Tizenhét év, egy másik tizenhét!

Pálmások Szövetsége logó.jpgTizenhét év egy ember életében sem kevés, de egy független, csapások után újjáépülõ, inflációval és munkanélküliséggel küzdõ országban sem az.

Ez a történelemben semmicske, apró idõ néha megtelik nemzetpusztító tragédiákkal, mint egykor Mohácstól a török berendezkedéséig, de megtelhet nemzetet felemelõ építkezéssel, mint máskor: az 1832-es reform-országgyûléstõl a szabadságharcig eltelt több mint másfél évtized.
Épp ennyi, tizenhét évünk adódott – hatalmas csapások sora után – végre újból egy független Magyarország felépítésére. Nem volt könnyû: infláció, munkanélküliség, válságok környékeztek bennünket, nagyhatalmak és kelletlen szomszédaink acsarkodtak ránk.

De sikerült. Hazánk lakossága e másfél évtizednél alig több idõ alatt 1.639.479 fõvel növekedett. Az alap- és a középfokú  iskolák számát 7.418-ról 13.780-ra, az óvodák számát 975-rõl 1.140-re növeltük.
A meglévõ 187 kórház mellé 160-at építettünk, s bennük megkétszerezõdött az orvosok száma.
2.628 km. elsõrendû országutat építettünk. A vasútvonalak hossza 8.671 km-re nõtt, ebbõl 243 km-t villamosítottunk – magyar találmány alapján.
Dízelmozdony gyártásban világelsõk lettünk. (A magyar gyártású mozdonyok jelentõs része ma is vígan zakatol Dél-Amerika vasútvonalain.)
Duna-tengerjáró flottánk összekötötte vízi útjainkat a világtengerekkel.
Államadósságunkat az idõszak felére kifizettük, a gazdák összes tartozását elengedtük.
Megteremtettük mindenki számára a szociális ellátórendszert. Biztonságos mûködéshez szükséges vagyonnal láttuk el a nyugdíj- és betegbiztosítókat.
Budapest (gyógy)fürdõvá-rossá vált. Nyaralótelepeket építettünk a munkásoknak a Dunakanyarban, a Soroksári Duna-ágban; a tisztviselõknek a hegyvidékeken és a Balatonnál. Filléres vonatok szolgálták a hétvégi kikapcsolódást. A köz szolgáinak  (közüzemek dolgozói, köztisztviselõk, közalkalmazottak) vasúti, üdülési, biztosítási, közüzemi díjbéli és egyéb kedvezményekkel honoráltuk áldozatos munkájukat. 
Mindehhez a világ egyik legértékállóbb valutájának megteremtése is járult.
Politikai téren önállóságra törekedtünk.
Egy elemi iskola egyik tanárnõje 275 pengõ nyugdíjra volt jogosult. Egy pengõ ma 1200 –  1300 Ft-nak felel meg. (Számolják ki a mai nyugdíjakat.)
Mindehhez az ország megteremtette a világ egyik legstabilabb valutáját. A “dolgozóknak” a munka után nem volt szükségük maszekolni. Ha kedvük tartotta, énekelhettek a gyári kórusban, evezhettek, vagy kötelezõen sportolhattak a gyári sportpályákon, amelyeket nem építettek be a multik. Megtehették, hisz egy fizetésbõl el tudtak tartani egy családot. Gyermekeik az iskolában többek között a hazáról is mertek tanulni, melyre büszkék voltak.
Természetesen nem az 1990 és 2007 közötti, hanem a Trianoni békeszerzõdés okozta sokk utáni, 1920 és 1937 közötti, magára talált országról volt szó.
 Lehetne párhuzamot vonva, a sikerek kulcsáról elgondolkodni, az akkori pozitívumokat jó példaként követve, és azokból okulva, alkotó módon cselekedni. 
Miért nem tesszük? Miért nem sikerül ez ma?
dr. Papp Zoltán
PÁLMÁSOK SZÖVETSÉGE (x)

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.