A Sportközpont öt éve – Szerény növekedés
Szentes Város Képviselõ-testülete pénteki (I. 25.) ülésén tárgyalja a Sportközpont elmúlt öt éves munkájáról készült beszámolót. Tomcsányi Ferenc volt (ez év végéig megbízott) igazgató munkájából szemezgetünk.
A Sportközpont gyûjtõfogalom 1992-ben jelenik meg elõször, mint a város sportlétesítményeinek összegzõ neve. 1997-ben az elnevezést Sport- és Idegenforgalmi Központra változtatták, amelynek a Sportcsarnok – Városi Sportcentrumként – részben önálló intézménye volt. Az idegenforgalmi funkciók elõtérbe kerülésével 2001-tõl keresztelték az intézménykomplexumot ismét Sportközpontra, amely máig részben önálló költségvetési szerv. A sportcsarnok mellett magában foglalja a Pusztai sporttelepet és létesítményeit, a ligeti strandot a teniszpályákkal.
Amellett, hogy az amatõr és iskolai sportélet színterét adja, tizenkét – jó részt kulturális – városi nagyrendezvény rendszeres bázisa. Az elmúlt év októberétõl a volt Gróf Széchenyi általános iskola tornatermének üzemeltetése a dr. Papp László Sportcsarnokhoz került, ennyiben is bõvült a komplexum feladatköre.
Az eltelt idõszakban a következõ apróbb fejlesztésekrõl olvashatunk: a sportcsarnokban felújították a galéria födémet és a világítást, a küzdõtér világítását. Az öltözõkben tusolótálcákat cseréltek, a küzdõtér új linóleumot kapott, és sor került a fûtésvezérlés korszerûsítésére.
Az egyes sportlétesítményeket jelentõs részben használják a helyi egyesületek. A támogatás mértéke az egyesületek teljesítményének függvénye. Ugyan továbbra is többségében 100%-os támogatásokról beszélünk, mégis több sportkör legalább 10%-os csökkenéssel számolhat. 2007-ben a létesítmény használati támogatás több mint 25 millió forintot tett ki. Ebben nincs benne az uszodai bérlettámogatás közel 5 milliós tétele, amelyet két egyesület élvez. A sportuszodát 18,5 millió forintos támogatás mellett négy egyesület használta. Az uszodában évente 5-10 úszóverseny van, és 13 felnõtt, utánpótlás bajnoki mérkõzést játszanak. A helyi úszás oktatási program havi átlagban 1500 kisdiákot érint évente.
A ligeti strand fejlesztése fokozatosan, megalapozott tervek alapján halad, ami elengedhetetlen, hiszen ha megnézzük a beszédes számokat, látjuk, hogy nagyon szerény a növekedés pl. a vendégéjszakák számában, vagy a kemping kihasználtságában. Az ütemes de lassú növekedés 2007-ben megtorpanni látszik. Érdemes ilyen szempontból megnézni a sportközpont saját bevételeinek, és az önkormányzati támogatásának mértékét is. Miközben az önkormányzati támogatás összege 41 millióról közel 48 millióra növekedett, az intézmény bevételei várhatóan csak 1 millió forinttal nõnek. A nagyobb bevételi arány a kiadások növekedését feltételezi, ami a növekvõ bér és közterhekkel magyarázható. A komplexum közhasznú foglalkoztatottakkal együtt több mint ötven fõt foglalkoztatott tavaly. A létszámban is enyhe növekedés mutatkozik az elõzõ évekhez képest.
A létesítmény új igazgatói posztjára ismét pályázott Tomcsányi Ferenc is. Riválisa Kozák László, közgazdász végzettségû vízilabda sportedzõ. Bármelyikük is lesz a befutó, sok fejlesztési feladattal szembesül, amelyek megoldása ahhoz kell, hogy sportturizmusról lehessen beszélni Szentesen.
Az uszoda látogatottsága igen érdekesen alakul. Ha az utóbbi három évet vesszük figyelembe, a legerõsebb hónap a július, de a 2007-es szint nem éri el a 2005 évét sem. A többi hónapok látogatottsága követi a korábbi évekét, az ingadozások után szerény, 4 ezer fõs növekedés azért kimutatható 2006-hoz képest.
Sürgetõ lépés stabil termálbázis megteremtése önálló termálkúttal, s erre számos további, apróbb-nagyobb fejlesztés kívánkozik az egyes pályák korszerûsítésétõl a szolgáltatások megszervezésén át akár a sportszálló felújításáig. A centrum minden részterületére költeni kellene. Kérdés, hogy mikor, mibõl és milyen megtérüléssel ütemezhetõek az egyes feladatok.
Kivonat: – dite –