Az Egészségügyi, Szociális és Lakásügyi Bizottság munkájáról – A “sült galambra” várás idejének vége
A 2010-es választások után Szentes város Képviselõ-testülete munkabizottságaiban jelentõs változások történtek. Több bizottságot összevontak, létszámukat csökkentették. A korábbiakban kilenc fõvel mûködõ szociális és egészségügyi bizottság a lakásügyi bizottsággal lett öszszevonva és létszáma hét fõre változott.
Ez gyakorlatilag azt jelentette, hogy a munkánk nem megkétszerezõdött, hanem nyugodtan lehet mondani, inkább megháromszorozódott. Jelenleg a Szociális, Egészségügyi és Lakásügyi Bizottságban (röviden: Szociális Bizottságban) heten dolgozunk. A bizottság a képviselõ-testületi ülések hetében, általában kedden ülésezik.
Ezek az „összejövetelek” nagyon gyakran négy – öt órásak is szoktak lenni, heves vitákkal, sõt idõnként már a vita túlmegy a „vitának” nevezhetõ hangnemen. Ilyen a mai közélet, nem dicséretére mondva! Bár mozgásterünk nem túl széles, a hét bizottsági tag véleményét mind az egészségügyi, mind a lakásügyi kérdésekben igyekeznek, igyekszünk figyelembe venni.
A lakásügyi munkában – úgy gondolom -, a legjelentõsebb változás, melyet a Képviselõ-testület is megszavazott, hogy a szociális bérlakások kiutalásában a bizottságunk dönt, tehát nem csak javaslatot tehetünk a polgármester felé. Ez egyfajta bizalmat is jelent egymás iránt, amit a mai morálban nem kis dolognak tartok. A lakásügyekkel való foglalkozás jelentõs munka, valamint nagy felelõség is. Ebbõl a bizottság mind a hét tagja, és a külsõs bizottsági tagok is kiveszik a részüket. Párokat alkotva járjuk a várost az esti órákban, mindenki a saját munkavégzése után, és a szociális bérlakásokat igénylõk körülményeit mérjük fel. Sok emberi tragédiát, nyomorúságot kell látnunk, amibõl sokat tanulhat az ember, ha odafigyel. Nagyon sokan gyakorlatilag emberhez méltatlan körülmények között kénytelenek élni. Pedig közülük sokan dolgoznak, csak hogy a kereset még a reményét sem adja az önálló lakáshoz jutásnak.
VÁROSUNKÉRT! NEM PÁRTOKÉRT!
VELÜNK! FÜGGETLENEKKEL!
PÁLMÁSOK SZÖVETSÉGE
Akiket lehetett, a bizottság tagjaival, és a külsõs munkatársakkal – egymás szavában megbízva!! – egyetértésben feltettünk a sürgõsségi lakás listára. Nem egyszerû a helyzetünk, mert mindenütt, így Szentesen is kevés a szociális bérlakás. Volt olyan család is, ahol egy szobában egy öt fõs, a másik sarokban egy három fõs család lakott, a nagypapával együtt. Nagyon örültünk, amikor az öt fõs családnak sikerült közösen lakást találnunk. Õk már talán boldogabbak egy kicsit. Sok sikert új életükhöz!
De sajnos még nagyon sokan vannak hasonló, vagy közel hasonló, nehéz helyzetben. Nekik a Szociális Bizottság a Képviselõ-testülettel együtt próbál lakást keresni. Ami nem egyszerû feladat. Sokszor maguk a rászorulók is nehezítik saját helyzetüket. Vannak, akik még azt a fáradságot sem veszik, hogy lakcím változásukat bejelentsék. Így akár kétszer, vagy háromszor is kimehettünk a megadott helyre, de üres lakást találtunk.
Egy másik nagy probléma, hogy sok az évek óta felhalmozódott, ki nem fizetett lakbér, közüzemi díj tartozás. A bizottság az ilyen kérdésekben is egyre inkább lépni kénytelen. Ezeket a díjakat valakiknek csak ki kellene fizetni a szolgáltató cég felé. A Szociális Bizottságnak kellene megállapítani, hogy kik azok a késedelembe esõk, akik saját hibájukon kívül kerültek elmaradásba. Ez szinte lehetetlen feladat, de mégis dönteni kell.
A Polgármesteri Hivatal Szociális és Lakásügyi Hivatala rendkívül készséges, együttmûködõ. Akiknek lehet, segítséget adnak, de ehhez a kérvényezõ akarata és tenni akarása is szükséges. A „sült galambra” várás idejének vége.
Az elkövetkezõ idõszakra vonatkozó elõjelek sajnos nem túl kedvezõek, sõt egyesek szerint kifejezetten rosszak. Így nem várható jelentõsebb pozitív változás a szociális lakások ügyében és számában az elkövetkezõ években sem. Ennek ellenére a bizottság mind a hét tagja – és a külsõs tagok is – minden tõlünk telhetõt meg fogunk tenni. Rangsorolva bár, de az igazán rászorulóknak a segítségére akarunk lenni.
Dr. Papp Zoltán
a Szociális Bizottság
pálmás tagja