Táplálkozástan-I. – Tisztítás, méregtelenítés
Felgyorsult életvitelünkben érdemes odafigyelni a táplálkozásunkra. A mai kor “átlagembere”, akit senki sem tanított meg szervezete belsõ higiénéjének elemi szabályaira, nem ismeri az ésszerû táplálkozás követelményeit.
Tudatlansága révén hordozza magában a betegségek okait, és fogalma sincs arról, hogyan szabaduljon meg azoktól.
Ha a hagyományos gyógyászathoz fordul, megszabadul a betegségek tüneteitõl, de általában nem szabadul meg a betegség igazi okától. Sokan sok féleképpen javasolják a megelõzést, méregtelenítést, tisztítást. Ilyen például a testmozgás, kocogás, futás, úszás, torna, kerékpározás, stb. De nézzük meg, mi történik az ember szervezetében az ilyen megelõzési célú tevékenység során?
Az említett módszerek stimulálják a vérkeringést, így a vér az illetõ tisztátalan vastagbelébõl felszívódó ártalmas toxikus anyagokat még intenzívebben szállítja a szervezet minden részébe. A veszedelmes anyagok legyõzésére a szervezetben nincs erõ, az energia túlnyomó része az önpusztító életmódra, (helytelen táplálkozás, gyógyszerzabálás, rohanó élettempó, mozgáshiány) az egyéniség elfojtására használódik el. Ilyenkor a vérkeringést fokozó módszer az illetõ állapotának rosszabbodását idézi elõ. Aki részletesen tanulta, az tudja… Javasolt a fektetés, pihenés: “e-lõbb felépül a beteg.”
Most pedig gondoljuk át a következõ helyzetet: kíméltük a vastagbelünket, így a vérünk már nem telítõdik az ártalmas anyagokkal, sõt a szervezetbõl (szervekbõl) kezdi kivinni az ott lerakódott salakanyagokat. Most már szabad a fent említett módszereket alkalmazni, (úszás, futás, stb.) sõt létszükségletté vált. A vérkeringés az egyensúly helyreállítását gyorsítja. Két elvet be kell tartani: 1.) semmilyen profilaktikus (betegség megelõzõ) módszert ne kezdjünk el, amíg a vastagbelet nem tisztítottuk ki teljes mértékben. Erre több féle módszer létezik. 2.) Még fokozatosan se terheljük le a nem teljesen kitisztított, és meg nem erõsödött szervezetünket. Különösen vonatkozik ez a szív- és érrendszeri betegekre.
A vérkeringés javítására sokféle módszer ismeretes, mindegyik sajátságosan elõnyös. Például ha egy személy megfelelõ terápiás osztályra kerül, kivizsgálás, betegség diagnózis és a tünetek alapján étrendváltoztatást, ágynyugalmat javasolnak. A beteg javul, jól érzi magát. Tanácsokkal ellátva hazabocsátják. Minden betegségnek megvan a maga szerepe a szervezetben. Két beteg ugyanarra a betegségre sem egyformán reagál.
(Folytatjuk!)
Csordás Istvánné
természetgyógyász
eü. szaktanácsadó