Borsch leves

borsch_leves.jpgOroszország gasztronómiája legalább olyan sokszínû és változatos mint maga az ország. Étkezési szokásai, bár tájegységenként eltérõek, alkalmazkodnak a klasszikus, napi háromszori metodikához, amiben a reggelik tartalmasak és bõségesek, a délután 1-3 óra között elfogyasztott ebédek a fõétkezések, és a napot este 7-kor fejezik be vacsorával.

Az ételeik alapanyagai zöldségek, halak, különféle erdei és vadhúsok, tésztafélék, tejtermékek, és az elmaradhatatlan orosz fekete-kenyér, ami tömény állaga, kicsit savanykás íze és színe miatt némi idegenkedést vált ki a szivacs-laza kenyérhez szokott nyugatiakból, holott sokkal egészségesebb, mint modernizált társa, hiszen az õrlés és fehérítés nélkül felhasznált gabona így megtartja eredendõ tápértékét.
Az ételek rangsorában a legismertebb, talán sokak által már meg is ízlelt specialitás a
Borsch leves, aminek elkészítése nem igényel sem nagyobb anyagi ráfordítást, sem különösebb konyhamûvészeti tudományt. Íme a recept: (4 személyre)
Hozzávalók: 15-20 dkg vörös cékla, 2 szál sárgarépa, 1 szál fehér répa (petrezselyem), 20 dkg fejeskáposzta, 20 dkg burgonya, 2 db paradicsom, 1 fej vöröshagyma, 30 dkg marhahús, 15 dkg füstölt oldalas, 15 dkg fûszeres kolbász, 1 dl tejföl, 1 evõkanál liszt, olajbogyó (és/vagy) napraforgó olaj, só, feketebors, ecet vagy citromlé, zöldhagymaszár.

Tradicionális_kínálási_mód_Oroszországban_a_sóba_mártott_kalács.jpg 

Elkészítés: A húsokat  tiszta hideg vízbe feltesszük fõni, puhára fõzzük és félre tesszük. A hagymát, répákat, céklát megtisztítjuk, felkarikázzuk (a céklát hosszúra csíkozzuk) megsózzuk-borsozzuk és kevés olajon félpuhára pároljuk, majd felengedjük húslével.
Beletesszük a hámozott, cikkekre vágott paradicsomot, hámozott-kockázott burgonyát, ujjnyi vastagságúra csíkozott káposztát. Utánfûszerezzük, néhány csepp ecettel vagy citromlével savanyítjuk. Liszt-olaj keverékbõl rántást készítünk, a levest berántjuk, csendes tûzön készre fõzzük.
A  marhahúst és az oldalast vékony szeletekre vágjuk, a kolbászt felkarikázzuk. Visszateszszük a levesbe, összemelegítjük, majd tálaljuk.
Tejföllel, apróra vágott zöldhagymaszárral és fekete-kenyér szeletekkel tálaljuk.
Elõitalnak vodka. Kísérõ és/ vagy utóitalnak vörösbor ajánlott. Jó étvágyat ehhez a leveshez, ami egytál ételnek is kitûnõ, és bizton állíthatom, hogy méltán vívta ki elismertségét világszerte. 

Susan T. de Buzna dr.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.