Előrelépésként tekintenek a járási rendszerre – Egy nap alatt tíz megyei településsel kötött szerződést a kormányhivatal

Már 12 olyan települése van Csongrád megyének, amellyel aláírt szerződésben rögzítették a feladatátadással együtt a járási hivatalokhoz kerülő köztisztviselők számát, a szükséges ingó- és ingatlanvagyont. Ma (okt. 19.) Sándorfalván és Kisteleken rendeztek ünnepélyes aláírást, ahol összesen tíz település polgármesterével írta alá az okiratot B. Nagy László kormánymegbízott.

Méltó helyszíneken, ünnepélyes keretek között szervezte meg a járási rendszer kialakításához szükséges szerződéskötést két megyei város, Sándorfalva és Kistelek. Mindkét településen több olyan megyei önkormányzat is csatlakozott a ceremóniához, amelyekkel már elkészült a megállapodás. A sándorfalvi Pallavicini kastélyban Szatymaz, Dóc, Tiszasziget, Maroslele és Algyő polgármestere, Kisteleken a Szent István szobor talapzata mellett Balástya, Pusztaszer és Ópusztaszer polgármestere írták alá pénteken a megyei kormányhivatallal az együttműködési megállapodást. Mint ismeretes, a megyében hét járási hivatal működik majd január elsejétől: Mórahalmon, Szegeden, Kisteleken, Hódmezővásárhelyen, Csongrádon, Szentesen és Makón. A jogszabály szerint október 31-éig mind a 60 megyei településsel meg kell kötnie a kormányhivatalnak a járási hivatalokhoz kerülő köztisztviselőkről, ingó- és ingatlanvagyonról szóló megállapodást.

 Előnyökkel járhat a járási rendszer

Pénteken a sándorfalvi Pallavicini-kastélyban Kakas Béla polgármester történelminek nevezte a pillanatot, s elmondta, még csak sejtik, milyen értéke lesz az új rendszernek. Az első pozitív jelnek érzik, hogy a település okmányirodája annak ellenére megmarad, hogy Sándorfalva nem lesz járási központ. Azzal, hogy az okmányiroda egy év múlva kormányablakká válik, a lakossági ügyintézés lehetősége bővülni fog. B. Nagy László hangsúlyozta: akkor lesz sikeres az átalakulás, ha abból most semmit sem vesz észre a lakosság. A középtávú cél, hogy minden településen kormányablak nyíljon, ahová „egy nagy tudású, okos, mosolygós hölgy fog majd beülni”. Az se baj – fogalmazott B. Nagy –, ha nem tudnak azonnal elintézni egy ügyet, de bűn, ha nem mosolyognak az ügyfelekre a köztisztviselők. 

Kisteleken az 1956-os forradalom évfordulójára emlékező ünnepi program része volt a megállapodás aláírása. Péntek délután, a város főterén, zászlófelvonást követően írta alá a feladatok és a munkatársak, valamint az ehhez szükséges ingó és ingatlanvagyon átvételéről szóló megállapodást B. Nagy László kormánymegbízott és az érintett települések polgármesterei.

Nagy Sándor az aláírási ceremónia előtti beszédében elismerésként és gesztusként értékelte azt, hogy Kistelek járási székhelyvárossá léphet elő, és a továbbfejlődés előjeleként értékelte azt. Meggyőződésének adott hangot, hogy az átalakulásból a helyi polgárok semmi negatívat nem vesznek észre, maximum annyit, hogy néhány irodát másutt fognak majd megtalálni az eddigi Polgármesteri Hivatal épületein belül. A kormánymegbízott megtiszteltetésnek nevezte, hogy Kistelek a nemzeti ünnep alkalmából rendezett megemlékezést tartotta a legalkalmasabb pillanatnak arra, hogy megkössék a megállapodást. B. Nagy László elismeréssel szólt arról a fejlődésről, amelyen a település az elmúlt évtizedekben keresztülment. Hozzátette: a járási székhellyé válás valóban egy újabb lehetőség Kistelek számára, de a közigazgatás mostani átalakítása leginkább az ügyfelek érdekeit szolgálja, akikhez így közelebb kerülnek az állami szolgáltatások.

Az aláírást mindkét helyszínen megtisztelték jelenlétükkel a települési képviselők, jegyzők, és a járási hivatalok leendő munkatársai is.

Nem lesz minden egyszerre – Így néznek majd ki a járási hivatalok a januári induláskor

A járási hivatalokban hat szakigazgatási szerv kezdi meg működését jövőre: a járási gyámhivatal, járási építésügyi hivatal, járási népegészségügyi intézet, járási állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző hivatal, járási munkaügyi kirendeltség és járási földhivatal. Míg gyámhivatal minden egyes járási hivatalban lesz, az építésügyi hivatal, a kistérségi népegészségügyi intézetek, a kerületi állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző hivatalok 2013. január 1-jétől több járásra kiterjedően fognak eljárni. 

Az informatikai rendszerek összehangolása miatt a földhivatalokban és munkaügyi kirendeltségekben fokozatos lesz az átállás, teljes körűen csak jövő év második felében fog megvalósulni. 

Az országban jelenleg működő közel 170 munkaügyi kirendeltség jövőre is megmarad, ezek is szintén több járásra kiterjedő hatáskörrel járnak majd el. Az ehhez szükséges informatikai fejlesztés 2013  júliusára készül el. Szintén informatikai fejlesztésre van szükség a körzeti földhivatalok járási rendszerre történő átállásához, ezért ez is fokozatosan történik meg 2013. szeptember 30-ig. Ezt követően a földhivatalok is szintén több járásra vonatkozó illetékességgel végzik feladatukat.

Folytatódik a párbeszéd és a szerződések előkészítése

A jogszabályok módosításával párhuzamosan folyamatos a párbeszéd a megyei kormányhivatal, valamint a polgármesterek, képviselő-testületek, jegyzők között annak érdekében, hogy 2013. január 1-jével a járási hivatalok zökkenőmentesen megkezdhessék működésüket, és az átállás a települések eddigi ügyfélszolgálatában se okozzon fennakadást. 

A mai, ünnepélyes aláírásokkal együtt eddig összesen 12 megyei településsel kötött szerződést a kormányhivatal. További 10 megállapodás aláírásra előkészített állapotban van. Ezeket, a már leegyeztetett tartalmú szerződéseket postai úton küldik ki és várják aláírtan vissza. Ezen kívül további 20 olyan település van, ahol lezártnak tekinthető a tárgyalás, és már csak a szerződések szövegezése van hátra. A fennmaradó települések esetében zajlanak még egyeztetések, de ott is közel állnak a megállapodáshoz a tárgyaló felek.

Varga Márta
kommunikációs vezető
Csongrád Megyei Kormányhivatal


Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.