Álláskeresési tréning hallássérülteknek

Álláskeresés halláskárusultaknakSpeciálisan a hallássérültek álláskeresési lehetõségeit segíti az tréning, amelyet a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének Csongrád megyei csoportja és a Csongrád Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja közösen dolgozott ki és valósított meg a gyakorlatban. Az új típusú, speciálisan a hallássérültek elhelyezkedését segítõ álláskeresési módszer országosan is egyedülálló és nagyon sikeres.

Kevés az állás, a mai munkaerõ-piaci helyzetben komoly verseny alakul ki egy-egy munkahely elnyeréséért. Az iskolázatlanok, az idõsebbek vagy egészségi problémával küzdõk még nehezebb helyzetben vannak, ha alkalmasságukat bizonyítani szeretnék. Azért, hogy a siketet és nagyothallók munkaerõ-piaci esélye javuljon, új módszerhez folyamodott a SINOSZ Csongrád Megyei Szervezete és a megyei munkaügyi központ.

Hogyan alkalmazkodhatnának leginkább a hallássérültek a munkavégzés feltételeihez.

A védett foglalkoztatók  – mint például a SZE-FO, vagy az ERFO-,  példáját követve egyre több munkáltató alkalmaz hallássérülteket. A végsõ célt, a fogyatékkal élõk munkaerõ-piaci integrációját már több támogatási forma is segíti: a rehabilitációs kártyával foglalkoztatott személy után adókedvezményt vehet igénybe a munkáltató, és hamarosan indul a TÁMOP 1.1.1-es projekt újabb szakasza is, melynek keretében a megváltozott munkaképességût alkalmazók pályázhatnak bér- és költségtámogatásra.
A hallássérültek kommunikációját ma is sokféle eszköz segíti. Hallókészülékkel, speciális implantátumokkal jelentõs hallásjavulás érhetõ el, de speciális telefonok, adóvevõk, video-kommunikációs, vagy fényjelzéssel és rezgõ üzemmóddal ellátott eszközök is segítik a halló emberekkel a kapcsolattartást. Kiegészítheti a hallásértést a szájról olvasás, van, aki csak jelnyelv útján kommunikál. A tapasztalat azt mutatja, hogy a megváltozott munkaképességûek is megtalálhatják azt a munkakört, ahol teljes emberként teljesíthetnek, de ehhez jelentõs segítségre, támogatásra van szükségük. Azzal is mindenki egyetért, hogy még sok a tennivaló ezen a területen: a speciális igényû álláskeresõknek meg kell küzdeniük az elõítéletekkel, a munkaadók tájékozatlanságával.

Önismereti kérdőív kitöltése

A SINOSZ felkérésére a megyei munkaügyi szervezet a siketek és nagyothallók számára új módszert dolgozott ki, hogy az önálló álláskeresést segítse: a célcsoport kommunikációs sajátosságaira épülõ gyakorlatot közösen alakították ki fejlesztettek ki egy kurzuson. A most folyó, speciális álláskeresési tréningen 11 hallássérült vesz részt. A SINOSZ részérõl a szervezet Csongrád megyei titkára, Hangya Dóra, és a munkaügyi központ munkatársa Bagó Ildikó vezetésével a tréning során olyan kommunikációs helyzetet alakítanak ki, amely a gyakorlatban is elõfordulhat. A csoport számára problémát jelentõ kérdéseket, szituációkat tárják fel és a megoldási lehetõségeket közösen alakítják ki; ebben nagy hangsúlyt kap a vizualitás, az érthetõség. A tréner ügyel arra, hogy beszéd közben lássák a száját, jelnyelvi tolmács is segíti a közös munkát.
A résztvevõk önismereti kérdõíveket töltenek ki, szakmai segítséggel elkészítik önéletrajzukat. Beszélgetnek a sikeres álláskereséshez szükséges ismeretekrõl, és gyakorlatok segítségével fejlesztik önmagukat, készségeiket. A csoport tagjai a huszonévestõl ötven évesig terjedõ korosztályba tartoznak és nagyon lelkesek.  Ahogy terjed a sikeres kurzus híre, újabb résztvevõk csatlakoznak a programhoz. Van köztük olyan is, aki jelenleg dolgozik, kézmûves termékeket gyárt egy cégnél, de fél attól, hogy nem lesz megrendelés és állás nélkül marad. Azért csatlakozott a programhoz, hogy minden eshetõségre felkészüljön. Egy huszonéves érettségizett fiú alkalmanként négy nyelvbõl tolmácsol, bár csak középfokú nyelvvizsgája van. Idegenvezetõ végzettséggel rendelkezik, de még egy idegenvezetõi feladatot sem kapott. Fogyatékossági támogatást kap, ennek ellenére tele van ambícióval.
A tréning résztvevõi ugyan bizonytalanok a jövõt illetõen, de máris érzik a tréning jótékony hatását. Tudják, hogy a kapott információk birtokában nagyobb valószínûséggel találnak állást.
Varga Márta

 

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.