“Bugyi István Emlékérem” átadás – A kórbonctan az élete

Dr. Bugyi István emlékéreLapunk megjelenésével egy idõben került sor a Megyeháza Kulturális és Konferencia Központban a “Bugyi István Emlékérem” átadó ünnepségre, és az ehhez kapcsolódó Tudományos ülésre. Ez évben, immár 1988 óta a huszonhetedik alkalommal ítélték oda a rangos elismerést. Elõzetesen beszélgettem az idei kitüntetettel.

Mire gondolt, amikor megtudta, hogy ön kapja az elismerést? – tudakoltam Dr. Villányi Erzsébet fõorvos asszonytól, aki a Dr. Bugyi István Kórház kórboncnok fõorvosa.
– Amikor tudomásomra jutott, hogy én kapom idén a “Bugyi István” emlékérmet, az öröm mellett a meghatottság vett rajtam erõt, hiszen Bugyi tanár úrnak mindig is nagy tisztelõje voltam. Nagyon nagy elismeréssel adóztam neki, és megtiszteltetésnek érzem, köszönettel tartozom a Tudományos Bizottságnak, hogy nekem ítélte ezt a rangos elismerést.
Mit tudhatunk önrõl, szakmai életútja mely állomásaira a legbüszkébb?
– 1969 óta dolgozom a szentesi kórház patológiai osztályán. Az elmúlt 40 év alatt közel 8 ezer boncolást, 80 ezer szövettani vizsgálatot és mintegy 20 ezer citológiai vizsgálatot végeztem. 1989-tõl 1992-ig családommal Afrikába költöztünk, mint belgyógyász szakorvos dolgoztam ott. 1992 után visszatértem ide a szentesi kórház patológiai osztályára, azóta is itt vagyok – emlékezett vissza.
– 2008-tól csak boncolási feladataim vannak, amit nagy örömmel végzek, remélem, hogy még néhány évig megtehetem – tette hozzá.
– Büszke vagyok a családomra, férjem most már nyugdíjas, szülész szakképzéssel bíró háziorvos.  30 évnél többet dolgozott Szegváron. Egy lányom és egy fiam van. A lányom Svédországban él, Európai Uniós közgazdász, EU területen dolgozik. A fiam közlekedési mérnök, egy multinacionális cég magyarországi leányvállalatának igazgatója. Négy unokámat sajnos ritkán látom. A svéd unokákat egy évben kétszer, a budapesti unokákat 3-4 hetenként.
– Munkája során Bugyi tanár úrral volt olyan  személyes sztorija, ami végig kíséri életében?
– Személyes élményem Bugyi professzor úrral kapcsolatban: kezdõ orvos koromban délelõtt latin bonc jegyzõkönyvet kellett írni, és nem tudtam eldönteni, hogy a deformált mellkas vonatkozásában a vector deformátus vagy deformátum a helyes. Egy kis gondolkodás után felhívtam a professzor úr szobáját, és professzor úr minden zokszó, megjegyzés nélkül azonnal megadta a helyes választ.
– Nem tudom, honnan vettem a bátorságot, hogy felhívjam a professzor úr szobáját, és azt sem tudom, hogy professzor úr tudta-e, kivel beszél, mert addig egy-két alkalommal találkoztunk, csupán bemutatkozás szintjén. De az a tény, hogy egy ilyen kis ember telefonjára minden zokszó nélkül válaszolt, nagyon naggyá tette a szememben. A szerénysége, nagysága, sokszor más okból is eszembe jut. De ez az emlék örökké megmarad bennem.
Ezúttal elismerték továbbá Dr. Papp Zoltán sebész fõorvos és Dr. Kószó Péter rezidens tudományos munkáját. A szakdolgozók közül Moró Mária OKJ ápoló és Török Gabriella diplomás ápoló részesült elismerésben február 21-én.

Dömsödi Mihály

4 hozzászólás ““Bugyi István Emlékérem” átadás – A kórbonctan az élete” bejegyzésre

  1. Dömsödi Teréz:

    DR. PAPP ZOLTÁN MÉLTATÁSÁHOZ

    „Tudománnyal a kórházért-díjat” kapott Dr. Papp Zoltán főorvos, aki általános iskolai tanulmányait Medgyesegyházán, a gimnáziumot Békéscsabán a Rózsa Ferenc Gimnáziumban végezte. A Szegedi Orvostudományi Egyetem 1978-ban történő elvégzése után az első és egyetlen munkahelye a Csongrád Megyei Dr. Bugyi István Kórház Sebészeti Osztálya. Tagja a Magyar Sebész Társaságnak, a Magyar Gasztroenterologiai Társaságnak, a Magyar Érsebészeti és Angiológiai Társaságnak, valamint a Magyar Orvostörténeti Társaságnak.
    1983-ban általános sebészeti szakvizsgát, 1996-ban érsebészeti szakvizsgát, 2009-ben a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Karán orvosközgazdász diplomát szerzett.
    1994 és 1996. között a budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetem Országos Ér- és szívsebészeti Klinikáján dolgozott 2 évig.
    1984-1993-ig a Szentesi Kórház Tudományos Bizottságának titkára, 2006-tól Szentes Város Képviselő Testületének Egészségügyi és Szociális Bizottságának tagja, 2009 és 2010 között Szentes Város Önkormányzatának tagja volt.
    2007-től 2009-ig a Szegedi Akadémiai Bizottság Orvostörténeti Munkabizottságának titkára volt. 1995-től 2003-ig a Rádió Szentes Orvos mikrofonnal című rovat vezetője, 2005-ben a Szentes-Csongrád Rotary Klub alapító elnöke.

  2. Dömsödi Teréz:

    DR. KÓSZÓ PÉTER MÉLTATÁSÁHOZ

    „Tudománnyal a kórházért-díjat” vehetett át Dr. Kószó Péter rezidens, aki 1983-ban született Hódmezővásárhelyen. Általános iskolai tanulmányait szülővárosában, gimnáziumi tanulmányait Szegeden végezte. 2002-ben érettségizett a szegedi Dugonics András Piarista Gimnáziumban. Gimnáziumi évei alatt szerezte meg angol középfokú C-típusú nyelvvizsgáját. A Szegedi Tudományegyetem Orvostudományi karán 2010-ben végzett cum laude minősítéssel.
    2010. novemberben kezdett dolgozni a Csongrád Megyei Dr. Bugyi István Kórház Központi Röntgen Osztályán beosztott orvosként. 2011. szeptemberében sikeresen felvételt nyert a Radiológiai Szakképzési rendszerbe, azóta rezidensi státuszban végzi feladatait.
    A Központi Röntgen Osztály tudományos munkájába korán bekapcsolódott, így 2011-ben 2 első szerzős, 2012-ben 4 első szerzős és egy második szerzős előadást tartott országos kongresszusokon, helyi rendezvényeken.
    A Központi Röntgen Osztályon végzett oktatási munkában is tevékenyen részt vesz, az osztály asszisztenseinek, fiatalabb rezidensének és egyéb szakmák osztályon gyakorlatát töltő rezidenseinek elméleti és gyakorlati oktatását végzi. Az osztályos megbeszéléseken rendszeres cikkreferátumokat tart.
    Mindennapi munkavégzését körültekintő alaposság, gondosság, a betegek iránti türelem és segítőkészség jellemzi. Kollégáival, a munkaközösséggel igen jó a kapcsolata.

  3. Dömsödi Teréz:

    MORÓ MÁRIA MÉLTATÁSÁHOZ

    „Tudománnyal a kórházért-díjat” kapott Moró Mária OKJ ápoló, aki 1986 és 1990 között a Közgazdasági és Egészségügyi Szakközépiskolában tanult, ott érettségizett és szerzett általános ápoló és általános asszisztens szakképesítést. Majd 1994-ben a Kossuth Zsuzsanna Egészségügyi Szakiskolában felnőtt szakápolói, 1999-ben a Boros Sámuel Közgazdasági és Humán Szakközépiskola, Szakiskolában OKJ ápoló képesítést szerzett. 1990. augusztus 1-től dolgozik a Csongrád Megyei Dr. Bugyi István Kórház Sebészeti Osztályán ápolóként. 1996-tól munkája mellett otthoni szakápolásban vesz részt.
    Moró Mária folyamatosan részt vett továbbképzéseken, konferenciákon sebkezeléssel kapcsolatban. 2007-től folyamatosan a sebészeti osztály kezelőjében sebkezelési feladatokat is ellát. 2008-ban a Replant Cardo sebkezelési pályázatán különdíjat nyert. 2012-ben a MESZK kiemelkedő munkáért kitüntetéssel ismerte el szakmai tevékenységét. Szakmai célja a korszerű sebkezelési eljárások alkalmazása, a krónikus sebekkel élő betegek gondozása, és szívesen segítené egy esetlegesen létrehozandó diabéteszes lábambulancia munkáját.

  4. Dömsödi Teréz:

    TÖRÖK GABRIELLA MÉLTATÁSÁHOZ

    „Tudománnyal a kórházért-díjat” vehetett át Török Gabriella diplomás ápoló, aki Szegeden született 1978-ban. Középiskolai tanulmányait 1993 és 1997 között végezte a Boros Sámuel Közgazdasági és Egészségügyi Szakközépiskolában, ahol szakközépiskolai érettségit, általános ápoló és általános asszisztens képesítést szerzett. 2004-ben a Szegedi Tudományegyetem Egészségügyi Főiskolai Karán diplomás ápolóként végzett, 2006-ban az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézetben természetgyógyászati modul köztes vizsgát tett. 2008-ban végzett a Szegedi Tudományegyetem Szak- és Továbbképzési Központban klinikai szakápoló, onkológiai szakápoló szakon. Szintén 2008-ban az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézetben kineziológus képesítést szerzett. 2006 és 2011 között teljesítette a budapesti Alterna Természetgyógyászati Szakképzési és Továbbképzési Központban a professzionális kineziológus és a rajzpszichológia szaktanfolyamot. Francia alapfokú nyelvismerettel rendelkezik. 1997-től a Csongrád Megyei Dr. Bugyi István Kórház Onkológiai Osztályán ápolóként dolgozik.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.