56.évfoduló – városi kitüntetésekkel
Tegnap délelőtt zászlófelvonással kezdődött Szentesen a megemlékezés. Az 1956-os forradalom és szabadságharc 56. évfordulója alkalmából az emlékezés koszorúi is a kegyeleti helyekre kerültek, majd az ünnepség a Megyeházán folytatódott.
Szirbik Imre polgármester köszöntőjében az ünnep kettősségére, az 56-os eseményekre emlékezés mellett a Köztársaság kikiáltásának évfordulójára is figyelmeztetett, hozzátette: januártól ugyan már nincs Köztársaság. 56 küzdelmeinek örök értékeiről is beszélt, így a jobb élet iránti vágy természetességéről. Örök értéknek nevezte, hogy városunkban, köszönhetően Gujdár Sándornak és társainak, a forradalmi hevület nem torkollott erőszakos cselekedetekbe. Meg tudták előzni azt higgadt bölcsességgel.
Az ünnepség szónoka, Donáth László evangélikus lelkész volt, aki 1989-ben részt vett a Történelmi Igazságtétel Bizottsága kegyeleti tevékenységében, teológiai főiskolai oktató, volt országgyűlési képviselő és elvállalta az Aranyág Alapítvány kuratoriumának elnökségét is. Édesapja a Nagy Imre-per egyik vádlottja volt. Visszaemlékezését saját élményei felidézésével kezdte az akkori Budapestről. Majd arra kereste a választ, mit is ad a Köztársaság az embereknek… Emberi tartást a kizsákmányoltság letaszító érzésével szemben. A választott vezetők legfőbb hivatása a köz szolgálata – figyelmeztetett. Nem lehet senkit kiközösíteni, megkülönböztetni, hiszen aki igazán komolyan veszi a történelmet, láthatja, az egyenes derékkal, élni akaró emberek közössége a Köztársaság. Arra kérte ezért a helyi döntéshozókat, ne mondjanak le senkiről. Kiművelt emberfők sokaságára van szükség ahhoz, hogy a Köztársaság eszmeisége tovább éljen. Ehhez kell az egyenes derék, tiszta szív és tiszta lélek – mondta.
Ezt követően Szirbik Imre polgármester a “Városért” emlékérmet adta át, elsőként Kováts Péter református lelkésznek a református egyházközségek közösségi tevékenységéért és a városközpont megújításáért.
Az emlékérmet átvehette Takács László ny. intéményvezető, pedagógus a diáksport szervezésében évtizedeken át nyújtott kiemelkedő munkájáért. Az elismerésben részesült a Családsegítő Központ Tanyagondnoki szolgálata is a tanyasi emberek életének komfortosabbá tételéért.
Az idén “Városért” elismeréssel jutalmazta a testület a Szentesi Fotókör négy évtizedes munkásságát. A Dél-alföldi Fotószalon kiállításai immár 1980 óta adnak sikerélményt fotósnak, látogatónak egyaránt. 1992-től az Országos Aktfotó kiállítás megrendezésével városunk hírnevét is öregbítik.
“Városért” emlékéremmel jutalmazták dr. Tarajossy Zsuzsanna belgyógyász, kardiológus munkásságát is, valamint Valkai Csaba fáradozásait a vasúttörténeti kiállítás gyűjteményének gyarapításáért, motorvonatok restaurálásáért.
Kép és szöveg: dt.
Az 56-os emlékhelyen koszorút helyezett el az MSZP Szentesi Szervezete, a Cigány Kissebbségi Önkormányzat, a Pálmások Szövetsége, a Szent György lovagrend …