Biológiai növényvédelem a zöldséghajtatásban – Utolsó órában

Margittai_Miklós_előadás_közben.jpgDr. Csikai Miklós, az Árpád-Agrár Zrt. elnök, vezérigazgatója köszöntötte annak a tanácskozásnak a résztvevõit, amely az Árpád és a Biobest 15 éves együttmûködése apropóján jött létre.

A biológiai növényvédelem jelentõsége a kártevõ rovarok ellen rovarokkal történõ védekezésben rejlik. Köszöntõjében az elnök szólt arról, hogy a mezõgazdaságban a fenntartható fejlõdés a talaj állapotának és a növények életképességének függvénye. A természeti erõforrásokkal való gazdálkodás környezettudatosságot igényel, ugyanakkor elsõdleges a termékek kiváló minõsége.
Csikai Miklós hangsúlyozta, hogy a mezõgazdaság számos fontos kérdése között az emberi életminõség romlásáról ritkán esik szó. A társadalom jelentõs része alacsony jövedelembõl él, ám számukra is biztosítani kell a megfelelõ minõségû és mennyiségû élelmiszert, elérhetõ áron.

A résztvevők egy csoportja_1.jpg 

Majd arra utalt, hogy a biológiai növényvédelem kellékei ma még jórészt külföldrõl kerülnek be az országba. Hatékony alkalmazásuk teljes vegyszermentességet követel, ami nem minden esetben biztosítható ma még. Sikeres közös akcióban vettek részt a Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálattal és a Semmelweis egyetemmel, amellyel a zöldségfélék jobb biológiai védelmét segítették elõ.
Arra figyelmeztetett, hogy bõven van mit pótolniuk, hiszen az EU-versenytársak jóval elõrébb járnak a magyar gyakorlatnál. A klímaszabályozás, az egészség megóvása sürgetõ feladat. Az utolsó órában jár a magyar mezõgazdaság, hogy felzárkózzon ezen a területen is.

A tanácskozás vendégeként Margittai Miklós, az MVH elnöke az AVOP eredményeirõl, és a még újdonságnak számító támogatási rendszer, az EMVA elsõ prioritásairól beszélt. Bemutatta annak az egyes tengelyeihez kapcsolódó várható pályázati formáit, megállapítva, hogy 1200 milliárd forint uniós támogatás jár az ágazatnak 2013-ig.
Kép és szöveg: dite

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.