazat modernizálásához, az élelmiszer feldolgozás korszerûsítéséhez, gépvásárlás támogatásához, stb. Az unió jelenlegi költségvetési idõszakában a magyar vidék fejlõdésének segítésére mintegy 1.300 milliárd forint forrás áll rendelkezésre.
Kertészeti fejlesztések
A támogatás célja a kertészetben a termelõtevékenység folytatásához és a megtermelt áru tárolásához szükséges épületállomány korszerûsítése, modern technológiák alkalmazása a gazdálkodás összteljesítményé-nek javítása érdekében. Támogatás az alábbi célterületekre vehetõ igénybe:
a) Kertészeti termelõ tevékenységet szolgáló létesítmények építése, korszerûsítése és a hozzá kapcsolódó, telepen belüli infrastrukturális beruházások megvalósítása.
b) Kertészeti ágazatot szolgáló új tároló, manipuláló létesítmények építése, és a hozzá kapcsolódó, telepen belüli infrastrukturális beruházások megvalósítása.
c) Az a), – b) pontokban meghatározott kertészeti létesítmények energiaellátásának biztosítása.
Célterületi példák: – üvegházak, fóliák, gombaházak építése, korszerûsítése; – telepi út, térburkolat, kerítés felújítása, riasztó kiépítése; – termálkút fúrása, hõenergia elõállítása, stb.
A támogatások mértéke: Alapesetben 35-40%, mely összeg fiatal gazdálkodók esetén + 10%, KAT-, illetve NATURA 2000 területeken megvalósuló beruházások esetén további + 10% többlet támogatással egészül ki. Az igénybe vehetõ támogatás összege benyújtási idõszakonként és kérelmezõnként nem haladhatja meg a 735.000 eurót (180 MFt). A támogatási kérelmeket április 1 -május 15. között lehet benyújtani a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz (MVH).
Kertészeti géptámogatások
35%-os kertészeti géptámogatás igényelhetõ kertészeti gépek, technológiai berendezések beszerzéséhez. Cél: a kertészeti ágazat technológiai színvonalának javítása, a környezetbarát (energiatakarékos) gépek alkalmazása.
Fontos tudnivaló, hogy igénybejelentés csak a gépkatalógus szerinti mezõgazdasági gépek és technológiai berendezések beszerzésére vonatkozhat, illetve az elszámolható kiadások nem haladhatják meg az abban szereplõ referencia árakat.
A pályázatokat évente április 1. – május 15. között lehet benyújtani az MVH-hoz.
Az egyes EMVA támogatások igénybevételi jogosultságára, feltételrendszerére, a gépkatalógusban szereplõ gépek jegyzékére az FVM idevonatkozó rendeletei az irányadóak, a jogszabályok megtalálhatóak a Magyar Közlöny 38. és 51. számában.
A növénytermesztés létesítményeinek korszerûsítésére még további pályázati felhívások is megjelentek, amelyekrõl tájékozódhatnak a http://www.emva.hu/, és az fvm.hu honlapokon, illetve a kistérségi megbízottak, és a HVI munkatársai által (tel.: 63/401-493). (Forrás: FVM, MVH).
Garai – Szabó Imréné