Gyógynövényeink (11.)
Édesgyökér: Édesfa, igazi édesgyökér. Glycyrrhiza glabra L. A hüvelyesek családjába tartozó, régebben az Alföldön sokfelé elterjedt, ma már nagyobb tömegekben legfeljebb Békés és Csongrád megyében, kertekben, szántókon és parlagokon vadon élõ évelõ növény.
A fõgyökér karó alakú, hosszú egészen karvastagságú, többágú, belõle 2-3 arasznyi mélységben, vízszintesen és emeletesen indásan kúszó, több méter hoszszú, 1-3 ujjnyi vastag tarackok erednek. Ezek húsos és rostos állományúak, kívül vörösesbarna, belül világossárga színûek, enyhe szagúak és émelyítõen édes ízûek. Szára egyenes, 1-2 méter magas, ujjnyi vastag.
Levelei szárnyasan összetettek, 5-8 pár levélkéjûek. Virágzata felálló fürt, a virágok vöröseslilák. Termésük 2-3 cm hosszú, lapos hüvely, június-júliusban virágzik. Használják gyógyszerekben és teakeverékekben ízjavítónak, hatása nyálkaoldó, e-mésztést serkentõ és vizelethajtó, vértisztító. Az édesgyökér besûrített vizes kivonata a „medvcukor”, amely tömbökben és 5-10 dekás rudakban kerül forgalomba. Használják gyógyszerek ízesítésére és színezésére, cukorkák, barna sör, dohánypácok készítésére. Gyomor és bélfekély gyógyítására is alkalmazzák.
Édeskömény: Foeniculum vulgare Mill. Az ernyõsvirágzatúak családjába tartózó, a Földközi-tenger mellékérõl származó, nálunk is termesztett, illatos, évelõ növény. Szára egyenes, 1-2 méter magas, elágazó és hengeres. Levelei többszörösen szárnyaltak, alapjukon nagy hüvelyûek. Levélkéi szálasak és szétállók. Virágzata ernyõi rendszerint 15 virágból álló, ernyõcskékbõl összetett. A szirmos sárgák. Termése 4-7 mm hosszú, hosszúkás, hengeres, végei felé keskenyedõ, 10 bordájú és zöldesbarna színû kellemes, jellemzõ illatú, kissé csípõs és édes ízû.
Az édeskömény hatása nyálkaoldó, szélhajtó, emésztést serkentõ, étvágyjavító, görcsoldó, vizelethajtó és tejszaporító. Használják magában vagy hasonló célú teakeverékekben. Csecsemõk szélhajtó teája. Torokgyulladás ellen öblögetõ, szemgyulladásnál borogató. Gyakran alkalmazott likõr- és élelmiszeripari fûszer. Kenyérbe is sütik, péksüteményekre, teasüteményekre is hintik.
Az édeskömény illóolaja gyógyszerkészítményekben mint nyálkaoldó, szélhajtó, étvágyjavító, féregûzõ stb. hatású alkotórész. A növény fiatal levélzetébõl az olaszok salátát és fõzeléket is készítenek.
Rideg Róbert
természetgyógyász-tanár
fitoterepeuta
Előzmény: www.varosivisszhang.hu/2008/02/02/gyogynovenyeink-10/