Az ügyvéd válaszol – Rendelkezés várt örökségről

Dr. Dömsödi József ügyvéd.Olvasói kérdés: Édesanyám egészségi állapota az utóbbi idõben olyanynyira megromlott, hogy most már fel vagyunk készülve a legrosszabbakra is. Testvéremmel nem vagyok a legjobb kapcsolatban, s félõ, hogy az örökség körül vita fog kialakulni. Hallottam, hogy van valamilyen megoldás a várható nézeteltérésünk elkerülésére. Mi a javaslata a békés megoldásra?

Ügyvédi válasz: Valóban a polgári törvénykönyv az Ön esetére is tud megoldást. A leszármazó örököstársak (testvérek) közt a várható, gyakori viták csökkentése érdekében, az örökségi váromány tárgyában is lehet szerzõdést kötni. Csak az örökhagyó leszármazói között jöhet létre ilyen szerzõdés, más személyek között nem. Az öröklési szerzõdéssel, és a halál esetére szóló szerzõdéssel szemben, (melyekrõl korábbi cikkeimben már részletesen írtam) mely szerzõdések az örökhagyó halála esetére szólnak, a rendelkezés várt örökségrõl, csak élõk közötti jogügylet lehet. A törvény kizárólag az írásbeliséget köti ki, ez szükséges a szerzõdés érvényességéhez.

Lényeges elem, hogy a várt örökségrõl az örökhagyó életében kell rendelkezni, amennyiben csak a tisztelt kérdezõ írja alá a szerzõdést, a testvére a hiányzó aláírását az édesanyjuk halála után már nem pótolhatja. Így a szerzõdés nem tekinthetõ érvényesnek.
Javaslom, hogy a testvérével mihamarabb állapodjon meg a vagyontárgyakról, hogy melyiküké mi lesz, ekként hogyan osztják azt el. Tartalmazza a szerzõdésük, hogy az Önnek jutó örökrészt részben vagy egészben engedi-e át a testvére. Figyelem, a leszármazók, várható örökösök egymás között akár a tulajdoni illetõségtõl eltérõen is megállapodhatnak. A megállapodásukat (ahogyan fentebb írtam) mindenképpen foglalják írásba, melyben rögzítsék az Ön által már korábban kifizetett összeg ellenében, az  örökségébõl járó örökrész Önt, milyen mértében fogja megilletni. Kérdését köszönöm. Tisztelettel:

Dr. Dömsödi József ügyvéd

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.