Az ügyvéd válaszol – Ki tekinthető apának?
Olvasói kérdés: Mesterséges megtermékenyítésnek köszönhetõen gyermekünk született, akit én apasági nyilatkozattal elismertem gyermekemnek. De szeretném ezen nyilatkozatomat visszavonni, mert most már nem vagyok biztos abban, hogy én vagyok az apa. Mit tehetek?
Ügyvédi válasz: A házastársak egyikének meddõsége a lehetõ legnagyobb probléma, hiszen a gyermekáldás elmaradásának a problémájára „gyógyszert” még nem ismer az orvostudomány. Ismeretes, hogy a mesterséges megtermékenyítés (mûvi megtermékenyítés) lényege a férjtõl vagy más férfitõl (ún. donortól) származó spermát orvosi beavatkozás segítségével a nõ méhébe ültetik, így segítik elõ a fogamzást. A megtermékenyítés abban az esetben, ha a férj sper-májával történik, a leszármazás biológiai rendjébe nem avatkozik be, a születendõ gyermek családjogi helyzetében sem jelent változást, hogy a leszármazás (születés) végsõ soron mûvi beavatkozás eredménye volt.
Amennyiben harmadik személy a donor, (nem házastárs – élettás) a megtermékenyítés idegen eredetû sperma felhasználásával történik, nehezebb a családjogi helyzet, hiszen a mesterséges megtermékenyítés mellett egyre gyakoribb az embrióvisszahe-lyezés vagy az embrióátültetéssel történõ gyermekszülés.
Kérdésére válaszolva, amikor a nõ mesterséges megtermékenyítésbõl származó gyermekét házassági vagy élettársi kapcsolatban szüli meg, a családjogi törvény szerint a férj, élettárs a gyermek apjává válik. Ebben az esetben az apaság azonban megtámadható. Kérdésébõl nem derül ki, hogy Öntõl vagy egy harmadik személytõl származó spermával történt-e a fogantatás, mert amennyiben donor útján történt, nem tehet semmit, a korábban tett apasági nyilatkozatát nem tudja megtámadni, hiszen a donor szerepe nem más, mint a biológiai kapcsolat egyik alanya, (a férjnek, élettársnak írásban elõre hozzá kell járulnia a mesterséges megtermékenyítéshez), ezáltal õ tekinthetõ a gyermek apjának.
Az apaság elismerése – bonyolultsága, terjedelme okán – külön cikket érdemelne.
Az anyaság vélelmét a szülés tényéhez kell kötni, függetlenül, hogy milyen mûvi beavatkozás következtében ad életet, a gyermeknek.
Kérdését köszönöm: Tisztelettel:
Dr. Dömsödi József ügyvéd