HR = a munka világa – Konferencia a Legrandnál
Az Országos Humánpolitikai Egyesület közremûködésével és szervezésében került sor konferenciára a Legrand Zrt. épületében november elején.
Az ország legjelentõsebb húsz munkaadójának HR-esei vettek részt a tapasztalatcserén. A cél az volt, hogy a Legrand egyes szakterületei mutatkozzanak be, természetesen a dolgozókat, munkavállalókat érintõ gyakorlatok tükrében.
A konferenciát Gáborné Sebesi Katalin, a Legrand Magyarország humánpolitikai (HR) igazgatója fogta össze és készítette elõ nagy lelkesedéssel. Katika az Országos Humánpolitikai Egyesület elnökségének tagja. Kérdésünkre a konferencia után elmondta, hogy a Legrand Magyarország 15 éves évfordulója jó alapot adott arra, hogy itt kerüljön sor a találkozóra. Azt is hozzá fûzte, hogy a mostani program unikumnak számított abból a szempontból, hogy a Legrand kereskedelmi, mûszaki, termelési igazgatója területüket HR-s témákban és szempontból mutatták be.
Gáborné Sebesi Katalin kiemelte, hogy az ilyen alkalmak nagyszerû lehetõséget adnak arra, hogy szûkebb körben, közvetlenebbül lehessen egymástól a jó gyakorlatokat elsajátítani.
S lássuk dióhéjban, mi mindenrõl is esett szó az egész napos program során. Ribi Gábor kereskedelmi vezetõ azt vázolta, hogyan volt jelen a fluktuáció a cég életében 2004 és 2007 év között. Megállapítható, hogy a 2005. évi “elvándorlási” csúcs után mára a fluktuáció lelassult. Egyre inkább érvényesül a jó csapat elve a Legrandnál annak minden elõnyével együtt.
Zsibók Zsolt mûszaki igazgató a Young Crew projektrõl beszélt. Mit jelent a nemzetközi fejlesztési program a folyamatos képzés és a foglalkoztatás, a karrier lehetõségek szempontjából.
Olajos Anikó belsõ kommunikációs munkatársról például azt is megtudtuk, hogy õ a cégnél a “negyedév embere”. Feladata a dolgozói elkötelezettség és elégedettség mérése, az ún. exit és On the way interjúk készítése, vagy a Legrand Info Magyarország c. idõszaki kiadvány szerkesztése, és a rendezvények szervezése is.
S hogyan lehetett Anikó a negyedév embere, arról a HR igazgató beszélt. A Legrandnál az erkölcsi elismerési rendszer ugyanis piramis elven mûködik. A belsõ elismeréseknek ez az elsõ szintje. Az év legjobbjai, az év embere, a törzsgárda, az alkotói díj elõzi meg a piramis csúcsát adó életút díjat. Erre a megtisztelõ címre azonban az számíthat, aki három évtizedet eltölt a cégnél.
A Legrand HR igazgatósága tizenkét fõbõl áll. Mindennapi munkájuk nagyon sokrétû, túlmutat a munkaügyi feladatokon.
Mészáros László termelési igazgató pedig a konferencia résztvevõinek arról számolt be, milyen tapasztalatokat hozott a négymûszakos munkarend bevezetése a mûanyagüzemben. Ez év július elsejétõl a jelentõs hétvégi túlórák, költségkímélés és energiahatékonysági szempontok miatt került sor a bevezetésére. Az átállás nehézségei, az újtól való félelem miatt a döntés nem bizonyul túl népszerûnek a dolgozók körében. A tapasztalatokat azonban nemsokára értékelik és elemzik majd a szakemberek.
Kép és szöveg: dteréz