Kikelet a könyvtárban

A_kiálíitás_látogatói.jpgKülönleges kiállítás látható a Városi Könyvtárban  március 28-áig. Kolláth Edit selyemfestõ munkáiban gyönyörködhetünk, csodálhatjuk az anyagra varázsolt színeket. A világos élénk sárgákat, a semmihez sem hasonlítható lilákat, amelyekkel Editke a tavasz finom vidámságát lebbenti szét a termen.

A selyemre festés már legalább ötezer évre nyúlik vissza. Kis-Rácz Antalné tanár, tanácsadó megnyitó gondolatait tolmácsolva utalt a kínai kezdetekre, amikor a császárnõ kiváltsága volt a nemes kelme. Európába is az idõszámításunk elõtt került  maga az eljárás, és a festett selyem kultúrája.
A légies, könnyû anyagot joggal nevezik a szövetek  királynõjének, hiszen a képzelet legszínesebb harmóniáját lehet ráfesteni, ezzel különösen értékessé, elõkelõvé lehet tenni. A legkényesebb ruhadarabok, lakástextíliák, szõnyegek, lámpaernyõk állíthatók így elõ, – hangsúlyozta Kis-Ráczné Jolika, aki a kiállításon látható alkotások technikájáról is szólt:

A_megnyitó_pillanata.jpg

– Az alkotás folyamatát gondos tervezõmunka elõzi meg. A keretre kifeszített selyemre rétegenként kell a speciális festéket felvinni, – sorolta. A munkafolyamat tovább tart, mint az olajfestmények esetében. Az akvarell technikához hasonlóan az egymással keveredõ színek egészen különleges hatásokat hoznak létre. Vékony ecsettel készül elõször a kontúrozás, amelyet a száradást követõen tölt ki a mûvész a selyemfestékekkel, és adja meg a mû mintázatát.
Nem csak a színek, de az alkalmazott technika is keveredik közben. Elõször mindig a világos színeket kell a selyemre hinteni, csak azután következnek a sötétek. S ezzel még nincs vége. A tökéletes száradás után távolítja el az alkotó a keretet. Fixálja, öblíti, majd vasalja, és a legvégén bekeretezteti a kész munkát, és felkerülhet a falra, eredeti helyére.

Tavaszi_szél_vizet_áraszt.jpg 

Kis-Ráczné Jolika a tavaszi képsorokról a legszebb és legismertebb magyar népdalt idézte fel: “Tavaszi szél vizet áraszt…” A szikrázó virágok és formák között egy-egy nõalak is feltûnik. Kecses, magas alakjuk eggyé olvad a természettel, mintegy a növényekbõl nyernek formát.
S végezetül az alkotó életrajzából idézünk: Kolláth Edit Csongrádon él, ám Szentesen, a Koszta József Általános Iskolában tanít. Az egykori Sthélik Lajos tanítvány 1991-ben szerzett diplomát Szegeden a Juhász Gyula Tanárképzõ Fõiskola földrajz-rajz szakán. Tizenöt éve foglalkozik a selyemfestés technikájával, s olyannyira tökéletesítette azt, hogy 1999-ben és 2001-ben megkaphatta az alkotó pedagógusok díját. Szentesen már ez a hetedik kiállítása, de gyönyörködhetett alkotásaiban a fõváros és több ízben a környezõ települések képzõmûvészetek iránt fogékony közönsége is.
Aki még nem látta, tekintse meg a kiállítást, ne szalassza el a csodálatos élményt! Biztos lehet benne, hogy vidámmá és mosolygóssá teszik a látottak.

Kép és szöveg:
Dömsödi Teréz

G_Szabó_Lenke___Kolláth_Edit___Kis_Rácz_Antalné.jpg

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.