Ez is a Petőfi
November 29-én volt lehetősége arra Szentes lakosságának, hogy a felújítást megelőzően utoljára belülről is megnézze a Petőfi Szállót. Zsohár Árpád, a Pendola Cégcsoport ügyvezetője elégedetten nyugtázta a délutáni tervismertetőn, hogy mintegy ezerötszázan voltak kíváncsiak a jelenlegi állapotokra.
Magam először jártam mind a pincében, mind az emeleten. A képek önmagukért beszélnek. Nem hiába emeltünk oly sokszor szót a be- és leázások miatt. Ahol nem jutott be a víz az épületbe, meglepően jó állapot tárult a szemünk elé.
Láthattuk a boltívekkel gazdagon díszített pincét, a díszítő elemek utólagos vakolások mögüli elősejlését. Sok-sok érdekességet hallhattunk a délutáni színházi programon is, ahol Labádi Lajos, a levéltár vezetője ismertette az épület történetét. (Megtekinthető: www.szentesinfo.hu/mozaik/2003/szemle/petofi-szallo.htm ) Megismerhettük a Pendola legjelentősebb fővárosi munkáit, sajátságos zöldtetős lakóház projektjeit a VII-IX. kerületből. Zsohár Árpád elmondta, hogy csaknem 126 ezer négyzetméter alapterületű építkezés van mögöttük. Lakásokat mindaddig nem építtet, amíg – várhatóan 2010-11-re – a szentesi Petőfi Szállóval el nem készülnek. Szerencseként nyugtázta, hogy a szálló eddigi renoválása során inkább hozzáépítettek, mint elvettek volna belőle. Elfalazásokat bontottak meg, amelyek mögött az eredeti állapot szerinti nyílászárók helye jelzi a korhű szerkezetet.
Először Földváry Gábor statikus beszélt a felmérések eredményeiről. Vázolta, hogy huszonkilenc különböző metszetrajz áll rendelkezésükre. Elmondta, hogy a 30-as években a cukrászda helyén polgári egyesületek kaptak helyet. Ma nincs meg pl. az az attikafal, amelynek a visszaépítésével értékes tereket nyer a külső szerkezet. Ugyancsak visszakapja a színház a páholyokat, amelyeket az 1964-es átépítéskor bontottak el. Felhívta a figyelmet arra, hogy a tornyok faanyagainak jó része igen kiváló állapotban maradt meg. Néhány elem cseréjével azok megmenthetők lesznek.
Kovács Attila kőrestaurátor arról beszélt, hogy meglehetősen kevés az épületen a kő díszítőelem. A gipsz, a habarcs, a tartosi mészkő jellemző, ahogy a sajátos népi díszítőelemek sokasága is.
Az országos hírű mesterek között szólalt meg Csányi Szabolcs fémrestaurátor is, aki a bádogozással és egyéb fémmunkákkal foglalkozott. A kupola és a díszítőelemek esetében a leázások miatt koorodálódó vékony részek a súlyosabbak alatt rogytak meg. Ezek a károsodások nagyon jelentősek, – mondta.
Zágonyi Péter farestaurátortól azt is megtudtuk, hogy 46 féle nyílászáró található a Petőfi Szállón. Az ajtók ún. "magyarbajuszos" díszítésűek, jó minőségű fenyők. Eredetileg flóder festést kaptak, amikor olajfestéssel faerezetet érnek el. A nyílászárók jellegzetes színezése sötétkék, ultaramarinkék és világoskék volt, amelyhez némi vörös társult. Ezt erősítette meg Lányi József festő restaurátor is. Hozzá tette: mivel Komor Marcellnek ez volt az első munkája, igy korabeli helyi mesterekkel dolgozott. Az eredeti alkalmazások mind-mind visszaállíthatók.
Szabó János építész-tervező nagyon részletesen taglalta, hogyan képzelik el az épület jövőbeni hasznosítását. A pincétől a második szintig minden életre kel. Az ötcsillagos szállodát kiegészítő létesítmények ezer fős rendezvényekkel válhatnak majd kihasználhatóvá. Az épületben – csakúgy, mint régen – a jövőben is legalább százan dolgozhatnak majd. Mintegy hetven jármű parkolására alkalmas helyet alakítanak ki a pince egy kis részéből.
A földszinten kávézó, szalon, a mostani színházból kamaraszínházi vigadóterem lesz. Kibővített cukrászda, liftek mellett reggeliző étterem, sörözők, pab játékterem kialakítása várható. A hajdani lóistállóból szépségszalont és fittnesstermet varázsolnak. A "gólyásház" melletti területen tizenhárom apartman épül. Az első emeleten 27 négyzetméteres szobából legalább negyvenöt várja majd a vendégeket, míg a második emeletre kerül egy százhúsz főt befogadó konferencia terem. Számos további meglepetésre, így új lépcsőkre, több fényt átengedű télikertekre, a törökfürdőre, és a hajdan is létező tekepályára és lőtérre is számítani lehet.
2007 12 04 11:51-kor
Sok sikert kívánok a szentesieknek az épület felújításához. Öröm látni a lelkesedést, a szándékok és a szeretetet, amellyel kötődnek az épület régi emlékeihez. Remélelm, még én is pihenhetek majd benne, ha ott lesz az ideje. Nagyon nagy felelőssége azonban a szentesieknek, hogy teremtsenek olyan környezetet, ami ma még nincs. Amelyekkel új kapuk nyílnak meg az idegenforgalomban. Használják ki jobban a lehetőségeiket, mert vannak.