A Natura 2000-es területekről

Rónahír.jpgA napokban jelent meg a Natura 2000 gyepterületek területalapú támogatásával kapcsolatos jogszabály, illetve ennek elõzményeként az ezekre a területekre vonatkozó kormányrendelet a földhasználati szabályokról.

A Natura 2000 gyepterületeken folytatott mezõgazdasági tevékenység után területalapú, vissza nem térítendõ kompenzációs támogatás vehetõ igénybe. A támogatás mértéke évente 38 euro/hektár. A támogatás igénybevételének feltétele, hogy a terület nagysága legalább 0,3 hektár legyen, szerepeljen a mindenkori MePAR adatbázis nyilvántartásában (mely megtalálható a korábban kijelölt Natura 2000 területek között), és ezt a földet a gazdálkodási év teljes idõtartama alatt gyepként hasznosították. Támogatást az a mezõgazdasági termelõ vehet igénybe, aki vállalja, hogy az alábbi feltételeket teljesíti:
a) a hasznosítás során a gazdaság teljes területén a helyes mezõgazdasági és környezeti állapot elõírásait betartja;
b) az adott gazdálkodási évben naprakész Gazdálkodási Naplót vezet a gazdaság teljes területére vonatkozóan, valamint megõrzi az abban szereplõ adatok alátámasztására szolgáló számlákat és bizonylatokat;
c) adott gazdálkodási évben részt vesz az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretén belül a Natura 2000 területen gazdálkodók részére évente egy alkalommal szervezett képzésen, vagy hitelt érdemlõen igazolja, hogy 3 évnél nem régebben részt vett ilyen oktatásban;
d) mezõgazdasági tevékenysége során betartja a földhasználati rendeletben meghatározott földhasználati elõírásokat.
A támogatási kérelmet egy példányban, minden évben az egységes területalapú támogatás iránti kérelemmel együtt, a Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) honlapján közzétett formanyomtatványon lehet benyújtani a mezõgazdasági termelõ lakhelye, illetve székhelye szerint illetékes megyei MVH kirendeltséghez. Egy mezõgazdasági termelõ egy adott kérelem benyújtási idõszakban csak egy kérelmet nyújthat be. A kérelemhez mellékelni kell a blokktérkép eredeti példányát, melyen be kell jelölni, hogy mely mezõgazdasági parcella után igénylik a kompenzációs támogatást, valamint a területen található idõs, méretes fák elhelyezkedését. A gazdálkodó szervezetek esetében a kérelemhez mellékelni kell a hatályos társasági szerzõdés hiteles másolatát vagy 30 napnál nem régebbi, eredeti vagy hiteles másolati példányú cégkivonatot. A támogatás a helyszíni ellenõrzések lefolytatása után egy összegben kerül folyósításra.
Nem támogatható az a terület, amelyre az adott gazdálkodási évben az Agrár Környezetgazdálkodási Támogatást igénybe vették; a terület állami tulajdonban és a honvédelmi szervek vagyonkezelésében áll. Nem jogosult támogatást igényelni költségvetési szerv, valamint az a gazdálkodó szervezet, amelyben a Magyar Állam tulajdona az 50%-ot meghaladja.
 Az elsõ Natura 2000 gyepterületekre vonatkozó kérelmeket 2008-ban lehet benyújtani.

Illusztráció.jpg

Géptámogatásokról

Megkezdõdött az uniós agrártámogatások kifizetése. A benyújtott 4700 gépfejlesztési pályázatból eddig 4200 esetében hoztak határozatot, s várhatóan 42 milliárd forintot kifizetnek a mezõgazdasági vállalkozások részére még ebben a hónapban.
 Az állattenyésztést illetõen 320 milliárd forintra érkezett be pályázat, de a szaktárca államtitkára szerint ebbõl a végére reálisan 200-220 milliárdos támogatási igény lesz, ezzel közel 500 milliárdos fejlesztést valósítva meg két éven belül. Forrás: MTI-Eco.

 
Újabb pályázati
forrásokhoz
juthatnak a kis- és
középvállalkozások

A következõ három évben a most induló Új Magyarország Vállalkozói Program részeként újabb 300 milliárd forint áll majd a kis- és középvállalkozások rendelkezésére. A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) a már piacon lévõ 400 milliárd forint hitel mellett ekkora hitelkerettel segíti a kkv-k fejlõdését – mondta a  lehetõségeket ismertetve a gazdasági miniszter.
Kiemelte: „Az uniós költségvetési ciklusban, azaz 2007-2013 között a kis- és közepes cégek támogatására visszatérítendõ, illetve vissza nem térítendõ pénzeszközök keretében összesen mintegy 2 ezer milliárd forint áll rendelkezésre.”
Az Új Magyarország Vállalkozásfejlesztési Hitelprogram a következõ fõbb elemekbõl áll: 1.) projektkiegészítõ hitelprogram; 2.) Új Magyarország Kisvállalkozói Hitel; Új Magyarország Forrás Áthidaló Tõkehitel; Mikrohi-tel Plusz Program. Az elsõ a hazai és uniós pályázatok önrészéhez ad hitelt, amely hosszú futamidõre, kamattámogatással vehetõ igénybe. A második lehetõség célja, hogy gyorsan és egyszerûen lehessen legfeljebb 50 millió forintos fejlesztési hitelhez jutni. E program tekintetében az MFB tárgyalásokat kezdeményezett a bankszektor többi szereplõjével, a remények szerint hamarosan elérhetõvé válik a kereskedelmi bankok kínálatában is ez a konstrukció. A harmadik konstrukció szerint minimálisan 5-7 év türelmi idõvel lesz lehetõség hitel felvételére, amellyel részben pótolhatják a vállalkozások a tõkehiányt, így versenyképességük növekedése várható. A negyedik banki termék a korábban már ismert és támogatott hitelforma, amely a Jeremie programok kiegészítõje lesz. A Jeremie program kedvezõ feltételekkel kíván hitelt nyújtani azon vállalkozások részére, amelyek a korábbiakban nem voltak hitelképesek, például a kezdõ vállalkozások. A mikrohitel program célja az, hogy a kereskedelmi banki módszerekkel eddig nem finanszírozott, de hitelképes mikrovállalkozások forrásait bõvítse. Az erre a célra befektethetõ, zömmel uniós forrás összesen 35 milliárd forint lehet a következõ hét évben.
A program második eleme olyan garanciaeszközök alkalmazása, amelyek növelik majd a kis- és középvállalkozások hitelhez jutási esélyeit. Az erre célra befektethetõ forrás – a tervek szerint – összesen 80 milliárd forint lehet a következõ idõszakban. A program harmadik eleme kockázati tõkealapok létrehozása és mûködtetése magán- és állami befektetõk részvételével. Az e célra befektethetõ, jellemzõen uniós forrás a jelenlegi tervek szerint összesen mintegy 60 milliárd forint lehet. A tõkeprogram keretében létrehozott kockázati tõke alapok kezelésével olyan magántulajdonban lévõ alapkezelõk foglalkoznak majd, amelyek a szükséges mértékû, de az alap legalább 30 százalékát kitevõ magánforrást biztosítani tudják.
Kanász-Nagy Gábor

Itt lehet hozzászólni !

A hozzászóláshoz be kell jelentkezni.