“Zöld projekt” – Gazda(g)ság és környezet
A Legrand Magyarország Villamossági Rendszerek Zrt. elõadótermében rendeztek konferenciát “Szentes kistérség gazda(g)ságának potenciális környezeti alapjai” címmel.
Az elhangzó hat elõadás kistérségünk természeti és környezeti adottságaira, állapotára és a jövõben megoldandó feladatokra hívta fel a szakmai érdeklõdõk figyelmét. A levezetõ elnökök Károlyi László, a Legrand Zrt. vezérigazgatója és dr. Csikai Miklós, az Árpád Agrár Zrt. elnök-vezérigazgatója voltak.
Az egész napos program során természetesen a vendéglátó Legrand Zrt. környezeti eredményeivel is megismerkedhetett a hallgatóság. Zsibók Zsolt mûszaki igazgató ismertetõjébõl tudhatjuk, hogy a cég kör-nyezettudatos helyi szerepvállalását mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy környezetvédelmi koncepciója mind a vállalatcsoport által meghatározott elvekhez, mind a helyi elvárásokhoz igazodó. Útjára indították az ún. “Zöld projekt”-et, amely több lépésben kívánja felhívni mind a cég dolgozóinak, mind partnereinek figyelmét a környezettudatosságra. A projekt keretében természetfotó pályázatot hirdettek, ötletpályázat formájában várják az érdeklõdõk javaslatait, és a szóban forgó konferencia is e program keretében vált valóra az idén 15 éves jubileumát ünneplõ Legrand Magyarországnál. Ám a cég környezettudatosság érdekében tett lépéseit külön kiadványban is rögzítették.
Nézzük szép sorjában, melyek is azok a lépések, amelyek az ISO 14001 minõségbiztosítási rendszerrel rendelkezõ Legrand környezetpolitikáját mutatják.
Az egyik ilyen fontos tényezõ a környezeti kockázatok csökkentésére irányuló törekvésük. A fenntartható fejlõdés alapja a Legrandnál is a termelés növekedése, ami viszont még nagyobb hozzáadott értéket követel. E folyamat környezetterhelõ hatásai kivédésére vállalatcsoport szinten gondoltak, ugyanis az egyes divíziók közötti együttmûködés keretében korszerûbb alapanyag gazdálkodásra, egyes alkatrészek készen vásárlására törekednek a környezetterhelõ elõállítás helyett. Nagy hangsúlyt helyeznek a munkahelyi komfortérzet növelésére és az egészségügyi kockázatok csökkentésére is.
A veszélyesnek minõsülõ hulladékok kezelésére bevezették a szelektív gyûjtést, amely különösen felértékelõdik a csomagolóanyag hulladékok esetében. Ezek arányának csökkentése a jövõre nézve is fontos feladat. Azonban az egyes hulladékokat egyre nagyobb arányban hasznosítják újra. A káros környezeti hatásokat a beszállítók gondos megválasztásával is igyekeznek kiszûrni.
A másik nagyon fontos tényezõ a gépparkjuk. Az elmúlt évtized fejlesztési folyamatainak köszönhetõen mára a legkorszerûbb berendezésekkel dolgoznak. Drasztikusan tudták csökkenteni a kõolajszármazékok használatát, a galvanizálás megszüntetésével visszaszorult a vegyi anyag szükségletük is. Az elmúlt évek technológiai fejlesztései mind a felszíni vizek, mind a levegõ tisztaságának védelmében forradalmi eredményeket hoztak a Legrand Magyarországnál. Eme lépések térségünk biztonságát segítik elõ.
Kép és szöveg: – dite –