Az ország legnépesebb hivatalát vezeti – Egy látogatás margójára
NÉVJEGY: Lukács László, életkor: 35 éves, nõs, két gyermek édesapja, agrártudományi egyetemet végzett,
– telepvezetõ, – 1990-tõl a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium munkatársa, EU-s ügyek,
– 2002-tõl osztályvezetõ, – 2005-tõl Baranya megyében dolgozik az ágazatban, – 2006-tól EMVA vidékfejlesztési program elõkészítése, – 2007. miniszteri fõtanácsadó, az MgSZH elnöke
Elég nehezen birkóztam meg az MgSZH rövidítéssel. Nem csoda, hiszen ez a hivatal januárban töltötte be elsõ évét. Joggal merül fel, hogy miért merül fel pár kérdés?
A közelmúltban dr. Dobos András állatorvos, élelmiszerbiztonsági szakértõ látta vendégül a Mezõgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSZH) elnökét, Lukács Lászlót. Nos, ez a fiatalember ennek a mindennapi köztudatba még alig bevezetett intézménynek a vezetõje. Dobos doktor társaságában látogattak el a Pankotai Agrár Zrt-hez, s idõközben lehetõségem nyílt, hogy megkérdezhessem a vendéget a mezõgazdasági szféra közeljövõjét meghatározó intézményrõl.
Igen elhûltem, amikor kiderült a beszélgetésünk közben, hogy ez a friss hivatal nem kevesebb, mint négyezer-nyolcszáz munkatársat számlál. Csodálkozásomra azonban az elnök mindjárt elmesélte, hogy az MgSZH-t hatvanhat intézménybõl gyúrták eggyé, ide tartoznak az állategészségügy, növényegészségügy, erdészet szakemberei, de a falugazdászok és az FM hivatalok is. Lukács László a legfõbb feladatuknak az uniós jogszabályokkal való egységesülés feltételeinek megteremtését tekinti. 2009 ugyanis nagy kihívásokat jelent majd számukra, de a mezõgazdasági termelõk számára is.
S hogy mit jelent ez konkrétabban?
Lukács László vázolta, hogy feladataik részben azokhoz az Európai Uniós elõírásokhoz kapcsolódnak, amelyek a támogatásokat érintik. Egyrészt az ún. állami kölcsönös megfeleltetés, ami egy új EU-s alapjogosultság meghatározását jelenti, egyben feltételezi a legmodernebb informatikai hátteret. Együtt jár a hatósági munka átgondolásával is.
– Arra kell felkészülnünk, hogy a termelõk a leggördülékenyebben juthassanak a támogatásaikhoz, – mondta.
– Egy ilyen látogatás a késõbbiekben mennyiben segíthet egy térséget? – kérdeztem.
– A mostani elõkészítõ látogatás arra, hogy késõbb navigációs pontokat találjak. Olyanra én nem vállalkozhatom, hogy a hivatalon keresztül konkrét térségi problémákat oldjak meg. Azt a helyzetet kell azonban megteremtenem, hogy a hivatal munkatársai, és elsõsorban a falugazdászok a helyi problémákat orvosolni tudják, – válaszolta, és hozzátette:
– A hivatal feladata egyrészt az, hogy a jogszabályokat betartani képes és igyekvõ gazdálkodók érdekeit szolgálja, másrészt valós információkat és tudást szolgáltasson. Mûködtessen egy olyan kapcsolatrendszert, amely a gazdálkodók elõrejutását segíti. Részint hatóság, részint pedig segítõ partner vagyunk, – magyarázta Lukács László.
A találkozásból sokat profitáltam, mert most már értem, hogy ez az új hivatal a teljes mezõgazdasági vertikumot átfogja ágazatonként épp úgy, mint ahogy elér az ország legtávolabbi zugába is. Talán ezért dolgoznak benne ilyen sokan. A jövõben biztos többet fogunk az itt folyó munkáról hallani.
Kép és szöveg:
Dömsödi Teréz