A népszavazás utóélete – Hoztuk az országos formát
Mint ha az egész ország öszszebeszélt volna, a március 9-én tartott országos népszavazás adatai olyannyira egybecsengõk. Míg országosan a kórházi napidíj eltörését a szavazókörökben megjelent választópolgárok 84,08%-a támogatta, addig a megyében is ez a szám 84,72, Szentesen pedig 83,85%.
A vizitdíjat az országos adatok tükrében 82,42%, míg a megyében szavazók 82,89%-a kívánta eltörölni. Szentesen a voksolók 81,61%-a vélekedett ugyanígy.
A felsõoktatási képzési hozzájárulást az urnához járulók 82,22%-a vetette el, ebbõl a megyei mutató 82,43%. Szentesen a szavazók 81,85%-a gondolkodott hasonló képpen.
A száraz, ám beszédes százalékok után nézzünk néhány számszerû adatot Szentes területérõl. Elõször is az imént már említett százalékok mögötti számokról: Szentes 24104 választópolgára közül 11841-en nyilvánították ki véleményüket vasárnap. A napidíj kérdésében 11731 érvényes szavazatból az igenek száma 9837, míg a nemeké 1894 volt. A vizitdíj eltörlését 9588-an óhajtják, 2160-an tartották volna továbbra is fenn. A tandíjról 11738-an mondtak véleményt. A megszüntetését 9607-en támogatták, míg nemmel 2131-en szavaztak.
Szentesen 37 szavazókört kereshettek fel a választásra jogosultak. Különösen a kis létszámú szavazókörök esetében figyelhetünk meg kirívó adatokat. Ilyen pl. a 18-as szavazókör, amely a berki úton a VÍZMÛ szennyvíztelepe közelében mûködött vasárnap. Az itt nyilvántartott 130 voksolásra jogosultból 66-an éltek a jogukkal. A vizitdíj esetében mindannyian igent mondtak. Hasonlóan egységes a 31-es, az Árpád kistõkei üzemegységében született eredmény is, amikor kérdésenként mindössze 1 nem karikába került ”X” jelzés.
A “Nem”-ek legmagasabb százaléka a 2-es szavazókörben mutatkozott (Pollák szakközépiskola), ahol a tandíj fennmaradása mellett pl. 29,96%-nyian foglaltak állást. Közel azonos volt az álláspont a másik két kérdésben, ahogy a 37-es Koszta iskolában is. A legtöbben e két körzetben voksoltak “Nem”-mel mindhárom témában.
A döntés utóéletérõl elsõként Agócs Lászlónét kérdeztük, aki az önkormányzat egészségüggyel foglalkozó referense. Agócsné Erzsike azt mondta, hogy mérvadónak tartja a miniszterelnök nyilatkozatát, miszerint kormányrendeletben szünteti meg az Országgyûlés április elsejétõl a vizitdíjat és a kórházi napidíjat. A házi orvosokat ez annyiban érinti rosszul, vázolta, hogy a vizitdíj elõtti állapot lép életbe. Az önkormányzat pedig a kiesõ bevételüket nem fogja pótolni.
A dr. Bugyi István Kórház fõigazgatóját, dr. Várkonyi Katalint is megkérdeztük: mi volt az elsõ gondolata a népszavazás végeredményét látva.
– Az, hogy visszaáll az eredeti állapot, és visszakapjuk a betegeinket. A statisztikai adatok alapján nálunk ugyanis 54 ezer fõvel csökkent a járóbeteg ellátásban résztvevõk száma az utóbbi egy évben, amit a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetésének tudok be. A fõigazgató asszony véleménye szerint az eredeti állapotra visszatérés sokkal könnyebb lesz, mint annak idején a napidíj és vizitdíj bevezetése volt. A kialakult helyzet miatt születõ esetleges új intézkedésekhez pedig igyekeznek majd alkalmazkodni, – mondta.
Nem lepte meg a népszavazás eredménye Vig István háziorvost, aki a Felsõpárton dolgozik. Már a vizitdíj bevezetésének módját sem üdvözölte, mert sokkolták, megijesztették vele az embereket, – mondotta. Jó, hogy ezzel is kevesebb lesz a betegei költsége, és az adminisztrációs teher. Azonban tanácstalan, hogy az így kiesõ havi kb. 60 ezer forint bevétele honnan pótlódik majd. Megjegyezte, hogy a háromszáz forintos tételnél jóval nagyobb az a teher, ami a betegeit a korábbi gyógyszerár emelkedések miatt érinti. A rendelõ fenntartási költségei a jövõben szintén nem csökkennek majd.
(D. Teréz)
Részletes népszavazási eredmények: www.valasztas.hu/hu/09/9_0.html