LEADER Program – Mindenki ötlete számít!
Az Európai Unió vidékfejlesztési bizottsága 2007. szeptember 19-én elfogadta az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programot (ÚMVP), amely a 2007-2013 közötti idõszakra vonatkozóan határozza meg a fõbb hazai fejlesztési irányvonalakat.
A nemzeti társfinanszírozással együtt több, mint 5 milliárd euró fejlesztési forrás nyílt meg. Az ÚMVP intézkedései négy tengely mentén nyertek megfogalmazást: – A mezõgazdasági és erdészeti szektor versenyképességének fokozására a források 48%-a, míg a környezetvédelemi és természeti környezet fejlesztésére a pénzek 35 %-a fordítható. – Az életminõség és a vidéki területek fejlesztésére több mint 690 millió eurót hagytak jóvá, amelynek sorsáról az induló LEADER-program keretében létrejövõ helyi közösségek döntenek.
2007. szeptember elején indult el az új Leader Program, ahol a kistérségi civil szervezetek, vállalkozók és önkormányzatok helyi közösségeket alakítottak abból a célból, hogy az ÚMVP-hoz igazodva elképzeléseiket, ötleteiket megvalósítsák. A szentesi és a csongrádi kistérség vidékfejlesztési szereplõi közösen megalapították az Alsó-Tiszavidék Fejlesztéséért – 39 tagot számláló, és a két kistérség mind a 12 települését lefedõ – helyi közösséget.
A Helyi Közösség elõtt álló tervezési idõszakban meg kell határozni azon fejlesztési célokat, amelyek mentén a pályázati források elosztása megtörténhet. Ennek érdekében arra van szükség, hogy a kistérség szereplõi a saját fejlesztési ötleteiket, elképzeléseiket eljuttassák a Helyi Közösséghez, illetve az irodákhoz, hogy az ezeket figyelembe vevõ, összetett stratégia születhessen.
Amennyiben bárki rendelkezik fejlesztési elképzelésekkel (pl. mikrovállalkozások, turisztikai tevékenységek ösztönzése, falumegújítás, vidéki örökség megõrzése), illetve az induló LEADER-programmal kapcsolatban bármilyen kérdése van, juttassa el azt a szentesi kistérség Helyi Vidékfejlesztési Irodájához. Elérhetõségek: Szentes Kistérség Többcélú Társulása, 6600 Szentes, Kossuth tér 5., Tel.: 63/401-493, 30/684-7590. Inter-net cím: http://www.hvi.hu/; email: szentesi@hvi.hu
Zöldfelület fejlesztés
Megkezdõdött a szentesi közterületeken a fák telepítése. A Felsõpárton 500 db fa ültetését kezdték meg. A telepítendõ fák többsége gömb típusú, mivel ebben a városrészben sok a villanyvezeték. A fajták közül a gömbkõrisek aránya lesz többségben. Ahol nincs vezeték, oda az alapfajt ültetik. A fák értéke egyenként 6-8 ezer Ft között van, mivel erõs, többször iskolázott állományról van szó. A város joggal lehet büszke arra, hogy egyre több utcája lesz egységes fasorral telepítve.
A Kurca biológiai tisztítása
Folytatódik a Kurca remedizációs programja, aminek eredményeként a vízminõség további javulása várható.
A Kurca állapotának javítására jelenleg készül a részletes feladatterv, amelyet a közeljövõben tárgyal meg a szentesi képviselõ-testület.
A város költségvetésében ismét jelentõs összeg szerepel a fõcsatorna frissítõ vizeinek szükségszerû finanszírozására, és ebben a továbbiakban is partner a Gerecz Elemér Sporthorgász Egyesület.
Uniós mezõgazdasági támogatások
A 2013-ig rendelkezésre álló 1.300 milliárd Ft uniós fejlesztési támogatás 48%-a fordítható a mûszaki, technikai modernizációra. A magyar gazdálkodók az elmúlt év végéig mintegy 300 milliárd Ft-ra nyújtottak be támogatási igényt mûszaki fejlesztéseikhez. Az unió költségvetési idõszakában 680-700 milliárd Ft agrárberuházás valósulhat meg a gazdálkodók által igényelt uniós támogatások nyomán, amely nagy technikai fejlõdést tesz lehetõvé a magyar mezõgazdaságban.
Az agrárminiszter szerint a technikai, technológiai fejlesztés nem lehet öncélú: a magyar mezõgazdaság versenyképességét, eredményességének növelését kell szolgálnia.
Az utóbbi idõben megváltoztak a körülmények a világban, az élelmiszer feleslegek helyett egyes területen már hiány tapasztalható. Ennek hatására az unió agrárpolitikáját is felül kell vizsgálni. A következõ években mintegy 30%-kal kívánják növelni a hazai agrártermelést. A növekmény felét az unióban, másik felét pedig harmadik országokban tervezik elhelyezni.
2008-ban a kertészeti ágazat fejlesztéséhez, valamint az élelmiszeripari beruházásokhoz kapható a legtöbb támogatás. A meghirdetett 58 jogcímbõl az idén várhatóan 52-re már pályázhatnak a gazdálkodók.
Elõreláthatóan 2013 után közvetlen agrártámogatások már nem lesznek, hanem csak vidékfejlesztésre és jövedelempótlásra várhatnak pénzeket a gazdálkodók az uniós kasszából. (Forrás: FVM)
Jogszabályváltozás
Módosítják az Európai Mezõgazdasági Vidékfejlesztési Alapból ültetvények korszerûsítéséhez, telepítéséhez nyújtandó támogatások részletes feltételeirõl szóló 75/2007. (VII. 27.) FVM rendeletet. Az új jogszabályi változás vonatkozik a kivágott ültetvény területére, tulajdoni helyzetére, termõhely alkalmasságára, a telepítési fajtákra, szaporítóanyag fajokra, az ápolási elõírásokra, egyes tevékenységek megvalósítására, az üzleti tervre, stb. Ezért javasoljuk, hogy a támogatást igénylõk kísérjék figyelemmel a végrehajtási rendelet változásait.
Garai-Szabó Imréné