Kertvetélkedő

Rónahír.jpgMeghirdették az országos kertvetélkedõt árutermelõ kertészek és kertbarátok részére.
A verseny célja a minõségi termelésre való ösztönzés, a piacra jutás segítése, és a példamutató kertészek tevékenységének bemutatása.

Írásos pályamunkákat várnak a kert méretének megjelölésével, a benne található növények megnevezésével, a termesztési módszerek és a használt növényvédõ szerek,  trágyaféleségek felsorolásával, azok kijuttatási módjával. Fotókat is kell mellékelni: a termesztés kezdetétõl – a betakarításig.
A jelentkezéseket a Kerti Kalendárium Szerkesztõségéhez lehet eljuttatni április 30-áig (1141 Budapest, Mirtusz u. 2., telefon: 06-1/470-0411.) Letölthetõ: http://www.fvm.hu/

ÚJ AGRÁRPROGRAMOK

umvp.jpgA közeljövõben több agrártámogatás beindítása várható az ÚMVP program keretében:
– áprilisban a kertészeti ágazatban a termeléshez és a tároláshoz használt létesítmények korszerûsítéséhez, valamint a gépbeszerzésekhez lesz igényelhetõ támogatás,
– rajtra kész az öntözés és a melioráció támogatási programja,
– az élelmiszeripari termelõ berendezések korszerûsítésére május 1-tõl lehet pályázni,
– a gazdálkodók informatikai hátterének korszerûsítésére pedig ez év második felétõl vehetõ igénybe támogatás,
– a Gazdanet – programból 2 ezer euró lesz elnyerhetõ.

FALUBUSZOK BESZERZÉSE

Megjelent a 9/2008-as FVM rendelethez kapcsolódó MVH közlemény, mely szerint május 1-ig van lehetõség támogatási kérelmek benyújtására közlekedési szolgáltatások fejlesztésére.
A támogatás célja a kistérségi falu- és tanyagondnoki szolgáltatások fejlesztésének támogatása a szolgáltatáshiányos kistelepüléseken. A támogatás aránya 100%-os.

NEM TERMELŐ MEZŐGAZDASÁGI BERUHÁZÁSOK

2008. április 1-tõl  nyílik lehetõség a nem termelõ mezõgazdasági  beruházások támogatására.
Kedvezményezettek köre: agrár-környezetgazdálkodási programban részt vevõ termelõk, Natura 2000, illetve egyéb speciálisan kijelölt területen gazdálkodók.
A támogatás igénybe vehetõ sövénytelepítésre, mezõvédõ fásításra, természetvédelmi gyeptelepítésre, kerítés és madárvédelmi berendezések beszerzésére, stb.
A pályázati felhívások megtalálhatók a http://www.emva.hu/ internetes oldalon.
 
ELEKTRONIKUS TÁMOGATÁS IGÉNYLÉS

Területalapú támogatásra vonatkozó kérelmüket ettõl az évtõl a gazdálkodók elektronikus úton is benyújthatják a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz.
Az új lehetõségrõl szóló tájékoztató csomagokkal a falugazdászok keresik fel a regisztrált gazdálkodókat, akik nyilatkozhatnak, hogy a felajánlott lehetõségek közül melyiket – az elektronikusat vagy az eddigi papíralapút – választják. Az elektronikus benyújtás bõvítésével az MVH a korábban gyakori formai hibákat szeretné kiküszöbölni.
Az elektronikus rendszer sikeres „fõpróbája” tavaly volt, csaknem négyezer igénylõvel.
A területalapú támogatások igénylésének határideje május 15. Felvilágosítást a falugazdászok és az Agrárkamara tanácsadói adnak a megszokott módon és helyszíneken. A támogatással kapcsolatos kérelemcsomagok átvehetõk. A kitöltésben és a segítségnyújtásban közremûködõ szakemberek kérése az, hogy a kérelmek kitöltését, az egyeztetéseket a termelõk ne hagyják az utolsó pillanatokra.

 SPS RENDSZER

Hazánk 2009-ben áttér az egyszerûsített területalapú támogatási rendszerrõl az összevont területalapú támogatási rendszerre. Az SPS rendszer lényege, hogy a termelés és a támogatás különválik egymástól, az utóbbi vagyoni jellegû jogosultsággá alakul, és forgalomképes lesz.  
Az áttérésre azért van szükség, hogy a magyar gazdák közel azonos versenyfeltételek mellett tevékenykedhessenek, mint a régi uniós tagállamokban termelõk.
A jelenleg regisztrált 200 ezer gazdálkodó, aki most is kap támogatást a mezõgazdasági termeléshez (hektáronként  32-33 ezer Ft-ot), az SPS rendszerre való áttérés után is jogosult lesz erre. Az új struktúra természetesen nem zárja ki a támogatásba belépõ új igénylõket (pl.: induló fiatal gazdálkodók) sem, erre a célra nemzeti tartalékot különítenek el. Ugyanakkor a rendszer kezelni képes a visszaélések lehetõségét is. A támogatás mértéke várhatóan meg fogja haladni a jelenlegi szintet. Forrás: MTI, FVM, HVI
 
A GYÜMÖLCSÖSÖK TÁPANYAG-ELLÁTÁSA

Az értékesítés szempontjából nagyon lényeges, hogy a megtermelt gyümölcs a piaci elvárásoknak megfeleljen (szín, forma, íz, vitamintartalom, stb.). A gyümölcsöknél ezért különösen fontos a K, Mg és a mikroelemek jelenléte, amelyek mennyisége, minõsége, illetve egymáshoz viszonyított aránya jelentõsen hozzájárul a márka tulajdonságok kialakulásához. A káliumhiány elsõsorban a hiányos talajbeli készlet, a rossz vízellátás, illetve a nem szakszerûen végzett tápanyag-gazdálkodás miatt alakulhat ki. A tápelemek biztosítása döntõ a vesszõk beérésében is, amely a következõ évek termését alapozza meg.
 
Garai-Szabó Imréné

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.