Vendéglátóhelyek és a fiatalok – Milyen rendelet legyen?

Mérlegelj.gifTisztelt Szentesiek! Szentes Város Önkormányzata Képviselõ-testülete az „Ifjúságvédelem az iskolán kívül: kiskorúak alkohol és drogfogyasztása” tárgyban intézkedési tervet fogadott el a 128/2007.(V.25.) Kt. számú határozatával.

Ennek része, hogy a Képviselõ-testület helyi rendeletben kívánja meghatározni, hogy a szórakozóhelyek egységesen zárjanak be hajnali három órakor. A döntésnek megfelelõ elõterjesztés elkészült, de a rendelet-tervezetet a Képviselõ-testület nem fogadta el, arra utasított, hogy az érintettek véleményét is kérjük ki e kérdésben.
Demetrovics Zsolt az ELTE Pszichológiai Intézet munkatársának tanulmánya szerint: „A diszkók, klubok, partik látogatása, a házibulik és a mozi mellett a leggyakrabban jelzett kikapcsolódási forma a tízes évei végén, húszas évei elején járó korosztály számára. Ez a szórakozási forma tehát, függetlenül annak… potenciális veszélyeitõl, általános megítélésétõl, nem szubkulturális jelenség, hanem az ifjúsági kultúra szerves része, egyik legintenzívebb területe. …tehát tisztába kell lennünk azzal, hogy nem elszigetelt, marginális jelenségrõl van szó, hanem az ifjúság szórakozásának egyik legaktívabb területérõl. A táncos szórakozóhelyeken való együttlét központi tere a kikapcsolódásnak, az ismerkedésnek, illetve tágabban a társas aktivitásnak, a társakkal való közös szórakozásnak.”
Városunkban összesen tizenhét vendéglátó egység tart nyitva – többnyire csak péntek és szombat éjjel – éjfél után is, általában két óráig. Ezen belül öt olyan vendéglátó egység van, amelyik hajnali négy-öt óráig is nyitva van.
A szórakozóhelyek kötelezõ zárva tartási idejének elrendelése kettõs célt szolgálna: a kiskorúak védelmét az alkohol és drogfogyasztástól és attól, hogy bûncselekmények szabálysértések elkövetõivé vagy áldozataivá váljanak, illetve a város lakói nyugalmának, a város épségének és rendjének megõrzése.
Megállapíthatjuk, hogy a vendéglátóhelyek hajnali három órakor történõ bezárása egyik cél elérésére sem alkalmas. Szóba kerülhet a szórakozóhelyek sokkal korábbi, éjféltõl, vagy egy órától történõ kötelezõ zárva tartása is. Nézzük meg, hogy ennek milyen hatása lehet a kitûzött célok elérésére?
a.) a fiatalok szempontjából
1. Lehetséges, hogy a szórakozó fiatalok egy része hazamegy, de valószínû, hogy nagyobb része nem. Ez utóbbiak vagy az utcán, vagy a felnõttek és a hatóságok által még kevésbé ellenõrizhetõ helyeken (pl.: magánlakásokban) folytatják a szórakozást.
2. Nem Szentesen, hanem más környezõ helységekben kezdik, vagy folytatják a szórakozást. Kérdés, hogyan jutnak oda, illetve hogyan jönnek haza akkor, ha már a tömegközlekedési jármûvek sem járnak? Személykocsival? Ennek következményeibe bele kell gondolni.
b.) a felnõtt lakosság szempontjából
1. Ha a szórakozóhelyek egy idõpontban zárnak, akkor az öszszes fiatal egy idõpontban kerül ki az utcára. Ennek nem az lesz a hatása, hogy éjjel csend és rend lesz városunkban.
2. Ha a vendéglátóhelyek bezárnak, akkor mindenki számára zárva lesznek. Egy-egy kivételt persze tehet a rendelet (pl.: a tervezetben is benne volt a lakodalom), de olyan kivétel nem lehet, hogy fiataloknak zárva, felnõtteknek meg nem. Néha pedig a felnõttek is szeretnének kikapcsolódni.
3. A szórakozóhelyen többen dolgoznak, rövidített nyitva tartással kevesebben. Ez munkahelyek megszûnését is jelentheti.
c.) a vendéglátóhelyek üzemeltetõinek számára
1. Bevételkiesést jelent még azoknak is, akik eddig sem szolgáltak ki gyerekeket szeszes itallal vagy dohányáruval. Ez akár a vállalkozásukba is kerülhet.
A felsorolt érveket gondolatébresztõnek szántam. Kérem, szíveskedjenek megírni levélben vagy neten véleményüket, javaslataikat arról, hogy az ifjúság védelmében, vagy a város rendjének megóvása érdekében rendeljen-e el a képviselõ-testület kötelezõ zárva tartást a szórakozóhelyeken? Mi a véleménye az érintetteknek? Önök szerint mit kellene tennünk?
Tisztelettel:
Csányiné dr. Bakró-Nagy Vera aljegyzõ

3 hozzászólás “Vendéglátóhelyek és a fiatalok – Milyen rendelet legyen?” bejegyzésre

  1. Egy aggódó anyuka:

    Jó rendeletet lehetetlen alkotni egy ilyen témában. A kérdés igenis szülői felelősség. De a városnak se kéne már ennyi szórakozóhelyre kiadni az engedélyt. Néhányat egyébként is, a fiatalokra tekintet nélkül is be lehetne záratni, mert nem felelnek meg a működtetés alapvető feltételeinek sem. Ám ha a multik kontroll nélkül nyitnak egymásra, hogy mondjuk egy vendéglősnek, hogy ne nyisson meg??? Kinek van erre erkölcsi felhatalmazása???

  2. Palika:

    Értelmes elfoglaltság kellene a fiataloknak, no meg munka, katonaság, erkölcsi nevelés…
    A civil szervezetek szívesen végeznének hatékony és tartalmas munkát, de hát a pályázati rendszer is olyan, mint maga a kormány… Kinek van erre energiája?

  3. Gondai:

    Kérdések és újabb kérdések. Bármilyen rendeletet is hoz az önkormányzat, az nem lesz, nem lehet tökéletes. Egyrészt azért, mert már jóval korábban kellett volna rendeletet alkotnia ebben a kérdésben. Figyeltek volna ezeknek a problémáknak a valószínűségére akkor, amikor egyes utcákban két kocsmának is kiadták az engedélyt, amikor vendéglátóhely tetejére diszkót, és egyéb műintézményt engedtek nyílni… A röhej az egészben az, hogy mégis más városokban keresik a szórakozásukat a fiatalok, ami jó alapot szolgáltat az esetleges diszkóbaleseteknek. A rengeteg választék azonban már a mostani fiatalok szüleire rászakadt, már ők megszokták az éjszakai kimaradozást. Hogyan is korlátozhatnák a saját gyerekeiket? Szóval a kígyó a saját farkába harap. Könyörgöm, több mint 10 év telt el a rendszerváltás óta.

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.