Homoktövis – a szúrós csoda
A tibeti orvosok már i. e. 900 évvel ismerték és népszerû gyógynövényként tartották számon a homoktövist. Égési sérülések, gyomorfekély és májgyulladás kezelésére is elõszeretettel alkalmazták.
A homoktövis elsõsorban a homoktalajokat kedveli, a tengerpartok homokos dûnéin is gyakran elõfordul, innen kapta a nevét is. Magyarországon õshonos gyógyhatású növény, de begyûjtése tilos, mivel védett.
A homoktövis valóban csodanövény, hiszen sokféle egészségügyi problémára nyújt megoldást. Ennek köszönhetõen az egyik legértékesebb gyógynövény, melybõl érdemes rendszeresen fogyasztani.
A homoktövis eredetileg a Himalája lejtõin, és fõként Ázsiában termõ növény, de ma már meghódította az egész világot, így Európa-, az Egyesült Államok- és Ázsia-szerte mindenhol megtalálható a tengerpartokon, ártéri területeken, folyó- és patakhordalékokon, illetve a sziklákon, hegyvidékeken is (Alpok, Kaukázus). Magyarországon is találkozhatunk vele a Duna mentén, a Balaton partján vagy a Csepel-szigeten. Nálunk védett növény.
Élettanilag legértékesebb rész a termése, hasznos összetevõi biztosítják sokoldalú felhasználhatóságát. Narancsszínû álbogyója A-, C-, B1-, B6-, E és K-vitaminokban, ásványi anyagokban és bio-flavonoidokban gazdag, erõs antioxidáns hatással rendelkezik. Az immunrendszer erõsítésén túl hámosító hatása segíti a sebgyógyulást, regenerálja a májat, valamint védi a szív egészségét.
Fogyasztása fogyókúrázóknak is erõsen ajánlott, mivel a növény zsíroldó hatású, illetve az anyagcsere fokozása révén segíti az ideális testsúly elérését.
Egészségügyi hatásai
A homoktövis széles spektrumon segíti szervezetünk egészségét. Gyógyító hatása akár a meleg, akár a téli idõszakban jól jöhet. Legfontosabb egészségügyi hatásai:
* védi és erõsíti az immunrendszert,
* késlelteti az öregedési folyamatot,
* növeli a szervezet ellenálló képességét,
* véd különbözõ fertõzések ellen,
* segít legyengüléskor, erõsítõ hatású,
* javítja az általános egészségügyi állapotot,
* C-vitamin-tartalmának köszönhetõen véd a megfázás ellen,
* fokozza az anyagcserét, így segít az ideális testsúly megtartásában,
* csökkenti a vércukorszintet,
* védi a májat,
* kedvezõen hat a gyomorra,
* lassítja az érelmeszesedést,
* gátolja a hajhullást,
* gyógyítja a sebeket,
Mi másra jó még?
E-vitamint és esszenciális zsírsavakat tartalmaz, melyek jó hatással vannak a kiszáradt, berepedezett bõrre. Májelégtelenség esetén jól hasznosul más gyógynövényekkel együtt, így például a pitypanggal. A homoktöviskéreg növeli az epe kiválasztást. Érdemes cikóriával vagy gyermekláncfûvel kombinálni annak érdekében, hogy gyógyító hatását növeljük. Csökkenti a narancsbõr kialakulását, hiszen erõsíti a kötõszövetet.
Ellenjavaslat
Nagy mennyiségben való fogyasztása – ahogyan a legtöbb gyógynövény esetében, a benne található aktív hatóanyagok következtében – nem ajánlott terhes nõknek és szoptató kismamáknak, illetve 12 év alatti gyermekeknek. Érdemes kis adagokban fogyasztani, hiszen egyes esetekben hasmenést okozhat. Akut bél- és epehólyag-gyulladás, illetve hasnyálmirigy megbetegedések esetén használata nem ajánlatos.
’Dr. Rideg Róbert
természetgyógyász, fitoterapeuta
az Aryan Természetgyógyász Oktatóközpont
óraadó tanára