A magas vérnyomásról
A vérnyomás magassága függ a szív teljesítményétõl, a keringõ vérmennyiségbõl, a vér összetételétõl és ellenállásától, elsõsorban amit a kicsiny artériák kifejtenek. A sodródás a kis artériákban a legnagyobb. Felnõttek esetében RR: 140 Hgmm, sistolés érték, 70-80 Hgmm, diastolés érték a normális. Ha ennél magasabb, akkor magas vérnyomásról beszélünk.
Nagyon magas, 240-280-300 Hgmm sistolés értéknél a diastolés nyomás 140-160 Hgmm lehet. Számos betegség járhat hipertóniával. Ilyen pl. az érelmeszesedés, vesebetegség, mellékvese gyulladás, stb.
Már fiatal korban jelentkezhet csekély izgalomnál is jelentõs hipertónia, mely fokozatosan visszahúzódik. Az emberek idegrendszere és érrendszere könnyebben izgatható. Az élet további szakaszában a tenzió (nyomás) reflexesen tartósan beidegzõdik. Kezdetben idegi szakasznak nevezzük, ez az ingadozó vérnyomás idõszaka. Az érelmeszesedés stádiumában a tenzió emelkedés állandó jellegû (fixált) lesz. Végül a vesemûködés zavarai is kifejlõdhetnek. Figyeljen a testi tünetekre, ami a vesebetegség súlyosságától, a szervi elváltozásoktól és a beteg érzékenységétõl függõ!
Ha a beteg tudomására jut a magas vérnyomása, idegessé válhat, állandóan méreti (méri) az állapotát, amit ront az ideges félelem. Más esetekben pl. tarkófájdalom, fejtetõn jelentkezõ fejfájás, sustorgás érzete a fülben, szédülés, feledékenység, álmatlanság lehet a panasz. Késõbb a szíven elváltozások fejlõdnek ki (angina pectoris), vagy dekompenzáció okozza a legsúlyosabb panaszokat. A vese megbetegedése esetén – végsõ stádiumban – húgyvérûség (uraemia) tünetei jelentkeznek, pl. vizelet szagú lehelet, bõrviszketés, nyugtalanság, stb.
A hipertónia terheli a szívet, állandó, fokozott munkát kell végeznie, ezért elõbb-utóbb kimerül, a beteg dekompenzált lesz (ez igen súlyos állapot).
Javasolt étrend: kevés só, állati fehérje, fûszer, szesz, fekete kávé (nem azért tiltják, mert emeli a vérnyomást, mivel izgató-élénkítõ hatásánál fogva fokozott reflex-ingerlékenységet okoz, és az alvást is zavarja.
Javasolt hetente egy-két gyümölcsnap, rizsdiéta kevés kompóttal. Igaz, a diéta hatására csökken a tenzió, de a rendes étrendre való visszatéréskor ismét emelkedni fog a vérnyomás. Só mentes étrend esetén a szervezet nem tartja viszsza a vizet, így a folyadékot nem kell korlátozni. Mellette változatosság kell, citrommal, ecettel ízesítsük az ételeket, mert a só ízének hiányát csak így tudja a beteg elviselni.
Számos gyógyszer van forgalomban, amely tágítja az ereket, így csökkennek a panaszok. Gyakran alkalmazzák az értágítók kombinációját. Nagyon óvatosnak kell lenni a gyógyszerekkel, mert mellékhatásaik lehetnek. A gyógyszeres kezelés életmód szabályozás nélkül semmit sem ér. Tanácsadóként kizárólag tapasztalt szakembert keressenek fel.
Csordás Istvánné
természetgyógyász
eü. szaktanácsadó