A drog korunk pestise – Nagybetűs rendőrélet

Balogh_Szabó_Imre_rendőrkapitány.jpgA minap a Szentesi Rendõrkapitányságon jártunk. Arra voltunk kíváncsiak, milyen évet hagynak maguk mögött, amikor Balogh Szabó Imre rendõr alezredes, kapitányságvezetõ örömmel újságolta, hogy a megye hat települése közül a legjobb bûncselekmény felderítési és nyomozás eredményességi mutatókat elérve, az élre kerültek. 

Erre különösen büszkék lehetnek, hiszen nagyon fiatal az állomány, az átlagéletkor 29 év. Továbbá a létszámuk is csak nyolcvan százalékig feltöltött, alig több, mint hetven fõ. Az elmúlt évben a munkakörülményeik sem javultak. Tizenhat kolléga hagyta el a kapitányságot, pótlásuk lehetséges, de nem megy egyik napról a másikra. Hozzátette, hogy a létszámgondok miatt közel kétezer órával töltöttek kevesebbet a közterületen. A mutatók mégis ilyen jók, s hogy miért? A kapitányságvezetõ ezt azzal magyarázta, hogy a sok gond és napi teendõ, a nagyobb egymásra utaltság még jobban eggyé kovácsolta a társaságot.
Az alezredes elmondta, hogy mintegy negyven százalékkal nõtt az általuk felderített bûncselekmények száma a térségünkben. Az 1954 ilyen ügy között van azonban egy 411 rendbeli bûncselekmény is, ezért ilyen magas ez a szám. Ez lendítette meg a közterületen elõfordult jogsértések mutatóját is. Egyebekben megerõsítette, hogy a bûnelkövetõi kedv a körzetünkben nem nõtt számottevõen. 289 esetben fordult elõ például közrend elleni bûncselekmény, szinte azonos a 2006 évivel, ebbõl 37-szer a garázdaság, rongálás. A szakember megerõsítette, nagyon odafigyelnek, hogy megelõzzék az ilyen cselekményeket, hiszen a lakosság komfortérzetét nagyban befolyásoló tényezõkrõl van szó.
kérdőjel.jpgMely bûncselekmények vezetik a statisztikát? – tudakoltuk.
– A továbbiakban is a vagyon elleni bûncselekmények adják az összes eljárás kétharmadát, – hangzott a válasza. 1408 ügyet tartalmaz a statisztika 2007-ben, a korábbi évi 837 esettel szemben. E cselekménykörbe tartoznak a lopások, rablások, lakásbetörések, vagy a jármûlopások is.
Milyen nálunk a bûnesetekben a fiatalkorúak érintettsége?
– Az elkövetõk összességének tizenhárom százaléka gyermek-,  illetve fiatalkorú. Arányuk a korábbi években is hasonló volt, – fûzte hozzá Balogh Szabó Imre.
Arról is érdeklõdtünk, menynyire változott a kábítószerrel visszaélések mutatója a mûködési területükön. Nos, ez az a bûncselekmény típus, amely folyamatos növekedést mutat, – állapította meg. Korunk pestise terjesztõire, a hálózatok megállítására összpontosítanak a nyomozóik. A dílerek személye azonban a fogyasztókon keresztül érhetõ leginkább tetten. Szankcióra a fogyasztók is számíthatnak, – tudtuk meg, – ám a büntetés az önkéntes kezelés vállalásával mérsékelhetõ, esetleg ki is váltható. Tavaly 59 esetben fejezték be a nyomozást. 2006 évhez képest ez négyszeres eredmény, ami komoly figyelmeztetés a jövõre vonatkozóan. Tudomásul kell venni, hogy a tudatmódosító szerek most már jelen vannak a mindennapokban, még ha szerencsére messze nem ez a szám utal a legnagyobb fertõzöttségre, ha a hasonló városok adatait veszi alapul.
A másik kritikus terület a közlekedési bûncselekményeké. Szentesen és környékén az elmúlt öt évben tavaly jártak el a legtöbb ittas jármûvezetõvel szemben, ami azt mutatja, hogy a közlekedési morál továbbra sem javul. A balesetek bekövetkezésének a legtöbbször még ma is a gyorshajtás az oka, de sokan nincsenek tisztában az elsõbbségadás szabályaival, vagy idegesség, figyelmetlenség miatt vétenek. Mindezek következtében a környezõ utakon 2007-ben heten vesztették életüket, és harminchét súlyos sérüléssel járó baleset történt. 

Lukács János megyei kapitány balról & Balogh Szabó Imre, illusztráció 2006 évből.jpg 

Balogh Szabó Imre összegzésként vázolta, hogy nem jogkövetõbbek az állampolgárok, mint egy évvel korábban, amit igazol a szabálysértési ügyek mintegy negyven százalékos emelkedése is. Ez négy ügyet jelent napi átlagban, és a korábbinál tíz százalékkal több helyszíni bírságot szabtak ki. Mintegy kétszáz esetben intézkedtek kerékpárosok által elkövetett szabálysértések miatt.
A kapitányság épület- és eszközfejlesztésében történik-e további elõrelépés? 
– Tavaly megtörtént a kapitányság épületének lapostetõ szigetelése, így most már a felsõ szint irodái nem áznak be. A homlokzat felújításával kissé barátságosabb lett a környezet.
Ám egyelõre nagyobb beruházásra nincs lehetõség. A reményre csak az ad némi okot, hogy a megye leglelakottabb kapitánysága a szentesi, így ha lesz keret, ez az elsõ a renoválandók között, – nyugtázta. A technikai eszközöket illetõen némiképp jobb a helyzet. Hat lízingelt gépkocsival gazdagodtak, fényképezõgépeket és számítástechnikai eszközöket, valamint éjjellátó készüléket is kaptak. A Csongrádi Rendõrkapitánysággal közösen használják az új sebességmérõ mûszert. Ezek az eszközök is hozzájárultak az elmúlt öt év legjobb teljesítményéhez.

Kép és szöveg:
Dömsödi Teréz

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.